Jump to content

Scaune De Fabia Vrs - Merita Banii?


Vyk
 Share

Postare recomandată

Salut,

Ma gandeam sa imi schimba scaunele cu modelul vRS. Vreau sa combin confortul cu un grip mai bun al scaunului ca sa nu mai fie nevoie sa ma tin de volan la viraje mai stranse ca sa nu fug din scaun.

Intrebarile sunt: isi merita banii scaunele de vRS sau sunt la aproximativ aceiasi bani alte modele, mai bune (precizati care, daca este cazul)?

Cam cat costa un scaun de Fabia vRS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut prilejul sa fac un drive-test cu o Fabia RS, si pot sa-ti spun ca am fost foarte incantat de scaune. Au un sprijin lombar foarte bun si te simti "prins" in ele. Dar, au si un mare dezavantaj: sunt destul de greu de intretinut datorita materialului textil alb/negru. Mai multe detalii sper sa-ti dea FabianRuSu.

Mai exista un tip de scaune care vin odata cu dotarea optionala sport ( pachetul dynamic 1 ), care din cate am vazut sunt destul de asemanatoare cu cele de pe RS.

Din pacate nu cred ca ai sa gasesti scaune de RS decat second, cele noi fiind destul de scumpe.

Aici poti sa vezi ceva oferte : http://www.auto.asp2.cz/fabia-sedacky.aspx

Sigur ca te poti orienta si spre alte firme ....

Atasez o poza cu scaunele sport comparativ cu cele de RS :

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cehi scaunele de RS sunt in jur de 900-1000 euro noi. Second nu vei gasi pentru ca astea nu sunt piese de Golf 4 care se gasesc pe toate gardurile (poate daca erai in Cehia aveai o sansa...). Sunt sensibile intr-adevar, chiar daca marginile care sunt cele mai expuse sunt gri si nu alb.

Probabil ca alternativa Dynamic e mai buna, au cam aceeasi profilare, margini inchise la culoare, pret la cehi cca 350-400 euro noi.

P.S. Daca te vei decide sa-ti schimbi scaunele, fa-o cu unele incalzite...e...altceva...:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, mai ales vara (scuze dar nu m-am putut abtine).

Din cate am vazut pe G4, scaunele sport se uzeaza mult mai repede, se invechesc... atentie mare mai ales la ,,coltul" stanga al scaunului sofer, este cel mai afectat, si exista posibilitatea sa il simti sub genunchi cam tare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, mai ales vara (scuze dar nu m-am putut abtine).

Eu nu am prea inteles aluzia ta, dar crede-ma ca pe timpul iernii scaunele incalzite sunt o optiune foooarte utila. :icon_thumleft:

P.S. vara se poate seta incalzirea pe "0" ( zero ) ...

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspunsurile prompte. Parerea mea este ca 1000E este prea mult, mai ales intr-o masina de 6000E. Cele gri rezista mai bine la murdarie si la 350-400E sunt tentante. Pretul este per scaun sau per pereche?

Personal nu sunt fan scaune incalzite dupa cum nu sunt nici fac scaune invelite in piele. Nu ma deranjeaza un pic de frig 10 minute iarna.

Alte optiuni la scaunele Dynamic ar fi?

Stiti de ofertanti Dynamic pe la noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...., si exista posibilitatea sa il simti sub genunchi cam tare...

Scaunele de RS nu au prelungirea aia orizontala care iti ajunge in spatele genunchiului ( ca si la GTI de exemplu ) :))

Vyk> preturile sunt pe pereche

Daca reusesti (cu greu) sa-ti comanzi de la noi te asigur ca preturile vor fi sensibil mai mari

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare.Vreau sa schimb scaunul de la sofer, cu un scaun second, dar cu reglaj pe verticala.Am cautat pe la dezmembrari si am gasit o skodita, dar care avea volanul in dreapta. Scaunul de la pasager nu are reglaj pe verticala, numai ala de la sofer asta inseamna ca locasul unde se introduce centura e fixata in stanga scaunului iar maneta pentru reglaj in dreapta spre geam,intrebare: aveti ideie daca se poate schimba locasul pentru centura in dreapta si daca incape scaunul avand maneta de reglaj in dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are cum sa incape din cauza consolei centrale si prelungirea ei. Uita-te si vezi cat de aproape vine acolo scaunul.

Ai putea sa verifici daca nu doar plasticaria e diferita, adica sa cumperi doar maneta si o montezi pe cealalta parte a scaunului.

Sau poate e mai bine sa cauti mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate nu va incapea din cauza consolei centrale,o sa mai astept,nu ma mai complic,caut o skodita cu volanul in stanga nu in torpedou :).Ms de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!