Jump to content

Huruit Deranjant


b_76_jaf
 Share

Postare recomandată

La destinatie am constatat ca roata stanga spate era foarte incinsa si se simtea miros de incins, dar parca nu de frana...

In afara de frana, eu nu vad altceva decat rulmentul.

Acum doua luni am schimbat cablurile de la frana de mana, tocmai pentru ca mi se bloca frana de mana pe stanga.

Da, se pare că e de la fr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. stiti cumva ce rulmenti sunt pe octavia 2? sa fie oare SKF?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jeunderscore

Qhapciu : e posibil sa nu aiba nici o problema etrierul pe spate, poate ramane blocat de la suruburile de prindere etrier, ele trebuie sa culiseze stanga-dreapta usor. Acelasi lucru am patit si eu.

Regards,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Am si eu o problema la masina de doua zile cand virez maxim stanga si dau sa revin se aude un zgomot in fata masini pe la mijloc. Am fost la un service de cartier si dupa ce mi-a luat masina la control la toata bucsaraia, care nu avea niciun joc,mecanicul mi-a zis ca s-ar putea sa fie de la caseta de directie si el imi recomanda sa merg asa ca nu este ceva grav si ca o caseta de directie e foarte scumpa

Ce sa fac sa merg asa cu masina sau sa ma duc la profesionisti?

Zgomotul se aude doar cand virez stanga maxim si revin, dreapta nu are nici o problema

Sunetul scos este doar intr-un singur punct si este ca un scartait de fier dar f slab atinge ceva

Mai mentionez ca masina are decat 30 000 de km in 3 ani jum s-a mers cu ea f rar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si suruburile de prindere a casetei de directie, putin probabil sa fie vreunul slabit la varsta asta, dar mai stii?

PS Vezi ca nu prea este recomandat sa virezi maxim.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Cristian

Daca zgomotul vine de le una din roti e posibil sa ai o pietricica intrata la etrier. Cand iei viraj maxim roata se inclina si e posibil sa faca doar atunci contact. Ceva asemanator am patit si eu dar zgomotul era evident de la roata si nu cum spui tu din mijlocul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomotul vine de sub masina de undeva central spre fata si caseta nu are niciun joc.

Stiu ca nu se ia niciodata maxim dar mai iei cand parchezi cand intorci se intampla. Acum nu stiu ce sa fac sa o las asa sau sa ma duc la alte serviceuri la pbn sau midocar?

Ce am observat in seara asta ca pe suprafete lucioase unde aluneca rotile mai usor nu mai face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomotul vine de sub masina de undeva central spre fata si caseta nu are niciun joc.

Stiu ca nu se ia niciodata maxim dar mai iei cand parchezi cand intorci se intampla. Acum nu stiu ce sa fac sa o las asa sau sa ma duc la alte serviceuri la pbn sau midocar?

Ce am observat in seara asta ca pe suprafete lucioase unde aluneca rotile mai usor nu mai face

zgomotul vine de sub masina de undeva din fata din mijloc deci nu se aude la roti. nu iau mereu maxim doar cand este nevoie sa parchez sau sa intorc

Am observat in seara asta ca pe suprafete lucioase sau cu nisip unde cauciucul aluneca mai usor nu se mai aude

Acum nu stiu ce sa fac sa o las asa ? sa ma duc in service uri la mido la pbn sa vedem sigur despre ce este vorba oricum altcea nu cred k poate fi..... sa fi intrat ceva acolo nu ma pricep,.. se poate sa intra vreo piatra praf ceva in caseta aia. daca era un zgomot continuu mai ziceam dar este doar intr un singur punct face tranc odata si gata

imi cer scuze k m am repetat din cauza netului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi si mie imi face acel zgomot si nu am reusit sa depistez cauza exacta dar cred ca este din rulmentuul de la telesscopul de pe partea dreapta din partea de sus binenteles, sa mai dicutat si in alt topic dar nu reiese nimic sigur nici de acolo,mai asteptam pareri!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu este de la telescop pt k sunetul vine din fata de sub masina. Am fost plecat acum cu masina si se aude chiar daca virez stanga putin si revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am si eu aceasi problema cu scartaitul cand virez....stanga mai ales si in unele momente cand merg in linie dreapta sau virez dreapta.mam uitat si nu am nici o pietricica pe acolo.....astept niste pareri.mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema cand virez dreapta nu foarte mult se aude un huruit,si alta data s-a auzit un scartait insuportabil.M-am dus la un service si mi-au spus ca este rulmentul pt ca am si joc in roata, asta dupa ce mi-au ridicat masina pe elevator si s-au uitat la roata,si mi-au spus ca ma costa cam 400 de lei rulmentul care vine cu tot cu butuc si manopera 50 de lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

are cineva instructiuni sau poze cum se poate schimba rulmentul roata spate? Necesita ceva scule speciale, cum ar fi extractor de rulment sau presa? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. recent am schimbat si eu rulmentul pe partea dreapta. 350 ron m-a costat unul care sa fie si calitate nemteasca si la un pret destul de accesibil.

de schimbat l-am schimbat eu cu un prieten in garaj. trebuie sa desfaci si bieleta si rotula si placutele de frana si pe urma ajungi la rulment.

noua ne-a luat cam 2 ore toata chestia asta. daca ai pe cineva care se pricepe cat de cat si o trusa de scule destul de variata eu zic ca merita sa il schimbi singur.

mecanicul mi-a cerut 200 de ron manopera.

apropo. rulment separat nu se gaseste decat cu tot cu butuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

huruit deranjant 1... in primul rand verificati de pietricele pe la etriere. eu am patit de 3 ori. odata am avut una mai mare, la frana brusca se auzea groaznic.

2... verificati starea de uzura a cauciucurilor, eventual luati imprumut doua pe fata si vedeti daca huruie la numite viteze. eu am facut asta doar dupa ce am schimbat degeaba un rulment pe dreapta la 50000 km.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!