Jump to content

Masina Lovita


ganea
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Din fotografie pare infundat pasajul rotii.

Se indreapta, chiturire si vopsire. Pretul depinde de service-ul auto unde vei efectua reparatia. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bamse

    11

  • Al3X_G4

    9

  • ganea

    7

  • Marius

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

e "umflatura" aia de pe aripa din spate. fix pe muchie. am incercat azi sa scot aparatoarea aia de plastic ca sa indrept eu tabla prin interior dar dupa plasticul ala am vazut ca mai este un scut sau ceva de genul asta si l'am pus la loc. stie cineva daca se pot scoate scuturile alea de sub aripa si ajunge la tabla ? si daca da cum ? va rog :icon_thumright:

Modificat de gerila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar despre asta ce parere aveti?!

img1889.th.jpg

Lovita in parcare, pocnit spoilerul (care a impins si coltul aripii de sub far putin inauntru), apoi toata bucata aia de vopsea s-a exfoliat din cauza deformarii plasticului din momentul loviturii. Numai asa vecini sa nu aveti...

Modificat de plutoi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o pocnitura ca cea a lui GERILA am si eu. un tinichigiu ieftin pentru o astfel de reparatie?

asta e sfatul pe care cred ca toata lumea il asteapta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva idei cum pot sa rezolv cele doua probleme la masina ?

Poza 1 - asa am cumparat masina , se poate incalzi cu ceva plasticul acela si sa se refaca partea aceea ? cat de cat .

Poza 2 - 3 - cred ca cineva nu a incaput de masina si a incercat o cheie sa vada cum iese. Nu este adanca dar se vede . Se poate face ceva in acest caz?

post-27958-1236003660_thumb.jpg

post-27958-1236003666_thumb.jpg

post-27958-1236003672_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 a fost stranbata din cauza faptului ca a fost agatata cu ceva. poti incerca sa bagi un lemn (butuc), care sa presesze pe acea parte si sa il lasi asa ceva timp acolo.

2-3 polish auto. Poti face asta la un service sau acasa. iti trebuie nise pasta de polish, o bormasina si un burete special care se prinde in capul bormasinei.

Cauta un pic pe net si gasesti destule linkuri utile cu aceasta operatiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este un pic offtopic, dar e informativ si important pentru probleme de genul din acest topic; exista o scula speciala -gen ventuza care indreapta tabla indoita fara sa fie nevoie sa desfaci panoul din interior,nu zgarie masina, tabla, vopseaua nu sare, este mica, relativ mica si usor de folosit. O sa atasez si o poza data viitoare. Nu este scumpa, din germania

====================

scuze in caz de offtopic! mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-as zice ca e offtopic.Fiecaruia ni se intampla cand nu ne asteptam sa ne fie avariata masina,titlul topicului fiind masina lovita,eu zic ca are legatura,ca doar te ajuta sa poti indrepta o parte lovita(infundata) fara sa deteriorezi vopseaua si eviti niste costuri.In fond de-asta si posteaza lumea aici pt.sfaturi despre remedieri,nu ca sa afle altii ca au masina lovita.N-o sa deschidem acuma alt topic pentru asta,deci daca moderatorii nu considera offtopic eu zic sa postezi imaginile alea si eventual sa ne spui cam cat costa si de unde se poate procura.Sunt convins ca va interesa multa lume.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
o pocnitura ca cea a lui GERILA am si eu. un tinichigiu ieftin pentru o astfel de reparatie?

asta e sfatul pe care cred ca toata lumea il asteapta :)

Va sfatuiesc ca decat unul ieftin, si care ti-o face ca, sa nu zic ce, mai bine dai un ban si ti-o faci fie la reprezentanta sau la suzuki(am auzit ca lucra bine). Stiu ca e scump dar totusi , e la verdere si e important sa arate ok.

Mie mi-au revopsit capota si e ca ceapa, si inca am si stat langa ala cand a vopsit-o ,deci nu recomand la nimeni cine isi iubeste masina sa o duca la un service de cct.

Gherila pt atata vrei sa-ti vopsesti toata aripa (quarterpanel) aia din spate? o indrept isi polish si gata.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius, e gerila :). nici nu ma gandesc sa vopsesc toata aripa. de asta v'am intrebat pe voi aici. ma gandeam sa ajung cumva in spatele aripii sa o intrept chiar eu si apoi sa ii dau un mic spray si apoi polish. dar daca nu se poate sa ma "strecor" eu acolo in interior o sa vad eu cum o indrept pe la vreun meserias :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Carenajele (panourile de plastic) se demonteaza, au suruburi pe margine. Chiar daca le desfaci, nu vei avea acces din interior la pasajul rotii.

Sfatul meu este sa mergi la un service, aceasta reparatie este destul de dificila.

0oyujslgyzf7k7q6nv.gif

gjcaxr2bf0iibyfnskar.gifsdemiuhk2ft1wd27i.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Te duci la un service(tinichigerie) ce se respecta si ti-o indreapta cu ceva ventuze, nush exact cum ,dar am auzit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

imi cer scuze de 'intarziere', numai acum reusesc sa atasez asa cum am promis, poze cu'ventuza'....

inchidere -fixare

post-37596-1238364484_thumb.jpg

post-37596-1238364494_thumb.jpg

post-37596-1238364502_thumb.jpg

se fixeaza usor, cam pe orice suprafata

post-37596-1238364573_thumb.jpg post-37596-1238364608_thumb.jpg

post-37596-1238364841_thumb.jpg

post-37596-1238364849_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta,dupa cum vad,arata ca ventuzele alea care se folosesc pentru prinderea geamurilor mari(oare or fi bune si alea la asa ceva?)Ai incercat si poater "trage"tabla de VW care e mai tare decat la Logan spre ex?De unde zici ca se poate procura mai exact?si cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e ceva de genu cum folosesc cei de la geamuri, dar pe cutie arata ca se foloseste pe orice suprafata, geam, metal, masina...pai are o priza foarte buna, iti trebuie forta sa tragi:P. Am incercat dupa cum se vede si in poze, am prins-o pe caroseria la masina si am tras, eu zic ca merge, mai ales cum ai tabla 'indoita' sigur va merge. Eu am luat-o din Germania si ca pret ceva de genu 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles Germania,dar din ce gen de magazin,daca ajunge careva pe-acolo sa stie unde sa caute...Si eventual de pe ambalaj daca are,denumirea in germana. :D

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peco, magazin auto, autohouse (ceva de genu)....eu din cate imi aduc aminte de la peco am procurat-o, poate o sa fac rost de inca cateva daca ar fi ceva lume interesata; daca vi la o intalnire, eu o am la mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca nu e considerat offtopic.Eu as fi interesat,din pacate intalnirile sunt programate miercuri,din motive de program,nu pot veni in cursul saptamanii :angry: eu mai mult in week-end sunt mai liber.Dar in caz de ...putem vb.pe PM daca zici ca mai poti gasi.Eu sper,mai bine sa nu fie nevoie sa o folosesc,dar deja mi-a fost lovita masina in parcare :D asa ca ...nu se stie cand e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Scula profesionala pt astfel de operatii este asta:

Ciocan pneumatic

Descriere

Racord 1/4, dispozitiv tras tabla;

Greutate=1500 g;

Dimensiune =620 mm;

3 capete interschimbabile :

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, acesta da...e super...dar ma gandesc ca si pret... :( 100% e mai bun decat o 'ventuza'...oricum, cam asa ceva folosesc cei de la service -tinichigerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si presupun ca mai trebuie si sursa de aer comprimat(compresor) care nu cred ca e inclusa asa ca...mai bina sa nu avem nevoie,ca sa faci o asa investitie in caz ca ai avea nevoie,e cam nerentabil.Cred ca ventuza de mai sus e practica pe portiuni mari,drepte(gen panou usa)daca vreun nesimtit provoaca vreo deformare usoara( prin parcari sau alte locuri) si dispare.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a "frecat" si mie masina in parcare,putin la bara fata,dreapta.Am intrebat la service,imi cer cam 200 ron sa o faca.Daca dau eu jos bara si duc vopsea o face cu 130,tot cam pe-acolo e.Mi-e cam groaza sa dau bara jos si toate de pe ea(poate se mai zgarie cand dau jos bandoul),daca o las la service sa o dea ei jos,cine stie ce mai "dau"jos cu ocazia asta;nu-mi convine.Portiunea care ar trebui reparata se vede in foto,marcata cu negru,vopseaua este albastru inchis metalizat.Ce ziceti merge sa comand un spray la culoare(dupa cod),cu lac inclus,sau fara si sa dau cu lac dupa aceea si sa repar eu asta?Eventual inainte cu un spray sprit-chit,suflat local,slefuit fin si dupa aceea vopsit.Un coleg mi-a zis ca el a reparat cu un spray la o masina vopsea metalizata si a iesit bine.Ce ziceti a mai facut cineva reparatii de acest gen cu rezultate bune?Pretul in service mi se pare cam exagerat pt.atat si nici nu am garantia ca va iesi fara sa se vada ca "portocala" lacul,ca am intrebat si eu la un service mai ieftin,nu la reprezentanta,ca acolo e si mai scump.

post-29936-1238760989_thumb.jpg

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

iata si paguba mea ;)

Ideea e ca de schimbat toata bara e cam scump, si m-ar interesa reparatia. Cineva mi-a zis ca se poate, dar, va mai fi ca inainte?, avand in vedere ca bara nu se mai aliniaza nici cu aripa nici cu capota, iar farul pare impins ( poate fi si o iluzie, fiind bara inafara ) .

post-26780-1241360760_thumb.jpg

post-26780-1241360786_thumb.jpg

Modificat de ikks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In primul rand trebuie sa verifici daca masca port-far este deteriorata sau deplasata.

Bara fata este gaurita. In concluzie, ca sa fie ca inainte trebuie inlocuita. Acelasi lucru este valabil si pentru bandou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred k trebuie schimbata bara, la noi in oras sunt ateliere care sudeaza plasticul si chiar umple gaurile, nu e o gara prea mare sa nu poata fi acoperita, si e probabil sa mearga astupata si cu fibra de sticla, acum nu stiu cat de bine prinde fibra pe plastic am auzit pareri pro si contra ba ca tine, ba ca nu tine, dar tu poti intreba cel mai bine pe cineva care lucreaza cu asa ceva, si iti poate spune daca se poate rezolva cu fibra de sticla,bandoul se poate inlocuii fara probleme sau cel mai bine le ingropi da fff bine spoilerul fara bandouri, acum ramane la aprecierea ta ce vrei sa faci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!