Jump to content

Filtre Si Alte Consumabile Pt O2


Stefan_B
 Share

Postare recomandată

stai linistit ca la cat de umflat de motorina este oring-ul vechi, se poate ciupi / rupe si doar cand scoti capacul afara de pe borcan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capacul a iesit destul de greu, a intrat doar tras cu suruburile. Mai stau cuminte 5k km si fac o inspectie. Gasit motorina curata in filtru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se apropie revizia de 5 ani si am vazut ca la reprezentanta au aparut piese economice pe langa cele originale. Poate cineva sa imi spuna daca filtrele economice au acelasi cod cu cele originale? Cum pot sa fac deosebirea intre cele doua tipuri?

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la orice piesa economica, codul incepe cu JZW... si se termina cu terminatia codului normal ( placute, baterii, esapament si inca vreo 2 )

filtre nu sunt decat normale

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Gasisem pe pacheteeconomice.ro si optiunea de schimb filtru de polen cu piesa economica si nu stiam daca e posibil dar cred ca e o gresala.

post-44861-0-78019000-1395944151_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la filtru de polen exista piesa economica, JZW819653B

insa este prea scump si asa.

un filtru de polen cu carbon pe Mahle, Mann, etc nu trece de 45 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau si ma intreb care este diferenta intre cele 2. Varianta economica are "sita" mai rara?

Ma gandesc ca e doar o chestiune de timp pana vor aparea variante economice si pentru celelalte tipuri de filtre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce atâta economie pentru niste elemente vitale bunei functionari a masinii?

Preturi estimative filtre:

- aer 45 lei

- polen 45 lei

- motorina 90 lei

- ulei 35 lei

Astea sun preturi pe MANN, adica ceva bun. Sunt si mai ieftine, insa de ce sa faci economie la viata motorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Probabil variantele economice sunt un pic mai "no name" ori nu se ridica la nivelul numelui unui Mann sau Bosch.

Apropo, dintre cele 2 mentionate mai sus, pe care l-ati alege?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal as alege Mann. Insa la motorina am pus Mahle. Asta gasisem, iar pentru 5 lei nu am mai colindat orasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbeam de cele "originale".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrele si pachetele economice sunt facute de niste producatori mai ieftini, care au facut un contrat cu fabrica, ele vin in cutie vw/audi/skoda/seat.

 

Sa zicem ca un filtru original non-economic e facut de mann, mahle care sunt in top iar un filtru econimic este facut de Fram, starline etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Nu as lua pachet economic, pentru o mica diferența de pret as pune ceva bun. Si eu ies in pierdere, deoarece fac revizii la 10k km, dar in regim propriu.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Dacă ne gandim asa, iesim în pierdere din clipa în care am cumpărat masina :-D

Si eu fac reviziile la 1 an, maxim 10k/an.

Numai filtre Mann și uleiul indicat, Castrol Edge 5w30.

Unii zic că arunc bani pe fereastra, alții ca e bine cum procedez, facand multe drumuri scurte, uzand prematur uleiul si motorul asemenea.

E ok dacă înlocuiesc filtrul de motorină la fiecare 2 ani?

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai oricum ei fac economie si la filtrele originale :filtru aer Filtron Polonia,filtru ulei Purflux Franta,filtru benzina Sofima (divizia Ufi dar mai jos la pret calitate) etc.

A venit cineva la mine cu filtre originale luate din reprezentanta si mi-a spus:las filtrele la tine si le vinzi cu jumatate de pret si vreau sa imi aduci mann ca nu pun eu trompete dastea pe masina si imi bag paula in filtrele lor. :lol:

post-64586-0-21383000-1395997665_thumb.j

post-64586-0-41633400-1395997667_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad de ce sa faci revizii la 10k dar fiecare face ce vrea cu masina si banii lui. Eu fac reviziile la 1 an sau 15000km si de fiecare data schimb ulei + filtru, filtru aer si filtru polen. Pun piese originale si de aceea am pus intrebarea cu diferenta intre original standard si original economic sa le pot recunoaste.

La fiecare 2 ani schimb filtrul de motorina si lichidul de frana (tot pe original). Fiecare stie de unde baga motorina si cata incredere are in furnizor. Alimentez numai de la OMV si, de cele mai multe ori, de la aceasi statie si pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 5 min am cerut oferta pentru filtru polen carbon(carbune) activ bosch-33ron ,mahle-37ron.Astazi il iau si duminica il montez si fac curat  in instalatia de climatizare :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Cum faci curat in instalația de climatizare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai astazi o sa trec pe la WURTH sa-mi cumpar un spray  pentru AC unul pentru chedere si duminica o sa demontez filtrul si ventilatorul  ca sa ajung la vaporizator.Etapa 1- cu 1/3 din spray il dau in conducte si cam ce ramine in vaporizator.Sper sa reusesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Exista un topic în care se descrie operatiunea?

Masina împlinește 4 ani și încă nu i-am facut igienizare la cina, nici miros nu am simtit.

Chederele iti scartaie de vrei sa le ungi?

Singura intretinere facuta acasa de mine, in fiecare primavara curat și gresez incuietorile și balamalele la usi si capote.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,cherele scirtie la urcarea/coborirea bordurilor sau la trecerea liniilor de tramvai,curatarea/gresarea incuietorilor/balamalelor o fac la fiecare schimbare de anvelope iarna/vara si invers.Topicul pentru DY instalatie AC exista in site inclusiv poze dar nu mai stiu unde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu dau pe chedere cu glicerina boraxata. Aia nu e buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat si eu basca mai am un flacon ,fara efect.Am zis sa incerc si acest spray sa vad daca e ceva de el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat am uns chederele cu glicerina boraxata nu au inghetat. Cica protejează cauciucul in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un topic special cu si despre solutii chedere! Eu recomand spray-ul de la Wurth. Este singurul care a avut efect(de durata) la fosta mea Octavia

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!