Jump to content

culoarea tevilor de esapament


tonic
 Share

Postare recomandată

Tin minte ca pe vremurile de mult apuse de trista amintire aveam o dambla sa vad ce culoare au tevile de esapament pe interior la mersul in afara orasului.

Vroiam sa fie cat mai gri - spre alb (la benzina cu Pb folosita).

Din cate intelesesem era un semn ca arderile sunt f. bune, motorul e bine reglat si consumul e mic (astept si alte pareri).

Am facut in luna mai 2004, o poza cu tevile de la broascuta mai pe la inceput (imediat dupa restaurare..sau la cateva sute de KM), erau chiar mai albe decat se vede in aceasta poza. Pot spune chiar ca broscuta a avut cea mai "alba" teava din toate masinile pe care le-am avut eu sau familia mea vreodata.

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut avansul dereglat citeva zile. Tzevile s-au innegrit ca iadul... La precedenta ninsoare, cind aveam tzevile sub zapada, am dat o cheie. Rezultatul a fost cu muuuuult mai convingator decit ala de la analizorul de gaze...

Reglarea motorului e chestie delicata, cam ca acordatul de piane... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin minte ca pe vremurile de mult apuse de trista amintire aveam o dambla sa vad ce culoare au tevile de esapament pe interior la mersul in afara orasului.

Vroiam sa fie cat mai gri - spre alb (la benzina cu Pb folosita).

Din cate intelesesem era un semn ca arderile sunt f. bune, motorul e bine reglat si consumul e mic (astept si alte pareri).

Gri ff deschis, aproape alb => amestec prea sarac

Gri ff inchis, aproape negru => amestec prea bogat, sau ardere incompleta

Gri normal sau gri-bej => ardere normala.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum ti se par a fi in poze?

si acum dupa 4500 Km de ce nu mai se fac la fel?

E adevarat ca intre timp parca am schimbat carburatorul 28 PICT cu unul nou Brosol31 PICT...o fi de la asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!