Jump to content

Filtre Si Alte Consumabile Pt O2


Stefan_B
 Share

Postare recomandată

Nu vad de ce sa faci revizii la 10k dar fiecare face ce vrea cu motorul si cu banii sai. E fac revizia la 1 an sau 15000km si de fiecare data schimb filtrul de aer, de polen si ulei+filtru numai cu piese originale. Ulei folosesc LM TopTec4100 si pe ambalaj scrie ca se poate merge pana la 30k cu toate ca nu e long life, deci la 15k e rezonabil.

O data la 2 ani schimb lichidul de frana si filtrul de motorina (tot original). Eu zic ca daca se alimenteaza de la un furnizor cunoscut nu amerita schimbat la 15000.

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Păi tot la 10k am făcut reviziile pentru ca aprox atata fac pe an.

Pana acum am făcut reviziile la un an, ma gândeam și eu sa fac la numarul de km de-acum, daca mai sunt garantie.

E mai bine sa fac la 15k decat la 1 an? Cred ca e mai rezonabil :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu tot la un an dar de fiecare data aveam intre14 si 15k. Acum mai am 200km pana la 15000 si ma duc saptamana viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii merg un pic mai mult, adica undeva la 19k pe an. S-au dus vremurile cand faceam 10-12k pe an (sub 10k nu am facut niciodata).

La cei 10k km se schimba macar uleiul, filtrul de ulei si cel de aer motor. Restul- care si cum considera. Eu fac mai mult drumuri scurte si sunt constient ca dauneaza motorului, de accea voi face reviziile clasice la 10k, nu e un efort prea mare pentru un amarat de profesor, undeva la 200-250 lei la 6-7 luni (undeva la 130-150 lei uleiul castrol 5w40 - urmeaza sa il inlocuiesc cu Ravenol- restul filtrelor- am scis in topic cat ajung, preturi medii). Hai, ce naiba, motoarele astea mai mari parca merita o ingrijire mai buna, poate unii nu schimba masina anual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fac cum am zis mai sus si masina am implint deja 5 ani fara probleme. Sunt destule discutii pe forum referitoare la acest subiect si nu vreau sa insist asupra acestui aspect dar eu cred ca daca producatorul spune 15000 sau un an atunci am incredere deplina in el ca folosind ulei ce respecta norma indicata si piese cu origine cunoscuta nu o sa am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai zice si cati km ai cu ea... Tractorul are acusi 200k si a fost inainte (pana la 177k) masina de firma. A fost ea ingrijita doar la reprezentanta, insa vreau ca macar uleiul si filtrele sa ii fie schimbate cand vreau eu, adica mai devreme. Sa am eu satisfactia unui lucru bine facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu schimb uleiul si filtrul de ulei la 7500 km.

filtrul de aer, combustibil si polen la 15.000 km

tot asa, sa fie lucru bine facut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu schimb filtrul de aer si polen la 6-7500k si restu la 12-15k iar la urmatorul schimb de ulei ma gindesc sa trec de Castrol 5W-40pd la LM-5W-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat filtrul de aer si polen la 15k acum 2 saptamani ( mers 65% extra si 35% in Bucuresti) si acum ma gandesc sa le schimb la 10k pentru ca in cel de polen cred ca era un ecosistem dezvoltat dupa ce am gasit in el :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Eu mă gândesc ca dupa revizia din aprilie, următoarele revizii sa le fac la 15k si nu la 1 an cum am făcut până acum.

Se poate seta intervalul de revizie cu VAG com sa ma anunte la 15k km si nu la 1 an?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, e groasa. Iar. Am dat jos filtrul de polen si PARCA mai era ceva carbon activ prin kilul ala de praf suflat cu compresorul...

Cum la ultima revizie nu l-am schimbat, ca am zis ca e curat, trbuie filtru nou. La cat mai ajunge un MANN (sau ceva compatibil)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai el oricum te anunta la care intervina prima : 1 an sau 15.000 km . alta diferentiere nu se poate face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu cat tine, ca asta depinde pe unde se merge.

 

Am gasit, 40 lei (volan pe stanga)- carbon activ. Daca stiam cum ii treaba, il luam ieri. Ramane pe saptamana aviatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Ori ca sa nu ma anunte la un an, estimez 15k km la numarul de zile la 1,5 ani și stabilesc intervalul asta in VAG com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti sa separi avertizarile . ai timp sau distanta.  separat nu merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Ok, deci dacă setez 500 zile de ex, as fi mai aproape de 15k km.

Se poate seta număr de zile?

Asa tin minte, ca ar fi variante de bifat la alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu imi scriu la finalul carnetului de garantii cand si la cati km am shimbat ceva. E mai sfant pixul decat avertizarea din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Corect, și în cazul ăsta avertizare interval service este dezactivat?

Sa nu te deranjeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E orientativa. Mi-am programat cu vcds sa ma avertizeze la 10k km, insa nu stiu de ce nu imi pastreaza setarea. Nu ma deranjeaza, stiu ca uleiul a fost schimbat la 194k, il schimb la 104k. Simple as that.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma copii.... nu puteti sa modificati avertizarile de service in afara de ce stie calculatorul....

 

el stie interval de service FIX - 1 an sau 15.000 km

interval de service flexibil - 2 ani sau maxim 30.000 km

Mai sunt unele variatii pentru piata americana si canadiana, dar nu vor putea sa faca ce vreti voi.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, de aia nu ma lasa. Nu-i bai, o facem old-school, by the book.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

ma copii.... nu puteti sa modificati avertizarile de service in afara de ce stie calculatorul....

 

el stie interval de service FIX - 1 an sau 15.000 km

interval de service flexibil - 2 ani sau maxim 30.000 km

Mai sunt unele variatii pentru piata americana si canadiana, dar nu vor putea sa faca ce vreti voi.

salut, am avut posibilitatea sa setez din VCDS interval de service 15 000 km sau 550 zile (atat am estimat eu ca ar fi echivalentul a 1,5 ani, timp in care as face 15k km). Bineinteles valoarea de 550 zile am introdus-o manual, in campul zile se poate edita manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Luat de la un coleg de pe alt forum doua filtre (aer- Mahle, polen- Mann). Investitie de 80 lei, cost decent, as zice.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde. cu 80 lei iei ambele filtre cam de la orice magazin cu bun simt (bun simt insemnand adaos decent de 25%) - presupunand ca filtrul de polen este cu carbon.

daca filtrul de polen este simplu, 80 lei este pretul cu adaos de 35 %

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si omul tot la magazin lucreaza (Scorpio Power, Simeria), mi le-a adus la pretul de raft. Avantaj eu ca nu am facut plimbare prin magazine si le-am luat la un pret ok. 80 lei au fost ambele filtre, nu Doamne-fereste, individual...

 

 

Ceeeeee polen simplu? Carbon, sefu'. Macar plamanii nostri sa se simta bine :D.

post-117502-0-60601400-1397678289_thumb.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!