Jump to content

Aripa Stanga Fata


doctorul
 Share

Postare recomandată

poate ca cei care au retinut pataniile mele din ultima vreme vor fi aproape la fel de intrigati ca mine, dar iata ca mi-am gasit (DIN NOU!!!!) MASINA lovita in parcare.

aripa stanga fata e infundata , pe o suprafata de marimea palmei unui adult.chiar langa far, acesta a scapat ca prin minune.

INTREBAREA ESTE: ce experienta aveti cu inlocuirea acestui reper(sau a aripii dreapta fata) si cat sunt de mari sansele ca una originala sa nu pice la fix?

stiu ce am patit cu schimbarea usii de la sofer, si nu numai, de aia va intreb.

n-o fac pe casco, dar nu banii sunt pe primul loc.e 600 de roni una noua, da mi-e ca nu pica la marele fix, ca trebuie iar bagat genunchiul in ea, etc.

pe de alta parte, in loc de chit si alte cele, as prefera piesa noua, o vopsesc si cand am timp o si montez, fara sa imobilizez masina in service, ca am nevoie de ea.

astept parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu aripa chiar nu o sa ai probleme. Si eu am inlocuit o aripa cu una originala si e absolut totul perfect. Chiar mai perfect ca inainte. Mici reglaje se fac atunci cand o pui la loc. Daca esti pretentios ca mine, prima data o incerci la loc, sa potriveasca bine si apoi o duci la vopsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu esti unul din cei care stiu ce am tras eu cu usa.asa ca...promiti? :rolleyes:

ma gandesc sa nu loveasca usa in ea, etc.

e greu de demontat/montat aripa?

detalii sunt pe vreun topic undeva?trebuie data bara jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, normal ca trebuie data jos bara. La aripa ai unul sau 2 suruburi inspre usa (dupa ce dai jos aparatorile de plastic), 2 suruburi jos la prag(sub plasticul de la prag). 4 suruburi sus - sub capota, si vreo 2 sub far - o sa le vezi dupa ce dai jos bara.

Ca idee, eu am montat si reglat singur aripa. :lol:

De agatat in usa nu ai cum, nici daca vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cum, daca vine putin de tot mai in spate.

suruburile sunt fixe sau gaurile sunt putin ovale si ai loc de reglaj?

plasticul e jos cum se scoate, ca zici ca sunt suruburi sub el?

si pt demontare bara....era topic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. demontare bara e topic deschis. Suruburiule de jos la aripa sant sub plasticul de la prag. Ala are ceva holtzsuruburi de-alea ca la aparatoarea de noroi.

Pe langa asta, mai are ceva de plastic care il tine pe aripa. La mine ala s-a rupt din plastic. N-am reusit nici acuma sa-mi dau seama cum tine si de ce. Merge fara probleme FARA el.

Gaurile sant putin majorate, ca sa poti jongla din ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun...multumesc...

vedem saptamana viitoare! (diseara impingem carnati si alte alea)

va mai povestesc, n-am decis 100% nici spre schimbare aripa nici spre revopsire...

maine pun o poza si o sa astept ceva pareri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iata si problema!

bagati pareri!

post-5363-1209317822_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea se vede mare lucru, dar daca era a mea, m-as fi bagat s-o indrept fara lovituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum?e putin ranforsata fix pe zona aia!

are un patrat de tabla pe interior!

am indreptat-o impingand din interior la partea de jos.

maine fac o poza cu aparatu, asta e cu molecularu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o poza ceva mai clara cu problema...inca nu m-am hotarat daca o indrept sau schimb aripa.....dar daca aceasta ultima operatiune nu are riscuri DELOC....as inclina catre ea!

post-5363-1209422705_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma Dane, in mod normal, nu are riscuri DELOC, dar la cat noroc ai tu cu masina... mai stii? :biggrin:

Sincer, dupa cat e de infundata, eu zic ca ar merge impinsa inapoi, fara sa sara vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu cred ca merge doar impinsa Cosmine. Cel putin in zona incercuita sigur sare vopseaua.

BTW, am inteles ca exista si un fel de armatura acolo. Cred ca se poate face doar de tinichigiu daca se vrea pastrarea.

p1010733micapb5.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici o armatura acolo. Eu stiu pe dinafara deja cum arata o aripa la Passat :) .

Este o armatura, dar ea tine de semiaripa, adica de sasiu, nu de aripa. Si numa bine ai in ce te sprijini daca vrei sa impingi. Eu am scos si indoituri mai urate, si in locuri mai greu accesibile. Aici, daca dai jos bara si farul, se vede clar cum sta treaba.

Nu vreau sa fac o intreaga filozofie de indreptat aripa, sau sa ziceti ca sant eu mai carcotas, dar sincer asta o scot fara sa sara vopseaua. Nu sare vopseaua. E mai elastica decat ai crede.

Uite asa arata totul daca dai aripa jos. Evident, pe partea stanga, nu pe dreapta. Imaginea e la B5, dar e identic si la B5.5.

Armatura de care vorbeam e cea incercuita cu rosu, in spatele tragger-ului.

Punctele in care se prinde cu suruburi aripa (in partea din fata) sant cele incercuite cu verde.

post-8441-1209468025_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aripa are lipita pe ea, fix in dreptul indoiturii, un patrat de tabla cam de 10cmX10cm....care evident ca e putin indoit si el....

p.s. sa nu radeti: aripa noua trebuie data cu ceva protectie anticoroziva pe dedesubt?

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-as mira sa fie tabla lipita pe ea. Pentru simplul motiv ca nu au cum sa o sudeze acolo prin puncte, fiind la vedere. Poate e ceva pasla sau ceva de genul. La B5 nu are nimic.

Referitor la protectie anticoroziva, daca aripa e originala, nu e nevoie. Nici cele de pe masina nu au. Cel putin la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu te complici sa o schimbi pt ca nu are rost, un tinichigiu bun o face sigur fara urme... incearca sa vorbesti cu @bamse el lucreaza in reprezenta la tinichigie, el fiind cel mai in masura sa iti dea un raspuns!

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmine, am impins in ea si nu pare a fi pasla.

oricum e si zgariata, asa ca si daca e sa o indrept, n-o fac singur.

paul, multumesc pt sfat, insa din pacate eu sunt unul dintre cei care au fost adanc nemultumiti de tratamentul din reprezentanta Craiova.nu de BAMSE, nu am avut nici o treaba cu el, din contra, am vazut ca e foarte de ajutor comunitatii, dar e prea departe reprezentanta aia de mine pt un asemenea incident.

astept insa pareri si sfaturi de la orice "comunitar" care crede ca poate fi de ajutor. :angry:

va multumesc inca odata! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi dau seama cat e de indoita, dar uneori merge indreptata de un tinichigiu bun cu niste unelte mai speciale (de ex un ciocan invelit intr-o carpa). Metoda mai convingatoare ar fi lipirea in "crater" unei mustati dintr-o sarma care se topeste la temperaturi joase (dupa inlaturarea vopselei), indreptarea, chituirea si vopsirea. NU se schimba aripa pentru o nimica toata, se repara usor.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam doar la "impins" ;)

Fara ciocan. Eu asa fac indoiturile astea. Imping cu un lemn tare, sau imping si in acelasi timp alunec lemnul peste locul cu pricina, ca sa nu las "impunsaturi" in tabla. Sa iasa uniform, la fel cum a fost indoit. Ciocanul lasa urme.

Dar oricum, daca nu stii ce faci, n-are rost sa faci. Insa ideea e ca SE POATE.

Daca era a mea, oricum, nici macar n-o vopseam, decat daca era stearsa vopseaua si nu mergea polishata. Dar cu tehnologiile si materialele de azi, merge sa iti vopseasca doar zona atinsa, fara sa lase diferente de luciu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. Dar cu tehnologiile si materialele de azi, merge sa iti vopseasca doar zona atinsa, fara sa lase diferente de luciu.

esti foarte sigur de treaba asta???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca la mine in Salaj se poate, la voi in Bucuresti de ce nu s-ar putea? Un prieten de-al meu cand si-a adus Passatul din Germania, avea capota lovita de o caramida. I-au aranjat si vopsit doar partea aia, si crede-ma ca nu vezi nici diferente de luciu, nici diferente de nuanta. M-am uitat foarte atent la soare, dar nu se vede nimic. Passatul lui are aceesi culoare ca al meu, gri metalizat inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine de stiut asta, nu ca m-ar interesa pt aripa, doar ca idee!cum s-a procedat, mai ai ni9ste detalii?de lacuit, s-a lacuit intreaga capota?

o sa mai astept putin cu aripa, de reparat poate sa dureze cu lasarea masinii in service, iar de schimbat nu stiu daca m-am hotarat inca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum s-a procedat, mai ai ni9ste detalii?de lacuit, s-a lacuit intreaga capota?

Crede-ma ca nu mai tin minte. A fost de vreun an. E posibil s-o fi lacuit toata, dar nu mai tin minte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate gresesc, dar din cate stiu lacul nu se da dupa ci se amesteca in vopsea, eventual in ultimul strat. Normal ca trebuie sa iasa perfect si sa nu se vada nimic dupa aceea, de obicei chiar asa se intampla. Oricum, mi se pare mie sau vopseaua nu este metalizata?

Daca nu este e cea mai usoara reparatie / retus pe care o poate face impecabil un service bunicel.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!