Jump to content

Oglinzi laterale Polo 9N/9N3


dann3
 Share

Postare recomandată

Multumesc, o sa o schimb pe CASCO, e facuta praf!

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Aveti idee unde este incalzirea pe oglinzi?

Pe stica (cum este pe luneta) sau pe grila aceea neagra de sub sticla.

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boogyF1clasic

Salut

incalzirea pe oglinzi se afla pe spatele sticlei(oglinzii)este o identica cu rezistenta de pe luneta (grila neagra de pe spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut!

Stie cineva de unde pot sa fac rost de o oglinda pe partea dreapta (Pe NET sau in CLuj) - numai de geam am nevoie

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la magazinele de piese de schimb. Se gasesc de la 20 lei pana la 70 lei (doar oglinda).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze daca sunt offtopic, sunt nou pe forum, am cumparat recent un Vw Polo 1,4 tdi, model 2006, si problma e ca nu am la el semnalizatoare laterale, adica pe aripi, si nici la oglinzi; la modelul asta stiam ca sunt pe oglinzi, dar cred ca fostul proprietar le-a lovit si le-a schimbat, sau pur si simplu le-a vandut si i-a pus de astea simple,(la oglinzile laterale ma refer)!

Ajutati-ma si pe mine cu cateva informatii, sunt scumpe oglinzile cu semnalizatoare si noi si de la dezmembrari daca puteti sa imi spuneti, sau daca se leaga firele greu, am inteles de la cineva de la service-ul VAG din oras(Craiova) ca e destul de greu sa faca legaturile; spuneti-mi va rog daca ati intampinat probleme de genul asta, firele exista sau ar trebui sa existe in portiera? Mentionez ca oglinzile sunt electrice/incalzite.

Multumesc anticipat, si scuze daca am pus prea multe intrebari! :P Am atasat (sau incercat sa atasez) si o poza cu masina.

post-68032-1272475415_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am un Polo 6n fara incalzire iar oglinda stanga a fost sparta si exul a lipit peste aia crapa o oglinda... normala !

Am inteles ca se poate schimba doar geamul in sine si totodata daca tot il schimb as dori sa fie cu incalzire,e extrem de utila.

De unde sa cumpar oglinda si cum se da jos doar oglinda in sine? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovidiupirjol: Salut. Tu ai polo 9N3. Acest model vine din fabrica cu oglinzi cu semnalizare in ele. De aceea nu ai semnalizare pe aripa. De la cine ai luat masina, sigur i-a schimbat oglinzile cu semnalizare in ele, cu oglinzi de pe modelul 9N care nu au semnalizare pentru ca acest model are semnalizarile pe aripi si nu in oglinda. Deci ori iti pui alte oglinzi, dar e cam scumpa investitia, ori dai gauri in aripi si iti pui semnalizari. Sigur ai trase firele pentru semnalizare la oglinzi.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidiupirjol

Da asa este trebuia sa aiba semalizari pe oglinzi...deocamdata raman asa cu ele, daca nu gasesc un pic mai ieftine pe la dzmembrari...

Mersi oricum!

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Parerea mea e sa mergi la dezmembrari ca acolo le gasesti mai ieftine si sincer te ajuta destul de mult si semnalizarile astea laterale mai ales cand esti in paralel cu alta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi p.i.g

imi poti spune te rog in caz ca stii daca capacul ala trebuie luat de la vw sau trebuie comandat pe la piese auto? mersi!

se poate lua si de la reprezentanta si de la magazine de piese si de la dezmembrari..eventual te poti duce la vw sa intrebi un baiat de pe la tinichigerie-vopsitorie daca nu au vreunul si poate il si vopsesc (in cazul in care nu e negru structurat 9b9)

Modificat de marian_is
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am si eu un Polo 9n si am avut un mic accident cu el si mi s-a spart oglinda de pe stanga cu totul....si nush de unde pot sa fac si eu rost, din pacate pentru mine este electrica, incalzita iar pretul pentru una noua este destul de piperat...mentionez k am fost si pe la dezmembrari, pe unde am stiut si eu si nu am gasit...aveti idee pe unde pot si eu sa gasesc eventual cu o comanda pe net ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

03. OGLINDA NEAGRA

Caracteristici:

reglaj electric

cu incalzire

cu semnal

Producator: Preţ cu

reducere Preţ fără

reducere

- DRP. - PRODUCATOR ALKAR 658.14 774.28

- STG. - PRODUCATOR ALKAR 658.14 774.28

04. OGLINDA GRUNDUITA

Caracteristici:

reglaj electric

cu incalzire

cu semnal

Producator: Preţ cu

reducere Preţ fără

reducere

- STG. - PRODUCATOR ALKAR 362.61 426.60

- DRP. - PRODUCATOR ALKAR 367.35 432.17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti,

Tocmai am achizitionat un Polo din 2004, versiunea care are semnalizatorele pe aripi, nu pe oglinda.

Ma intrebam daca se pot monta concomitent si cele de pe oglinda si de unde le-as putea procura, stiti de unde se pot cumpara sau daca sunt dificil de instalat? A mai facut-o cineva?.

Multumesc.

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnalizatoarele de oglinzi sunt cu tot cu oglinzi si trebuie trase fire pentru semnalizare. Nu cred ca e mare dificultate tragerea firelor doar ca e migala si nervi pana reusesti.

Problema mare este costul unei oglinzi (bineinteles cu tot cu brat si carcasa) in jur de 800 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu se potrivesc deoarece nu s-a chinuit nimeni (in fabrica :)) sa mai schimbe prinderea pe usa atata timp cat se pastreaza aceeasi masini doar cu un mic facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor! Stie cineva daca oglinzile de Polo 9N3 (cele cu semnal) sunt identice cu cele de Skoda Octavia 2 (2007-2008)? Ma refer la sticlele din oglinda, carcasele din plastic ce acopera oglinda si eventual motorasul electric. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Oglinzile de polo 9N3 sun identice cu cele de pe Octavia 2. Inclusiv carcasa, sticla motoras sau ce mai au prin ele. Singura diferenta este la forma prinderii pe usa. Triunghiul acela care se formeaza jos la baza geamului usii, are alta forma, oglinda in sine este identica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalist, iti multumesc mult pt raspuns! Reusisem intre timp sa aflu de la un coleg de forum, care are chiar un O2 si mi-a explicat foarte bine cum stau lucrurile. Dankeee!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,am găsit acest topic asa ca nu am mai deschis altul poate e cam off.Anul trecut am schimbat becurile de la semnalizări fără sa știu ca sunt cleme acolo la becuri le-am scos am schimbat becul și c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Scriu cam tarziu pe aici, dar acum m-am lovit de necazul de a trebui sa schimb oglinda dreapta la un Polo 9N3 TDI pe care am bushit-o zilele trecute. Chestia este ca totul functioneaza, respectiv reglaj electric si incalzire, eu trebuind sa schimb doar oglinda propriu-zisa (ca e sparta) si capacul de la semnalizarea de pe oglinda ca s-a spart si ala. In rest capacul ala negru mare de plastic al intregii oglinzi este intact. Problema este ca nu cred ca gasesc numai capacul semnalizarii ci intregul capac al oglinzii. In fine daca va este de ajutor (si altor ghinionisti pe viitor) am gasit urmatoarele site-uri (nu stiu daca am voie sa le postez):

http://dispaco.ro

http://www.autokarma.ro/Grupe.aspx?TipautoId=25550&GrupaId=43

Mai atasez si un fisier de tip "word" in care sunt descrise procedurile de demontare si montare a oglinzii retrovizoare actionata electric si incalzita, per ansamblu si per parti componente.

Oglinda retrovizoare.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!