Jump to content

Filtre Si Alte Consumabile Pt O2


Stefan_B
 Share

Postare recomandată

Salutare!Sunt posesorul unei Skoda Octavia 2 facelifl si trebuie sa schimb filtrele si am o nelamurie la filtrul de aer pt ca am fazut ca sunt de 2 feluri(climat rece si normal).Ce fel de filtru trebuie sa pun?Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

climat normal.

cel pt climat rece are in plus un strat de burete si nu va intra in carcasa decat daca scoti grilajul din fundul carcasei.

si nu are rost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok multumesc !L-am  si comandat pe cel de climat normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
corneliu5100

     Salut !

Va rog un sfat sunt cam dezorientat: ce ulei sa folosesc si eu pt o Octavia 2 1.9 tdi cod motor BXE Shell sau Motul? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut Motul si a mers excelent, n-a consumat deloc. Din pacate m-am orientat gresit cand am facut ultima revizie si nu am gasit decat la Brady si aia nu mai accepta sa vii cu uleiul tau la revizie...a trebuit sa ma multumesc cu Castrol 5W30 la bidon de 1l, desfacut si pus in motor cu mine langa masina, ca sa nu cumva sa bage din ala vrac la butoi de >200l.

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu folosesc Motul specific 505.01 si sunt foarte multumit. Cantitate minima de completat intre schimburi, motor mai silentios. Inainte am avut Titan Fuchs, la fel de bun, dar il gaseam greu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut, am o skoda octavia 1.9 tdi, vreau sa-i fac schimbul de ulei + filtre...am mers pe MAN la toate filtrele, am vazut ca imi recomandati ulei castrol 5w40 dar nu spuneti cati litri intra in motor, cumpar 4 sau 5l?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3.8 litri in motor. Poti lua 5 ca sa ai de completare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la ulei ca si producător Skoda ce recomanda? Sau dacă pun castrol de care pun ca si aici au câteva tipuri. Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice ulei care indeplineste norma 505.01

CAstrol Edge Turbo diesel, Liqui molly toptec4100, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Baieti ma puteti ajuta si pe mine cu norma vag pentru ulei motor la 5w40 ? Stiu ca pentru 5w30 este VW 504.00 / 507.00 vreau sa schimb uleiul dar nu stiu daca se aplica aceeasi norma. Motorul este 1.6 mpi BSE euro 4.

Va multumesc

Modificat de gangs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

502.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc andrei, azi am cumparat uleiul, cumva stii si ce DOT am nevoie pt sistemul de franare ? Am cautat prin search lichid frana dar nu-mi gaseste nimic si stiu ca este am gasit odata dar l-am uitat.

Modificat de gangs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru toate raspunsurile acordate, mai am nevoie de o informatie si am terminat shoppingul.

Puteti sa-mi confirmati daca filtru carburant este de 4 bari pentru masina din semnatura ?

Celelalte stiu ca sunt ok, am comparat cu niste coduri furnizate in acest thread.

post-147906-1437694126152_thumb.jpg

Va multumesc anticipat.

Modificat de gangs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cu regulator de 4 bari

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Octavia 2, motorizare euro 3 BJB. Cumparat recent:
- filtru ulei- Mann

- filtru aer- Mahle

- filtru polen - Mahle (cu carbon)

- filtru motorina- nu am mai luat, a fost schimbat la cealalta revizie (revizii la 10k, filtrul la 20k)

- ulei Ravenol 5w40 VPD

Totul a costat 199 lei. Cele de aer au fost montate acum cateva saptamani, iar acum cateva zile am facut si schimbul de ulei. Decente preturile. Filtrul de motorina m-ar fi costat cam 70 lei (ultima data atat am dat, l-am montat in fata magazinului, in cateva minute).

Modificat de Octavia_7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Ma pregatesc si eu de prima revizie de cand am masina (de fapt trebuia sa o fac deja, dar am fost numai pe drumuri).

 

La filtre banuiesc ca o sa merg pe Mann, dar nu m-am edificat inca in legatura cu uleiul (am avut masina pe benzina inainte si foloseam Redline).

Din cate am citit pe aici, vad ca toata lumea e multumita de Ravenol si ca ar fi mai ok decat Castrol sau Mobil.

 

Am variante: VPD si VMO.
E vreo diferenta majora intre ele? Ce ar fi mai bine sa pun?

Motorul e 2.0 TDI BKD PD. 5W40 banuiesc ca e ceea ce am nevoie.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta dintre ele consta in aditivi din ce am inteles.VPD este special conceput pentru PD. Eu folosesc VMO ,mi se pare mai subtire probabil si din acest motiv il papa.In 10000km am completat cam 700ml dar iarna este mai ok,nu mai tacane asa urat cum tacanea cu Castrol edge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc VPD la 1.9 tdi de 3 schimburi si sunt multumit de el. Motorul e destul de silentios si de completat completez ~500 ml la 10k (asta e si in functie de stilul de mers).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la VMO 5w40 m-am dat pe VPD 5w40. VMO imi halea sub 500 ml intre revizii (10k km).

 

Castrol e cel mai contrafacut ulei din tara, doar numele a mai ramas din el. Ii vad pe unii vecini/prieteni carora li se umfla ranza cat butoiul cand afirma cu tarie ca folosesc numai Castrol. Oameni buni, intre timp au aparut (ordinea nu conteaza) Fuchs, Eneos, Ravenol, Motul, Q8 etc. Nu as folosi Castrol nici sa fiu platit sa le fac reclama. ma rog, in cazul in care as fi platit, m-as pregati cu un motor de rezerva, macar sa stiu una si buna, din subventie sa-mi ramana si mie ceva. Glumesc eu, dar Castrol nu e miezul la dodoasca, astfel ca eu mai casc ochii si folosesc alte marci. A, luat direct din Germania, mai e o treaba, dar daca il aduce cineva de incredere. Dar nici asa nu as folosi.

 

Am trei schimburi cu Ravenol, raman pe marca asta, momentan nu am motive sa-l schimb, insa ma uit cu coada ochiului la Fuchs (nu aducea omul meu din oras Fuchs si eram oarecum "pe picior de revizie".

Modificat de Octavia_7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor, o sa merg si eu pe Ravenol VPD.

Am primit urmatoarea oferta:

 

Filtru Aer: MANN – 47 lei

Filtru Polen: MANN – 48 lei (carbon activ)

Filtru ulei: MANN – 28 lei ( pt cod motor AZV, BKD, BMM)

Ulei: Ravenol 5W-40 VPD 4L - 140 lei

Manopera: 60 lei

 

Probabil ca saptamana viitoare o rezolv, revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o Jetta MY2010 cod motor CAYC (1,6 tdi 77 kw)- ar fi ok Ravenol 5w30 VMP + setul de filtre pe Mahle? Am mai pus acest ulei si inainte, nu au fost probleme. Intreb ca sa fie tatal meu linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, Vmp are norma 507.00 necesara pt CAYC si este un ulei calitativ

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!