Jump to content

Solutie Pentru Scoaterea Parului De Caine Din Masina


Aerofan
 Share

Postare recomandată

De ieri aspir intr-una in masina si abia reusesc sa scot parul de caine din masina. Care s-a mai lovit de asa ceva si cum a rezolvat fara a merge la spalatorie. Am folosit tot felul de perii inclusiv perie de sarma. Am aspirt 6 ore ieri si azi inca 5, am scos ceva din par dar mai exista. Nu se mai vede asa cum s-a vazut insa din tapiterie nu prea iese, nici cu rola cu lipici nici cu aspiratorul, cu nimik. Sunt terminat. Am luat masina de dincolo si fostul propietar a avut caine si deloc grija de parul lasat de el. Asta e. A fost ieftina :Driver:

Scuze daca s-a mai deschis topic dar cu search-ul nu l-am gasit. Multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut . cred ca cel mai bine e sa scoti husele originale si sa le speli.. e o munca migaloasa dar cred ca o sa dea rezultate:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aerofane, nu ai reusit nici aucma sa termini munca :Driver: ?

Eu cred asa: Te pui, si aduni frumos fiecare fir de par care il vezi. Suna absurd, dar da rezultat :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

E munca de chinez. Cred ca am sa angajez unu. Am scos un sfert de sac de aspirator de par dar a mai ramas iti dai seama :( Nu semai vede cum s-a vazut, daca esti la 1-2 metrii de masina nu se vede deloc, dar daca te apropii sub 1 metru mai sare cate un fir in ochi. eu nu suport sa-l vad :)

@John1986, se pot da jos husele de pe scaune? eu stiam ca sunt cusute cu tot cu scaune :D

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt cusute cu tot, chiar se pot comanda si vin separat.

De exemplu la masinile la care a sarit airbag-ul lateral (cel din scaun), se comanda airbag-ul si husa spatarului, iar buretii raman cei vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt cusute se pot da jos dar e un pic cam greu. mai ales de pus la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmmm, cred ca am sa comand :D nu de alta dar parca vad ca tot am sa le sfartec daca ma chinui mult cu ele :(. Multumesc pentru raspunsul rapid

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca posesor de caine iti pot da un sfat avizat...:P

iei matale o patura speciala si cel putin de pe canapeaua din spate nu mai ai ce aduna...se mai strecoara un fir doua dar nu se compara..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual poti sa incerci cu Biocarpet. Dizolvi niste Biocarpet in apa calduta (vezi pe bidon cantitatile) si freci bine scaunele (avand, totusi, grija sa nu le faci chiar bleasca de apa, in cazul in care ai incalzire in ele). Dupa ce freci bine, le lasi sa se usuce si apoi le aspiri bine de tot cu un aspirator puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decit sa comanzi o alta tapiterie mai bine cumpara un set de huse care sa aiba posibilitatea eliberarii airbagului lateral; asta doar dupa ce iti cedeaza nervii adunind parul ala...

(te-am avertizat ca e jale cu ciinele ala imprastiat in toata masina ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Stiu a e belea cu parul dar cu husele nu cred ca rezolv mai nimik. O sa iasa parul prin ele ca si penele din perina. cred ca dau cu crema epilatoare, Am incercat sa-l ard cu bricheta, crezi ca vrea sa arda? :) Stii... am tinut flacara langa tapiterie sub o secunda si nu arde. Cainele asta nu vrea sa iasa din masina. cred ca o place :) In fine, in proportie de 90% nu mai este par, mai exista dar intre tesaturile din tapiterie si pe alea doar cu penseta le mai scot, dar sunt rare si chiar nu mai am nervi sa le scot. Sper ca au sa iasa in timp. Oricum nu ma mai deranjeaza, este foarte ok acum fata de cum a fost. :)

:) scumpa mai este inmatricularea :) cu tot cu numere preferentiale ITP si asigurare face 1000 Ron :angry:

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu te plangi? Dar Tedeistii? :) .. Lasa a e ok masina sa cum este :angry:. Parul, iese el cu timpu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi spui si eu am avut peste tot par dar am stat o yi si am scos cam toit ce se putea...normal ca mai sunt cateva fire dar....it makes a huge difference

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sincer eu am scapat si de par si de mizeria de pe plafon cu un detergent de covoare . iei frumos un detergent de covoare , tapiterii ( vanish ) o galetusa cu apa si o carpa . la mn a dat rezultate excelente . intradevar cere munca dar o sa fi multumit . parul il indepartezi cu carpa umeda . Bafta :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e naspa rau cu cainele , si eu am patit ditamai omu la 120 kg am dat cu aspiratoru vreo 3 zile da a iesit in mare parte , oricum am muncit de mi-au sarit capacele .baftaa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista niste perii speciale pentru curatare parului de animale. Nu stiu cat de eficiente sunt, dar poate merita incercate de cei care au probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o ,,perie'' de cauciuc, are o curea si se fixeaza pe mana, la raionul pentru catei. Incearc-o, e vreo 8 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut la toata lumea.cred ca ar trebui sa incerci cu role de adunat parul de pe haine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ aerofan ,

cauta rola cu banda adeziva in magazinele billa sau carefour, e speciala pt indepartat parul de animale , in 20 de minute termini tot !!

cand am adus masina toata era cu par de " Cezar" am luat o rola din aia si am rezolvat totul in 30 de min .. ca noua a fost masina!!!

cand ajung acasa iti dau si brandul eventual si poze ! e ieftina 20 de ron si se pot lua si rezerve !!!

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mosii mei, mai uitati-va la data ultimului post :D

Credeti ca Aerofan mai are urma de ciine prin masina dupa atita timp ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma Red (Mircea)... hai ca inteleg ca bora18t nu a observat data ultimului post dar tu? chiar tu? care ne vedem la intalneala, :D sa nu stii?

On topic... cu rola nu merge daca parul este bagat in tapiterie... am scos 90% din el, ce a mai ramas iese in timp... momentan nici nu se mai vede ca a fost vreun caine in masina...

La mine solutia a fost cu peria de sarma pe mocheta si cu aspiratorul (a iesit cam flufy mocheta dar s-a asezat in timp... macar a iesit tot parul din ea), iar pentru tapiterie am folosit rola cat a iesit... restul iese in timp cate un fir azi maine si la fiecare curatare de masina se aspira si dupa un an deja 99% nu mai am par in tapiterie.

Va urez sa nu va indragostiti de masina cu par de caine in ea ca 2-3 zile faceti cu nervii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!