Jump to content

Ceara Lichida


misu tdi
 Share

Postare recomandată

Am cumparat aceasta ceara lichida AREXON de la OMV. Acum nu stiu daca e buna , am masina culoare inchisa metalizata si nu vreau sa imi ramina ceva pete albe pe ea. Voi ati folosit asa ceva? Dar acest spray, pt ce este? astept parerile voastre.poza cu sprayul.

post-11792-1208118821_thumb.jpg

post-11792-1208119097_thumb.jpg

Modificat de misu tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Spray-ul este cu agent de curatire pentru toate suprafetele... ei zic si pt interior si pt exterior

Personal nu m-as baza prea mult pe el... din fire n-am incredere in d-astea gen Magazinu' Victoria 1000 in 1...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala este plastic cleaner...

Daca il mirosi, are sigur alcool isopropilic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum credeti ca se foloseste acest spray? Am vazut ca face spuma cind dai cu el pe bord, dupa ce am sters cu o laveta locul a ramas lipicios. Oare trebuia spalat sau clatit apoi cu apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spray-ul este cu agent de curatire pentru toate suprafetele plastice ... ei zic si pt interior si pt exterior

daca nu ai pe el modul de utilizare in ro pune o poza cu ce scrie in germana si o dibuim :Driver:

o fi avind ceva silicon de ramine lipicios... poate ca dupa ce actioneaza spuma trebuie sa dai cu o cirpa umeda...

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miine fac o poza la ce scrie pe el si postez...............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceara, ce parere aveti, a folosit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe aceasta ceara lichida din discutie o folosesc cam de un an pe autoturismul personal care este cularea gri grafit. Avantajul este ca asigura protectie impotriva apei, fapt vizibil dupa ploaie, cand pe caroserie se formeaza acele bule, semn ca apa nu "adera". Pe de alta parte, impresia mea este ca atrage praful. Probabil datorita faptului ca are in continut silicon.

Urmele albe raman daca este utilizata dupa fiecare spalare, asa cum procedam eu initial, acestea eliminandu-se in timp. In prezent, o aplic lunar, la 3-4 spalari, dupa ultima clatire si inainte de uscare. .

Cu observatiile de mai sus, consider ca merita avuta in vedere: este o solutie practica prin care poti avea cat de cat o protectie pentru caroserie. Cu siguranta este mai buna decat zeama pe care ti-o ofera la majoritatea splatoriilor. Atentie de unde o cumparati, la MOL fiind sensibil mai scumpa decat la OMV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am reusit sa pozez indicatiile de pe sprayul de curatat bordul, cred. Scuze de calitatea pozei.

post-11792-1208547364_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma intreb de ce nu te-ai informat si dupa aceea sa achizitionezi...? ^_^

Nu au ce sa faca rau daca sunt in garantie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sprayul curata toata plasticaraia din interior si exterior; dai cu el, stai putin sa actioneze si dai cu o cirpa dar trebuie sa ai grija cu el sa nu se usuce pe unde dai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cirpa trebuie sa fie uda, sau uscata? intreb pt ca am vazut ca dupa ce frec locul unde am dat cu spray cu cirpa uscata, ramine lipicios locul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit si eu cera de mai sus.Este super ok.Acum folosesc tot ceara lichida de la turtle wax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate cunostinte de germana am eu, trebuie sa folosesti un burete sau carpa umeda(in germana ,,feucht'' inseamna umed).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa imi traduca cineva, ce scrie acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(in germana ,,feucht'' inseamna umed).

:) eu citisem teucht :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal

RUB? CEARA AIA LICHIDA DE LA TURTLE WAX O DAI DUPA CE AI SPALAT MASINA IMEDIAT?ADICA DUPA CLATIRE?MAI E NEVOIE LA CEARA ASTA SA DAI APOI UN "LUSTRU" CU O LAVETA DIN AIA CU MICROFIBRA?

te intreb pt ca eu am cumparat acum 3luni ceara turtle wax la cutie de tabla de la metro dar din pacate nu am avut timp sa o si aplic....daca asta lichida asigura aceeasi protectie cu aia din cutie spune-mi te rog,am impresia ca fiind lichida muncesti mai putin :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce speli masina si o clatesti, aplici ceara lichida (eu o dau in combinatie cu apa cu aparatul de spalat cu presiune) si nu mai dai cu apa ci doar stergi ceara respectiva cu o laveta din microfibre. Eu am ceara lichida PRO-X, dar cred ca e aceeasi treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit ambele produse de ceara de la TURTLE WAX (lichida si pasta)

Cea lichida se aplica imediat dupa spalare, stergi cu o laveta apa abundenta de pe caroserie, apoi pulverizezi cu ceara lichida si stergi cu o carpa uscata. Aceasta procedura se executa pe portiuni mici, nu pulverizati toata masina si apoi stergeti ca nu va iese nimic..

Cea pasta tot de la TURTLE WAX se aplica tot dupa spalarea caroseriei, dar trebuie sa fie uscata. Apoi cu ajutorul unui burete aplici ceara pe caroserie intr-un strat subtire (obligatoriu undeva la umbra daca este expusa la soare si caldura, ceara se usuca prea repede si isi pierde din proprietati). Se lasa cateva minute, apoi folosind o carpa moale, stergeti ceara prin miscari circulare. ATENTIE ! Evitati sa atingeti elementele de plastic ale caroseriei cu ceara pasta, ca vor ramane urme albe dupa uscare. In caz ca ati atins, stergeti plasticele cu sampon auto pur, apoi clatiti.

De regula e bine sa ceruiti cam la fiecare 5 - 6 spalari.

Mentionez ca ambele produse contin silicon si se prinde praf ..

PS. Inainte sa ceruiti caroseria, incercati produsul pe o suprafata mica sa vedeti ce efect are. SECCES !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Ceara asta am folosit-o si eu, este cel mai bun produs pe care l-am folosit vreodata!

Am tot cautat pe la OMV-uri dar nu am mai gasit, este foarte ieftina, se aplica foarte usor, iti ajunge destul de mult si are si un efect foarte bun. Daca a mai gasit cineva in Bucuresti asa ceva sa imi zica si mie, pentru ca eu am tot cautat dar nici un rezultat :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!