Jump to content

Scapari Ulei Pe La Turbo?


jeetrink
 Share

Postare recomandată

SALUT! AM si eu o intrebare ,sper sa ma poata lamuri cineva? cred ca motorul meu arunca ceva ulei si nustiu pe unde . pe la turbo se poate ? nu shtiu daca se poate sa fie de acolo daca ma poate lamuri cineva ,va rog. este un 1,9 tdi 131 hp pe un superb . am fost cu masina la mecanic si si dupa ce mi a dat scutul jos ,era plin de ulei dar mi a zis ca nu e nici de la cutie si nici de la motor. si mi a propus o demontare completa a frontului masinii. ma gandeam ca ma poate ajuta cineva care a intampinat aceeasi problema. scuze daca exista un topic pe aceasata tema dar l am cautat si nu am gasit .sper sa ma ajutai cu linkul daca exista . multumesc

Modificat de jeetrink
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut jeetrink.Ce culoare are uleiul?Negru sau deschis la culoare?Ai verificat etansietatea busoanelor de la baia de ulei si cutie?Un pic de ulei imi da si mie pe la turbina,doar se umezeste un pic si nicidecum nu ajunge pana la scut.Am intrebat un mecanic si cica asa fac toate,n-ai ce sa le faci iar fostul propietar mi-a zis k dadea ulei pe acolo de noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai probabil ca nu a observat nimic in neregula unde a demontat si nu vede in fata acolo la distributie. Daca a dat scutul jos si nu a vazut nimic, o fi din fata de le distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa fie si de la caseta de directie.am vorbit cu un mecanic si a spus ca e posibil sa fie si de acolo.verifica uleiul de la servo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut! culoarea uleiului scapat este neagra ...uleiul ajunge si se scurge prin orificiile scutului...de la busonul baii nu cred ca este ,ca am dat scutul jos si am curatat cu un spray special toata zona si nu se vede pe unde pierde...ieri am facut un drum de 600 km(150/160km/h autostrada) si cand am ridicat capota am observat ulei pe furtunul de la turbo cred, de sub capacul de protectie(nu stiu sigur de la ce e furtunul ...cred ca e furtunul de la turbo)...mentionez ca turbina fluiera bine si de bagat tot ma baga in scaun...ms

Modificat de jeetrink
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat pe joja si vezi ca ti-a scazut nivelul? ( verifica la fel si lichidul de servo.. )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala de sub capac trebuie sa fie furtunul admisiei de la intercooler, turbo il vezi mai bine de sub masina

pune si tu niste poze, e mai simplu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e de la turbo.asa are si a mea si cred ca majoritatea pentru ca asta este"boala lor",ca sa il citez pe mecanicul meu care m-a asigurat ca nu este nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boala clasica VAG e "musteala" pe la turbo sau racordul de admisie in intercooler - care se vad de sub masina, dar nici chiar sa faca pata pe asfalt

eu am o urma uscata f mica pe scut si atat

daca se vede ceva sub capacul motorului de deasupra e alta poveste

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la alt mecanic(cel mai bun se zice..) si el a dat scutul jos si mia zis ca imi pierde de la garnitura de la chiulasa...ar putea fi asta??si daca stie cineva cat costa...(mi-a spus ca manopera dureaza cel putin 10-12 ore )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai uitat pe joja daca iti scade nivelul la ulei?Mi-e greu sa cred ca ar da pe la chiulasa,pare mult prea grav.Daca poti sa ajungi la focsani,te trimit la un baiat care a lucrat in service la volkswagen iar acu e pe cont propriu.Pe mine m-a rezolvat de fiecare data si m-a scutit de un drum la skoda ivas galati care iti ia pielea de pe tine pentru orice nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nivelul uleiul e in parametri...un pic scazut...ca de obicei...am si ceva poze dar vad ca nu ma lasa sa le inserez(sper ca voi reusi) sunt bucuros k voi merge la mecanic.. (de asta ma preocup sa stiu despre ce e vb ptr a nu merge la *tata lor* in nestiinta de cauza si sa ma *jupoaie* spunandu-mi k tresa *schimbe motoru* )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

am fost la al doilea mecanic si mia dat acelasi 'diagnostic' :icon_thumright: : garnitura de la chiulasa e fisurata.. mi-a mai spus ca singurul inconvenient e ca imi pierde ulei(30.000 km imi pierde max 100-150 ml ulei).. mia spus sa merg linistit ca nu voi ramane pe jos niciodata...chiar daca am de facut in urmatoarele 2 luni peste 10.000 km :icon_cool: ..ce spuneti sa ma incred in ei ? :Driver:

aaa.. si de schimbat mia facut din nou o alta nota de 600 euro(doar daca nu intervin alte probleme la demontat) :( stie cineva un loc mai ieftin??? multumesc mult ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am curatat azi EGR-ul si am gasit ulei in tubul de aspiratie de la intercooler.Nu mult,dar se umezea degetul.Mecanicul mi-a spus ca e turbina pe duca.Eu nu am probleme cu consumul de ulei,de la schimb la schimb ma duc in maxim 500 g completat.Rog pe colegii care s-au lovit de asa ceva sau care au mai auzit sa ma sfatuiasca si pe mine.Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ai rezolvat problema pina la urma ? Si eu ma confrunt cu aceiasi problema si sunt tare curios cum ai rezolvat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut pe la sfarsitul verii am facut schimbul de ulei la Soda superb model 2004 1.9tdi 101 cai si cand am dat scutul jos era ulei pe partea drapta sub turbo. Nu se cunostea la nivel si nici nu era prea mare balta dar era, turbo parea curat nu i-am dat prea mare atentie. Mai spre toamna am observat ca atunci cand plecam cu ea de pe loc dadea cu fum albastrui (nu foarte mult) dupa ce schimbam a2a nu dadea, acum la rece nu prea se mai observa. Nu se simte la condus, trage bine se infige, merge in parametrii. Am mai citit pe net ca e normal sa aibe ulei la turbo ca sa faca ungerea. Masina are cam 180K km. De unde sa fie uleiul, adica sa fie ceva important sau e cv aparent normal cat si despre fum care ar fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna ziua,

 

Vreau si eu sa schimb uleiul la cutia automata de la Skoda Superb 1.9 tdi AVF 2006 130 cp poate cineva sa-mi spuna de cati litri am nevoie.

 

O zi buna! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am

curatat azi EGR-ul si am gasit ulei in tubul de aspiratie de la

intercooler.Nu mult,dar se umezea degetul.Mecanicul mi-a spus ca e

turbina pe duca.Eu nu am probleme cu consumul de ulei,de la schimb la

schimb ma duc in maxim 500 g completat.Rog pe colegii care s-au lovit de

asa ceva sau care au mai auzit sa ma sfatuiasca si pe mine.Stima.

E normal. La toate tdi este asa. Uleiul este putin din ce scapa turbina si mai mult de la epurator.

Am vazut ca este veche postarea, dar poate se mai intreaba si alti.

 

@dragos32

Uite si cat si cum si ce cod are uleiul :)

post-572-0-96516000-1368342383_thumb.jpg

post-572-0-86319600-1368343121_thumb.jpg

Modificat de robert r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Robert,

 

Vad ca esti mai priceput poti sa-mi spui unde pot gasi si o baie de ulei ca putin indoiata.

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baie de ulei la cutie sau la motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

 

Baia la cutia de viteze. E putin indoiata si asi vrea sa o schimb pentru a nu avea porbleme cu cutia. Totusi nu am vazut sa fie schurgeri de ulei pe acolo.

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!