Jump to content

Bate Toba?


chaos
 Share

Postare recomandată

o noua problema: cand am greutate pe spate la accelerare se aud niste batai in spate. sa fie toba? cum pot remedia aceasta problema? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la un atelier de tinichigerie , am avut aceeasi problema , a incalzit teava si a readus traseul evacuarii la nivel (eu o agatasem intrun bolovan). Mai mult de 15-20 RON nu are cum sa coste operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de sfat. Topicul se poate inchide , multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

am si eu o intrebare ... cate tampoane are toba ? ca imi bate rau si vreau sa le schimb si nu stiu daca vin la set sau pe bucata. va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 de toate , 2 la capatul saxofonului, 2 la mediana , 2 la finala, mi se pare ca vin cate 2 la set, nu stiu sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai uitate sub sa stii exact sa nu dai de pomana bani pe tampoane.Asa se auzea si la mine acum cateva luni si tot la fel am crezut ca is tampoanele dar de unde,era toba finala rupta si imi atingea pe punte,pana la urma am schimbat toba.De cateva zile iar incepuse sa`mi faca la fel si cand m`am uitat sub masina era colierul unde se imbina toba finala,are 2 suruburi si imi atingea iar de punte,din cauza ca am arcurile mai slabe pe spate.Am desfacut suruburile,i-am dat 2 ciocane le-am orientat spre caroserie si gata :icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ma uit , bate destul de tare si de enervant prin gropi si cand plec de pe loc cu volanul virat la stanga .. , colierul nu cred ca acum 1 luna am schimbat toba filana si l-a strans bine ... si am si suspensie sport . dar am luat cu toba mediana un fier la o poarta cand incercam sa o bag cu spatele la cineva in curte si de atunci parca e caruta ... cred ca s-a rupt un tampon ... sau mai multe :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 tampoane are toba la mine. Aceeasi problema o am si eu si nu e din tampon. Probabil am strambat-o undeva. Nici eu nu stiu ce sa ii fac. Am strans toate suruburile alea, i-am schimbat colierul si face la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare , de unde sa demontez toba finala ????la mine duce pana la mijlocul masinii pana la primul colier ,care sa il pot desface .De acolo ???:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa fie deasupra la punte un colier.Dar cred ca depinde de motorizari,nu cred ca e ca la mine . 1.8 ABS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salut baieti...cine ma poate ajuta si pe mine...am un golf 3 motor 18 90 cai si la plecarea dupa loc......mai bine zis cand am greutate in masina sau chiar si goala dar incerc sa plec mai in tromba mai cu scartit cum se zice se aude o bataie sub masina in dreptu manetei de viteze...da se aude urat de tot...ca si cum acum se rupe ceva...o paraiala asa nu stiu cum sa explic...are cineva vreo ideie ce e ....eu cred cai toba....voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare , de unde sa demontez toba finala ????la mine duce pana la mijlocul masinii pana la primul colier ,care sa il pot desface .De acolo ???:rolleyes:

Am schimbat-o eu saptamana aceasta.Este interconectata cu mediana si stransa cu un colier.Vezi ca in acea zona se gaseste i traversa de metal care acopera fix surubul colierului.Eu am taiat cu flexul vechiul surub al colierului (finala varza fiind originala).Nu este greu dar tre sa fie 2 persoane cand demontezi finala - remontezi cea noua si sa ai un colier nou la indemana si ceva silicon de temperatura ptr etansare..Atentie ca daca faci balans prea mare cand demontezi / montezi finala s-ar putea rupe mediana daca nu este in cea mai buna stare.La mine era sudata mediana si cand am schimbat finala a cam cedat pe langa sudura.

Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti...cine ma poate ajuta si pe mine...am un golf 3 motor 18 90 cai si la plecarea dupa loc......mai bine zis cand am greutate in masina sau chiar si goala dar incerc sa plec mai in tromba mai cu scartit cum se zice se aude o bataie sub masina in dreptu manetei de viteze...da se aude urat de tot...ca si cum acum se rupe ceva...o paraiala asa nu stiu cum sa explic...are cineva vreo ideie ce e ....eu cred cai toba....voi ce ziceti?

Eu zic sa o pui pe un canal sa vezi care e treaba pe acolo altfel e greu de determinat sursa zgomotului.

Cand o turezi pe loc nu se mai aude?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Si mie imi suna toba dar numai la relanti sau la turati f mici...vibreaza si bate undeva sub...da urat de tot ca face mult zgomot. Cand o turez un pic nu se mai aude deloc. Am fost la un mecanic...mi-o pus nush ce pe sub ea...si 3 zile o fost ok...dupa care iar o inceput. De unde paote fi pb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut PMG , ai mai facut ceva cu toba?... si la mine vibreaza si bate pe undeva sub... daca o turez putin dispare zgomotul...

Nu am fost inca la un service...

Modificat de silverblade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine a batut,vina a avut-o o tabla de aluminiu care acopera catalizatorul sa nu intre apa in el,la una dintre parti s-a rupt si de la trepidati batea de zici ca era vreun rulment stricat.chiar si pe loc.cu lipici bizon pentru metal,am amestecat cele 2 parti,am curatat cu benzina inainte de lipire tabla la acel capat,si am lipit si nu mai bate,momentan.nu am gasit pe cineva sa sudeze in aluminiu asa ca am facut o treaba romaneasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PMG la fel e si toba mea dar nu se aude tot timpul in functie de cum e pozitionata masina.Am comandat un tampon la toba finala ca de acolo ar putea fi buba.Apropo incearca sa impingi toba cu mana spre stanga sau dreapta si vezi daca se mai aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- La multi ani si un an nou cat mai bun sa aveti...si sa va mearga masinutele. Zipp si Silverblade...eu am fost la un mecanic...mi-a pus masina pe groapa si mi-a legat o bucata de sarma peste tamponul final din spate...care nu era rupt dar cica e moale. Taraneasca metoda...si mi s-a parut ciudata asa...dar deocamdata vibratia aceea la relanti a disparut. Si da Zipp...inainte daca impingeam toba in stanga sau dreapta si o tineam asa cu piciorul din spate nu mai suna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Cu piciorul din spate? Asta e buna.. de inceput de an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:huh: Cu piciorul, din spatele masinii...ca numai de-acolo ai acces la toba daca nu te bagi sub masina...daaa. :frigbaitata: . Cred ca m-am facut totusi inteles...o sa incerc sa pun mai multe virgule pe viitor...dar sa ne rezumam totusi la discutiile si la solutiile tehnice.

Modificat de PMG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit problema, placa de deasupra tobei e prinsa in niste cleme, la o groapa a scapat una si se misca liber placa intre toba si caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PMG azi am rezolvat problema cu toba.Toata treaba a durat cam 15 min sau poate mai putin si foarte lejer, 5 min am lasat sa-si faca efectul spray-ul de rugina si 10 desfacut tampon si montat altul inapoi.Tamponul care l-am dat jos era cel original cu codurile aferente si bineinteles sigla VW-AUDI.Ceea ce am obs eu ca tamponul dat jos era destul de uzat si avea o tolerantza de 2cm fata de tamponul cel nou la orificiul unde se fixeaza toba in el.La inceput am vrut sa pun si eu o bucaata de sarma sa nu mai bata dar pt 19 Ron valoarea tamponului nou am zis ca nu merita.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu aveam probleme pe drumuri neasfaltate cu Golful. Se auzeau in centrul masinii niste zgomote de ziceai ca bate cineva cu ciocanul. Am zis ca era toba dar am fost la un mecanic si mi-a zis ca-s bucsele de la puntea din spate. Le-am schimbat si nu se mai aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Tot am auzit bataie pe sub masina, nu stiam exact unde, initial batea doar daca demaram agresiv, nici nu m-am mai dus la nimeni, am cumparat cap de planetara (mecanic mai bun ca mine, nu e nimeni), m-am dus la mecanic si nici vorba sa fie vreo problema cu capul planetarei (doar cu capul meu), am pus-o pe canal si a vazut ca e rupt un suport pe la mijlocul masinii si ca joaca toba. A trecut ceva vreme si nu am mai dat atentie ( las sa bata ... sa se auda ca vin :lol: ), ieri seara plec cu masina si dupa 50 m iau o curba si aud "taraful 10 prajini" sub masina, ma dau jos, ma uit, toba a iesit de la mijloc si a ramas greutatea pe suportii din spate, unul s-a rupt si acuma sta intr-o parte. Pana in weekend trebuie sa remediez situatia, la mijloc coliere + sudura (nu mai e prinsa in caroserie, suportul din mijloc e acolo dar nu mai e pe teava, trebuie sudat) si in spate la fel, suportul ala nu se poate prinde decat prin sudura pe lateralul tobei. Sper sa ies ieftin. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, revin cu o informatie, reparatia tobei a costat 100 ron, sudura cu argon, alea, alea, dar mi se pare prea mult. Acuma macar sa tina, cand mai pica o si schimb... Numai bine

Eu aveam probleme pe drumuri neasfaltate cu Golful. Se auzeau in centrul masinii niste zgomote de ziceai ca bate cineva cu ciocanul. Am zis ca era toba dar am fost la un mecanic si mi-a zis ca-s bucsele de la puntea din spate. Le-am schimbat si nu se mai aude.

Dupa ce am rezolvat problema cu toba rupta, credeam ca scap si de bataile de sub masina, se pare ca nu, urmeaza bucsele de la puntea spate. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!