Jump to content

Montare Aer Conditionat


Fabeer
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor. Am cumparat de curand un Seat Leon 2006 TDI din Germania. Sunt foarte multumit de el. I-am facut testul la Vitan, iar rezultatul a fost mai mult decat multumitor (100 pe linie). Singura neplacere ar fi faptul ca desi este o masina destul de scumpa nu are nicio forma de climatizare.

Ma intereseaza cam cat ar costa instalarea unui kit de aer conditionat si unde se poate face aceasta operatiune. Mentionez ca exista spatiul disponibil la motor pentru montarea acestuia. In plus are lipit si un sticker cu AC sub capota. Masina chiar asa a iesit din fabrica pentru ca nu are nici buton de AC pe bord.

Astept cu interes raspunsurile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta aer conditionat aftermarket, atat in varianta climatic, cat si climatronic. Problema e destul de complicata, si nu in sensul ca nu s-ar putea, ci in sensul ca nu prea exista oameni care sa se priceapa la asa ceva (cel putin eu n-am intalnit pe nimeni), desi am studiat si eu o problema asemanatoare.

Imi permit sa detaliez putin, avand in vedere ca unitatile de climatizare la altea si leon sunt apropape identice. Eu am avut curiozitatea si curajul sa incerc sa demontez si sa schimb culoarea led-urilor de la display-ul unitatii de climatizare (climatronic) din rosu in alb la un seat altea. Probabil ca o fi fost vreo sarbatoare in ziua aia ca treaba nu prea mi-a iesit, ba am reusit sa defectez si unitatea de climatizare si sa crap display-ul din stanga. Dau fuga la dealerul din oras sa expun problema si am primit raspunsuri contradictorii. Plus ca ulterior am inceput sa dau telefoane si mailuri la dealerii din tara...unii ziceau ca trebuie sa comand unitatea de comanda plus senzorii (care de fapt erau pe masina), altii ca se poate repara, dar e complicat la partea electrica, altii ca trebuie schimbati toti senzorii si conductele prin care circula aerul :Driver: etc. In fine, nu o mai lungesc. Intr-un final m-a lamurit Elanul, coleg pe forum, care a avut rabdarea sa asculte toata povestea.

Si acum sa-ti spun ce am invatat:

Ca sa-ti montezi AC in masina ai doua variante:

1. Varianta climatic (semi-automat).

Unitatea de comanda arata exact ca aia pe care o ai tu pe masina, cu trei "rozete", dar are in plus un buton pentru AC si pentru recirculare. Trebuie sa cumperi toata unitatea, care are si capac (masca) inclus.

2. Varianta climatronic (automat)

Ai nevoie de unitatea de comanda (care costa in jur de 2200 de lei), plus senzor de temperatura, umiditate, un senzor de la baza parbrizului (sun sensor) plus alte cateva chestii. Dar cel mai important e sa gasesti pe cineva care se pricepe.

Pentru Altea XL exista si un chit de transformare a climaticului in climatronic, nu stiu daca si pentru Leon. Oricum intreaba si la un dealer si vezi ce zice. De fapt te sfatuiesc sa faci un mail si sa-l trimiti la toti dealerii Seat din Romania..

Iti atasez si cateva imagini, sa-ti faci o idee.

post-6090-1209675588_thumb.jpg

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu ii explici instalarea comenzilor si senzorilor pentru climatic respectiv climatronic.

El nu are instalatia de AC:compresor si

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Chiar acum o sa scriu un mail catre Porsche Bucuresti Vest 2 si Aviatiei, Metrotehnica si Alto Syncro si o sa va tin la curent cu reply-urile lor.

Dar pana atunci ma gandeam ca poate sunt persoane care s-au confruntat cu aceasta problema pentru a impartasi aici rezolvarea si costurile ei.

In plus as vrea sa stiu daca ar putea aparea probleme ulterioare instalarii sistemului de climatizare: greierasii in bord etc.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ma insel, dar instalatia exista. Din cate stiu eu, compresorul de AC in varianta climatic foloseste aceleasi trasee ca si varianta fara compresor. Personal cred ca montarea compresorului (a recipientului cu agentul de racire) plus unitatea de comanda cu butonul de AC si recirculare sunt suficiente. Iar apoi cu VAG COM-ul se recodeaza in asa fel incat sitemul de climatizare sa fie recunoscut de unitatea electronica centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja am primit primul raspuns negativ de la Alto Syncro. Astept raspuns si de la Porsche, de fapt pe ei imi pun baza. Am gasit pe google inca doua site-uri www.autodasis.ro si www.climauto.ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In romania nu stiu sa se vand vreuna fara Ac macar. Deci slabe sanse sa se fi confruntat cineva cu aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana trecuta am fost la climauto.ro sa fac un test la a3 si in garaj una din masini era un seat ibitza care era desfacut tot ca sa primeasca aer conditionat la bord... deci oamenii fac asa ceva.

luni 5.05 merg din nou pentru o verificare si ma interesez daca vreti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulian_1976

Se poate monta un coleg de forum danubius a facut asa ceva pe un Golf 4 ;) . Este adevarat nu pot multi asa ceva dar sunt care pot.

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am vazut , ca are si anunt aici dar e din tm si omu care vrea e din buc.

;) si eu vreau sa ajung pana la danubius pt un tempomat....dar e cam departe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit cu impresii de la climauto.ro

s-a constatat la "autopsie" ca rulmentul buclucas de la compresor a facut mult rau, adica axul arata in asa hal incat daca pui un rulment nou joaca si pe deasupra a rupt si ambreiajul in 2 locuri.

deci s-a schimbat compresorul cu unul nou nout si ca sa fie treaba ok s-a schimbat si filtrul din instalatie.

toata operatia a durat 2 ore 30 cu tot cu reumplere cu freon si ulei in compresor.

oamenii de acolo chiar se pricep, au piese pe stoc si este ok

Modificat de bluewave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu uitati ca trebuie montat si vaporizatorul in aeroterma, de asemeni, e posibil ca GMV-ul sa nu fie la fel sau sa mai trebuiasca montat un alt ventilator in spatele radiatorului de AC, si eu am facut asa ceva pe un Logan, dar stiam totul si era mult mai simplu. Oricum, renteaza doar daca gasesti piesele second hand, numai un compresor nou cred ca e peste 2500 lei.

La Logan, de ex, cu piese noi si montate in service (desi nu se baga niciunul la asa ceva) costa in jur de 8000 lei. Deci, mai gandeste-te!

Modificat de jmason
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine compresor nou (aceeasi firma cu care a venit masina , una japoneza ci s ... parca) cu totul ( ambreiaj ,fulie,rulment )...450e cu garantie 24 luni + filtru ( fara de care acei domni nu dau garantie la compresor)

cred ca e un pret bun.

si eu stiam tot in jur de 1000e piesele dar m-am inselat....

tot acolo discutand am aflat ca montat clima pe golf 5 piese + montaj 1600e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit raspuns oficial si de la Porsche Romania si toti dealerii Seat. Se pare ca nu exista kit de climatizare aftermarket pentru New Leon.

Chiar si firmele specializate de montaj mi-au confirmat acest lucru.

Se pare ca problema este "rezolvata". Nu se poate instala sistem e climatizare.

Cred ca se poate inchide acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se inchide insa daca cineva are o solutie viabila pt. a rezolva problema va rog un PM si topicul se va deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!