Jump to content

4 MOTION


deocamdata
 Share

Postare recomandată

mai trebuie mentionat ca exista mai multe generatii de Haldex, montate in functie de modelul masinii

- bora/golf 4/ octavia tour - Haldex generatia I - intra aprox 450 ml ulei, din care se inlocuiesc doar 275 ml (cat are un tub - identic cu cel de silicon sanitar, motiv pentru care este necesat pistolul special)

- Golf 5/ octavia 2 - Haldex generatia II si IV - intra aprox 700 ml ulei , ambalajul are 1 l

De asemenea, generatiile mai noi (IV) nu mai au filtru de ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ce trebuie sa faci ca sa transformi un golf normal intr-unul 4motion. Pe langa achizitia de piese ce insumeaza partea mecanica, ma refer la electronica. Se poate monta partea mecanica fara partea electrica? Poate functiona masina fara a umbla la tabloul de sigurante, modificari si alte cele necesare in partea elctrica. Adica sa-i schimbi cutia, de pus cardan, suspensie, planetare, grup... S-a gandit cineva la varianta asta. Eu am gasit la sh-dezmembrari un golf 4 motion, si ma cam mananca pielea. Pareri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te ajuta caroseria,podeaua este altfel proiectata,traseul de evacuare,alti suporti....special pentru 4motion.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e originala si cand s-a defectat o piesa, imi venea sa scot toate fiarele alea de pe ea sa le arunc la gunoi ca nu stiam ce avea de nu cupla 4x4. Sunt multi care se gandesc la o conversie 2wd-4wd, dar nu am auzit pe careva sa fi dus la bun sfarsit planul. Foarte multi bani de investit si sa ai service-ul acasa, altfel, sa nu te descurajez, iti doresc succes. Si eu am avut aceeasi ideie cu un Audi A4B5, dar am schimbat masina cu una 4motion. Drumuri bune sa aveti colegii'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

passatul meu ( passat cc v6 ) a ajuns la 60.000 acum vro 2 luni, dar la service au spus ca nu trebuie schimbat lichidul la 4motion , cu toate ca e haldex si pe aici citeam ca se schimba la 60k. ce parere aveti ?

Modificat de alexandruu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca scrie in carnetul de intretinere ca se schimba, uita-te cu atentie si ai sa vezi la cat se schimba. Cred ca este 60.000km, dar nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat ca au zis asa...  chiar se specifica ca la 60.000 km se inlocuieste.

 

uite un extras din ELSA (manualul de service VAG_)

passat cc.pdf

 

cel mai sigur te uiti in carnetul de service.. acolo se specifica mai exact

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt din Iasi si aici au zis ca nu se schimba, si am sunat atunci si la un service VW in Bucuresti si au zis la fel  . in manual scrie clar la 60 de mii .. deci nu stiu ce sa cred. ma duc luni pana la ei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la R în plan pentru anul viitor mi-au trecut că deja ar fi bine să-l schimb și sunt departe rău de 60k. Mașina are 16 luni și 24k km acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cat ai garantie la masina, nu se defecteaza haldex.ul sau daca se intampla ceva, ei schimba tot ansamblu, direct in service-ul reprezentantei. Ce se intampla dupa expirarea garantiei care coincide cu durata de viata a unitatii haldex? Intrati la sectiunea Sharan sau la Golf & Bora sa cautati exemple de rezolvari. Un tip de la Chisinau (este si la noi pe forum), repara deja haldex.urile din generatia a IV-a pentru masini din toate tarile Europei. Mai mult ca sigur trebuie schimbat "cand ii vine timpul" si lichidul haldex dar si filtrul. Filtrul seamana cu cel de la volvo.Drumuri bune sa aveti colegii'

Modificat de Laudor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Cine poate sa-mi spuna, rog, Codul VW pentru lichidul HALDEX ?

la un Passat 4Motion 2007 2.0 TDI 103 KW.

Daca exista si un filtru de schimbat pt Haldex, cu ocazia lichidului, Va rog si Codul VW pentru Filtru HALDEX ! ( s-ar putea sa nu se schimbe filtru la 2007 ? ).

Daca e nevoie de seria VW

 

WVWZZZ3CZ7E079569

 

Merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salutare tuturor. Sunt interesat sa-mi cumpar un Golf 5 4motion. Si vreau sa stiu daca din cei care deja detin acest model cu aceasta dotare au avut vreo problema. Mai ales cu partea de 4x4. Deja am gasit un Golf 5, 1.9TDI, 105cp. Din experienta voastra ce trebuie verificat cand cumpar masina? daca ma duc cu ea la reprezentanta VW ei imi pot spune daca totul este ok, adica injectoare, turbina, sistem 4motion?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproximativ pot sa iti zica.   dar nu pot garanta ca nu se strica la 5 minute dupa ce pleci de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Silvian91imAuto

Am o curiozitate. Sharan 7N (2010-prezent), avand motor transversal, are 4motion de tip Haldex?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Este cineva care care a avut chiptuning pe o masina cu 4Motion (tip Haldex)? Eu tocmai am avut o experienta neplacuta legata de aceasta combinatie si as vrea sa imi confirmati daca in mod onrmal turbina este mai solicitata la un 4Motion decat la un FWD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legatura turbina.

la orice 4x4, organul suprasolicitat este ambreajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

M-am decis sa readuc acest topic la viata. Sunt proaspatul posesor al unui passat 4x4, 2008. Masina are 75000km reali si nu cred ca s-a schimbat pana acum uleiul la haldex.

 

Doresc sa schimb uleiul si filtrul. Mai am o problema si anume ca-mi curge un lichid intre cutia de viteze si motor. Mecanicul mi-a zis ca este lichid de frana si ca trebuie data cutia jos de pe masina pt ca curge pe la rulmentul de presiune care este hidraulic la cv cu 6 trepte si se afla in interiorul cv.

 

Manopera este destul de mare pt ca cica trebuie dat jos si cardanul care ajunge prin diferential pana-n cutia de viteze. Imi puteti confirma ca asa este cei care ati avut probleme ? Mi s-a recomandat sa schimb si kitul de ambreiaj daca tot umblu acolo. Inca nu-mi bate volant dar se simte o mica uzura ( o simt in talpa piciorului când schimb vitezele)

 

Când se umbla la ambreiaj se poate da jos doar cutia de viteze ca la tractiunea fata? Chiar trebuie dat jos cardanul sau se desface pana la un anumit punct?

 

Si eu am un zgomot cam de la 2000-2000 rpm in sus. Nu stiu cum sa explic dar se aude ca si când as merge subturat, nu este foarte puternic si vibreaza masina foarte putin dar senzatia exact aia e, de mers subturat. Sa-mi fac griji pentru flansa la km astia sau asa ar trebui sa se auda motorul?

 

Recomandati vre-un service care sa aibă ceva experienta pe 4x4, passat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e lichid de frana,, da  - trebuie data jos cutia de viteze. Manopera nu ar trebuie sa fie cu mult mai mare decat la o cutie obisnuita, maxim cu 20 % sa zicem. Cardanul se desface de pe cutia de transfer si se lasa agatat de masina, nu se da jos complet de regula.

Si nu se separa cutia de transfer de cutia de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti . pentru un Tiguan 2009 / 2,0 tdi CBAB euro 5 / 4 motion ma puteti ajuta cu haldex- ul ? este de generatia IV ? are filtru ? cat lichid intra ?

si daca puteti sa imi recomandati un service sau mecanic OK pentru Bucuresti care sa poata execute aceasta operatie ??? aveti idee ? salut numai bine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haldex gen IV , nu are filtru. Intra 700 ml ulei.

codul de ulei este G 060175A2, cam 200 lei /litru

 

It recomand sa mergi la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru cei care primiti raspunsuri de la reprezentante cum ca uleiul si filtrul la Haldex nu se schimba:

 

- realitatea trista este ca NU STIU SA FACA OPERATIUNEA RESPECTIVA! Si prefera, foarte "romaneste", sa spuna ca nu se schimba de fel. Poti sa le dai si cu manualul in cap ca nu se clintesc de pe pozitie.

 

De ce spun asta:

 

- Am dus masina mea la 60.000km in reprezentanta Cardinal Motors din Constanta(langa loc. Ovidiu), de unde a fost si achizitionata masina, pentru a-i face revizia la motor si la haldex. O ridic dupa cateva ore, platesc(~2000 ron) si plec increzator ca au facut tb buna.

- 2 ani mai tarziu, ma duc sa fac distributia - nu la reprezentanta ci la un alt service, particular, al unui prieten. Cu ocazia asta, ii spun sa faca si o verificare completa. Surpriza: La haldex nu se umblase niciodata. L-a desfacut si era deja MAL inauntru! Uleiul era precum noroiul de-l vand indienii pe plaja la Mamaia! Dar de! Cica inginerii CM Constanta isi facusera datoria. Aiurea! Am achitat 1000 Ron degeaba!  Am fost si inca sunt mahnit de situatie, dar cum au trecut atatia ani, nu mai aveam ce sa fac, cum sa demonstrez. Dar sa-i ia dracu, cine s-o mai duce la ei vreodata.

 

Imi cer scuze de eventualul Off-topic dar am vrut sa va povestesc ca idee si sa aveti grija sa nu va lasati pacaliti.


@k7_nairam.

 

Problema ta este data de flansa de la cardan(spate). Toti o avem sau o vom avea la un mom dat. Si a mea face asa de vreo 2 ani dar nu s-a agravat. Va trebui oricum inlocuita.

 

Scrie in manualul nemtesc ca se schimba odata la 4 ani sau 100.000km, pt ca materialul din care este facuta imbatraneste si-si pierde propr. de a mai absoarbe vibratiile produse de catre cardan. Dar de, la noi si asta e un mister, se ridica si in cazul asta din umeri. Si nici nu costa "decat" 1500-2000 roni s-o schimbi.

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

Masina ta, ce o vad acum in semnatura, e un Passat B6... motor longitudinal deci este 4motion tip Torsen...
Vorbind de intamplarea ce implica Haldex si reprezentata VW, despre ce masina vorbesti?
E penibil sa nu stie mecanicii din reprezentanta totul despre marca ce-o reprezinta... practic sunt solicitati mai usor fiindca lucreaza pe un tip mai restrans de tipuri de masini deci nu au nici o scuza sa nu stie tot! Imi pare rau despre intamplare.
In curand si eu voi avea o masina 4motion :) ...muahahaha. :D

Modificat de Silvian91imAuto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia mai cauta si vezi ce asezare au motoarele pe B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Silvian - Confunzi cu b5.5. in cazul lui motorul este dispus longitudinal si are torsen. La mine, B6,  este transversal si cocheteaza cu-n haldex. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!