Jump to content

Vopsit


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Salut!

Broasca noastra are nevoie de un vopsit.Nu e urgent, dar e bine sa ma pregatesc din timp.Nu am un garaj unde sa se desfasoare operatiunea, si nici macar o curte si nici timp, asa ca solutia ramane un atelier care sa execute aceasta lucrare.

Apelez la cunostintele voastre si anume: stiti un atelier/service care sa se preteze la o asemenea treaba?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un atelier de vopsitorie pe langa scoala de Soferi Ilioara in Bucuresti - vopsit broasca lui bubu, cam 50 eur / repere - super treaba (bine, si vopseaua a fost sikkens) - pentru detalii putem afla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vopsit broasca lui bubu, cam 50 eur / repere - deci in total cam cat ar veni?

In al doilea rand, si broasca mea are rugina... In principiu presupun ca se vor ocupa si de asta, sper.

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
In al doilea rand, si broasca mea are rugina... In principiu presupun ca se vor ocupa si de asta, sper.

pai, hai sa le numaram: patru aripi, doua usi, doua capote si o coaja - total 9 bucati - asta da cam 450 eur - manopera

vrei sa spui pregatirea pentru vopsire sau si carpire/peticire/inlocuire repere? daca te referi la cazul 2, ma indoiesc profund ca au si tinichigii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam la pregatirea pentru vopsire.Pretul mi se pare acceptabil.

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply. Citeste te rog Regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Scriu aici pentru a nu deschide un topic nou. Il rog pe initiator sa ma scuze.

Vreau sa stiu daca, la o broscuta despre care se spune ca are vopseaua originala, chederele dintre aripi si caroseria propriuzisa ar trebui sa fie vopsite in culoarea masinii sau ar trebui sa fie negre.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiecare masina avea codul ei de culori. si asta includea si codul la chedere de aripi, la cauciucul de pe praguri, covorase cauciuc, inel janta si centru janta, culoare volan scaune si alte elemente...

deci tre sa spui exact anul, culoarea si incercam sa vedem ce si cum.

P.S. chederele nu is vopsite in culoarea masinii, ci facute din plastic/cauciuc la culoare.

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa te corectez dragul meu Fikat, o lucrare profi se face cu vopsirea inclusiv a chederelor dintre aripi celor de la geamuri + neaparat o gazare uniforma a reperelor cromate. Eu unu recomand si vopsirea cablurilor electrice .... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tin sa te corectez... nu-s "dragul tau Fikat" ca n-am impartit acelasi sac de dormit la intalneli.. :)

si daca e s-o spunem pe a dreapta masina se vopseste integral, interior exterior, cu tot ce contine ea, inclusiv suspensii, numai jantele aveau un strat de spray de crom aplicat pe balonul anvelopei sa para mai mari si talonul mai ingust...

uite si codurile

http://wolfsburgwest.com/colors/colorchrt.cfm

si cea oferte de cheder de aripi

http://www.wolfsburgwest.com/wolfsburg_new...der_beading.cfm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are chederele vopsite in culoarea caroseriei de unde se poate trage concluzia ca A FOST REVOPSITA.

Multumesc pentru raspunsurile la obiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut.

Va rog sa imi recomandati niste marci de vopseluri alaturi de pretul lor.

Eu vrea un rosu aprins ,nu stiu cum ii zice, era odata rosu "Valelunga" care imi placea.

Astia cica ii mai zic rosu 'ferrari'. Ceva mai ieftin ,nu 5 mil/cutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emaur de la policolor - cica cu asta e vopsita si Dacia Logan - este f. ieftina (cateva sute d mii o cutie ) si din 2 cutii vopsesti o masina :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta sa fie motivul pentru care Loganul e bine sa-l ti in casa? Am auzit ca-i suficient sa se ca** o vrabie pe el si pa vopsea :somnmare: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din experienta, vopseaua de logan o consider buna, dupa 5 ani e la fel; ce zici tu Bogdan sunt vrajeli ale fitosilor care stramba din nas la logan ca deh e dacie, viseaza la mercedes si umbla pe jos. eu unu cred ca voi folosi policolor, oricum m-am saturat sa tot aud numai cuvinte rele doar pentru ca un produs e romanesc. s-a mai schimbat treaba. Am mai avut masina vopsita cu policolor si am fost foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ai masina pregatita bine bine vopseaua conteaza mult mai putin.

eu sincer tot Policolor agreez ca marca, pentru ca se gaseste usor la cutie si fiind accesibila iti pemite sa vopsesti relaxat fara sa iti faci griji ca cele 3 kile preconizate nu ajung la toata masina.

o vopsea policolor si un lac tot de la policolor se vad la fel de bine ca un Standox daca stii sa le intretii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am zis a fost o rautate la adresa Loganului :) urmare a evenimentelor recente. Adevarul este ca Policolorul ca multe alte fabrici din tara asta nu mai e romanesc :D . A fost cumparat de italieni :D . Din principiu nu am incredere in nimic fabricat in romanica, chiar daca e ceva bun tot mai trebuie luat la pila. Primul Variant l-am vopsit cu "policolor:" romanesc in '95 si daca il spal sunt sigur ca arata bine si acum. La treaba cu vopsitul si vopseaua e mult de discutat si poate cel mai bine ar fi sa gasim un "meserias" in domeniu sa ne povesteasca ce si cum. Ca o constatare masinile VW actuale sunt vopsite ( cum si cu ce sincer nu stiu ) foooarte bine asa de bine ca vopseaua este "plastica" si nu sare la lovituri sau deformari ale suprafetei :icon_thumright: . Indrepti tabla cu ciocanul si vopseaua ramine acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emaur de la policolor - cica cu asta e vopsita si Dacia Logan

Loganul este vopsit incepand din 2008 cu vopsea Glasurit. Problemele de exfoliere au fost la cele produse prin 2004-2005 si au avut legatura nu nerespectarea tehnologiei de vopsire, nu cu vopseaua. Nu mai tin minte ce vopsea era, sigur nu Policolor (foarte buna cea de la policolor, broasca mea numai policolor a vazut, problemele pe care le am tin de pregatire, nu de vopsea, asa cum a zis Fikat.)

Asta sa fie motivul pentru care Loganul e bine sa-l ti in casa? Am auzit ca-i suficient sa se ca** o vrabie pe el si pa vopsea :D .

iaca probleme de vopsea aici, in ograda VW. Mi-e lene sa mai sap ptr. mai multe.

http://vwforum.ro/index.php?showto...3&hl=vopsea

http://vwforum.ro/index.php?showto...t=0&start=0

http://vwforum.ro/index.php?showto...3&hl=vopsea

Modificat de RaduI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Va rog sa imi recomandati niste marci de vopseluri alaturi de pretul lor.

Eu vrea un rosu aprins ,nu stiu cum ii zice, era odata rosu "Valelunga" care imi placea.

Astia cica ii mai zic rosu 'ferrari'. Ceva mai ieftin ,nu 5 mil/cutia.

Parca -rosu 525 i-i zicea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Klar (brand policolor) acoperit cu lac Standox (d-ala pentru vopseluri "ecologice"). A iesit chiar bine. Stratul de lac e un pic mai gros sa suporte un polish.

Cat despre culoare cauta dupa cod RAL sau cauta in paletarul vopsitorului (sunt paletare pe fiecare marca cu reteta atasata) dupa un rosu care sa-ti placa. Ceea ce se vede ca fiind rosu ferrari poate fi, de fapt, o gama destul de larga de rosu. Un pic de "perla", un pic de alb sau negru adaugat si culoarea se modifica imediat. Vei avea senzatia ca rosul tau nu-i destul de ferrari sau prea ferrari, desi e tot ferrari :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu recomand policolor. iata o masina vopsita la cuptor cu vopsea emaur.

post-4023-1229030222_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca emaurul asta de Policolor trebuie uscat in cuptor?? Pai eu vreau sa mi-o vopsesc singur si nu am cuptor.

De ce unii dilueaza vopseaua cu benzina zicand ca ii da luciu mai puternic decat diluantul ei si altii toarna lacul in ultima mana de vopsea? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e neaparat nevoie...e pentru uscare mai rapida.

..la celelalte intrebari: retete de "meseriasi"...urmezi mai bine instructiunile de pe cutie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!