Jump to content

Cotiera pentru Fabia


stefan_ieu
 Share

Postare recomandată

aruncati un ochi in fisierul atasat! daca stie cineva germana poate ne lamureste care este codul picioarelor cotierei de la pagina 9, prima poza, piesele cu litera D. Sunt niste coduri in prima pagina !!

COTIERA FABIA.pdf

Modificat de rrradu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    29

  • stefan_ieu

    13

  • FABIAn RuSu

    11

  • bestcopies

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stie cineva daca cotiera de O1 se potriveste si pentru Fabia 2?

Daca da, trebuie facute aceleasi modificari la sistemul de prindere ca si la Fabia 1?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ma bate gandul sa montez si eu o cotiera, caut una pe care sa nu dau foarte multi bani, si care sa arate bine, sa fie "de acolo". Am tot citit pe aicisi am inteles ca s-ar potrivii de golf iv. Am gasit la un tip in timisoara la 150 de lei cotiera si suport. Ce parere aveti ? La acest suport trebuie sa gauresc podeaua ca sa o prind. Ce urmari ar avea gaurirea podelei ?

 

http://postimg.org/image/alz32wd69/

http://postimg.org/image/6mmalbkvx/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa arate bine, dar nu sa gauresti podeaua...

Cauta modelul ce vezi tu in imagine...se fixeaza la sina scaunului....nu trebuie gaurit nimic.

 

ddlw92.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il caut si eu de vreo cateva luni si nu il gasesc;) daca cineva il gasesti, dati de veste:))

Modificat de Sudsemnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca se mai potrivesc cotierele si de pe alte masini pe fabia1? Daca da, care?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 1, Golf IV...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare tuturor,am decis sa-mi iau si eu o cotiera am fabia 1 din 2003,ce recomandati sa cumpar ,aici vad tot felul de pareri.si nu stiu la care sa ma decid ..exista deja din fabrica gauri pentru prinderea cotierei,sau ce trebuie sa fac?daca se poate un link cu modelul pe care trebuie sa il cumpar,va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista gauri. Daca vrei ceva frumos, sa para " din fabrica" ia o cotiera de Golf IV, Octavia 1. Si va fi nevoie sa dai gauri in podea. Daca vrei alt model, exista si unele care se prind cu holsuruburi direct in plasticul ce acopera frana de mana. Doar ca sunt inestestice ( parerea mea ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat si eu o cotiera de Golf 4, copie dupa originala, din acelea care se gasesc pe internet la preturi intre 120 si 200 lei. Am incercat sa o montez insa suportul care se prinde in podea nu se prinde decat intr-un surub. A fost atat de bun calitativ, incat dupa ce l-am strans putin mai mult, s-a rupt.

Cotiera e ok, nu e aceeasi calitate ca cea originala, dar arata la fel si este destul de buna, tinand cont si de pretul acesteia.

Am vazut pdf-ul pus de @rrradu, cotiera mea are acelasi model de prindere la jumatate, doar ca suportul care se prinde in podea, are doar 3 gauri de prindere din care la Fabia nu se potriveste decat 1 si chiar daca il prinzi e putin descentrata si nici nu e stabila.

O sa merg la un strungar sa imi faca prinderea aceea din podea in 4 suruburi si o sa revin cu detalii si cateva poze.

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai gaurile celelalte le dai tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vrut sa dau gauri in plasticul ala din consola centrala, iar in podea in nici un caz nu o sa dau. O sa merg la un strungar sa imi faca din fier suportul de prindere din podea in 4 suruburi, exact ca cel din pdf-ul lui @rrradu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Are cineva o poza cu consola centrala de la frana de mana data jos ? Mi-am luat o cotiera de golf 4 si vreau sa inteleg unde se prinde. Asta e suportul ei.

20131010_172549.jpg


Am gasit eu, doar ca nu imi dau seama. Rog pe cineva sa imi spuna cum trebuie procedat exact.

josjk.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum imi dau seama unde trebuie montata, dar nu imi dau seama din poza mea daca am gaurile alea. Poate are cineva alta poza.

image.jpgimage.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vezi cum vine montat suportul.

Am postat si  imagini asa cum ti-ai dorit: fara consola de plastic.

Fabia nu are gaurile respective.

post-25544-0-17318200-1381434854_thumb.j

post-25544-0-84052000-1381434875_thumb.j

post-25544-0-37084400-1381434903_thumb.j

post-25544-0-04602100-1381434914_thumb.j

post-25544-0-11328900-1381434931_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. daca dau gauri as putea nimerii in toba ? Sau ce altceva e pe acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred.

Caroserie/tabla de aluminiu/traseul evacuarii (toba).

Daca burghiul va fi scurt, nu cred sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am modificat suportul care se prinde in podea la un strungar, in sensul ca am mutat picioarele care se prind in suruburi sa intre pe gaurile de Fabia, cele de Golf avand alte cote. M-a costat 30 lei si vine foarte bine cotiera, fara gauri si alte complicatii inutile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu exista suport pt fabia? de comandat de la reprezentanta?

getodacu ne poti face un desen sau pe o poza cu suportul pus sa notezi niste explicatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare,

mi-am luat si eu o cotiera de golf 4 si are un suport de prindere in podea dintr-un fel de plastic cred identic cu cele de mai sus

La un surub, in partea stanga ajunge dar in dreapta...pauza. Nu am inteles ce fel de suport se poate construi, poate ne ajuta colegul cu cateva poze si/sau indicatii. 

Daca dau gauri in podea nu inteleg la ce m-ar putea ajuta pentru ca trebuie si o piulita sau acel surub in ce sa se insurubeze?

 

Ma gandeam la o alta metoda: in stanga se prinde in surubul care se potriveste iar in dreapta de prins in 2 puncte de mocheta. Ma gandesc ca mocheta este destul ce intarita in acea zona si vine prinsa in acel tunel, piciorul vine fix prin gaura de la pahar si poate se fixeaza. 

sau,

sa prind in suport suruburile in piulite, piulitele le dau printr-un adeziv care sa se lipeasca de podea (poate poxipol, poxilina, etc) si apoi a 2-a zi montez restul.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pai am prins in 4 holsuruburi. in locasul special pentru cotiera. nu trebuie sa tina greutate mare. daca se intampla ceva, ii pun si 4 holsuruburi mai lungi in gaurile astupate sa iasa pe partea cealalta. dar poate nu e cazul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!