Jump to content

Cotiera pentru Fabia


stefan_ieu
 Share

Postare recomandată

1. am mesterit suportul original al cotierei, deoarece este din aluminiu si atunci am facut o adaptare pentru a se prinde in 4 suruburi, nu doar in 3.

2. da, am dat gauri in podeaua masinii, exact pe tunelul de sub frana de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    29

  • stefan_ieu

    13

  • FABIAn RuSu

    11

  • bestcopies

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

o varianta mai "umana" nu exista? sincer nu prea as vrea sa dau gauri in masina :angry:

P.S. arata super cotiera, de mult caut si eu modelul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei Florin: Pe acest topic s-au prezentat cam toate variantele de cotiere pentru Fabia: ca a mea (cu niste poze facute de horgarban), ca a lui bebeko (cu poze un pic mai sus) si ca a lui Andrei si Fabiadan. Aaaaaaaa, si parca mai prezenta cineva un alt model de cotiera, dar nu era direct montat pe o Fabia.

Poti alege dintre astea sau sa incerci sa cauti tu alte variante existente !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost reticent la inceput, in a da gauri in podea. Dar dupa un studiu mai amanuntit a locului respectiv am ajuns la concluzia ca este cea mai buna solutie. Mai ales ca in locul unde am dat gaurile, exista protectia aceea pentru toba de esapament, astfel incat acum suruburile sunt si "invizibile" si protejate :ninja:

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In sfarsit am finalizat montajul cotierei. Modelul este cel montat de bebeko, negru textil. Pretul a fost de 220 ron in loc de 250ron, am mai prins promotia de sarbatori. Daca vreti sa cumparati cotiere de la Codatzel, va sfatuiesc sa platiti banii pe cotiera in avans la banca in contul lui, pentru a evita taxele mai mari datorita valorii rambursului, practicate de curier. Au asa am procedat. Codatzel este de incredere si nu am stat cu grija ca m-ar putea pacali, deoarece se ocupa cu asta de mult timp (a se vedea topicul cu vanzarea de cotiere).

Montajul l-am realizat in 2, impreuna cu un prieten, coleg de forum si el (trebuie sa-i fac o mare cinste) :huh:

Nu a fost necesara adaptarea altui picior, cum a facut bebeko, si nici 4 gauri, ci numai 2. Piciorul de aluminiu este prevazut cu 3 urechi de fixare. Pozele facute sunt destul de sugestive si bine explicate.

Asa ca... spor la treaba!!!

pas1vi9.th.jpg pas2du7.th.jpg pas3ef9.th.jpg

pas4ky5.th.jpg pas5jt1.th.jpg pas6ql9.th.jpg pas7px9.th.jpg

dscf5268resizeyj7.th.jpg dscf5270resizekn8.th.jpg dscf5271resizewr1.th.jpg dscf5272resizeyq0.th.jpg dscf5274resizevk4.th.jpg

Modificat de bestcopies
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

".........Montajul l-am realizat in 2, impreuna cu un prieten, coleg de forum si el (trebuie sa-i fac o mare cinste) :lol:"

Cotiera e super faina si mai ales comoda. Cum romanul e inventiv, am recurs si la mici artificii la montare. Prinderea in 3 puncte e mult mai sigura si rezistenta. Unde's pozele de sub masina?

:lol: Acum am si dovada scrisa ca trebuie sa dai berea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, vad ca ai reusit sa montezi cotiera.

Eu am preferat sa fac o adaptare pentru a prinde cotiera in 4 puncte ( nu doar 3 cum ai facut si tu ), deoarece suportul fiind din aluminiu am considerat ca este mai stabil/sigur asa in timp.

Nu te-ai chinuit putin, mai ales la final, cand a trebuit sa montezi ultimele parti ale cotierei ( dupa ce ai pus si tunelul central ) ?

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te-ai chinuit putin, mai ales la final, cand a trebuit sa montezi ultimele parti ale cotierei ( dupa ce ai pus si tunelul central ) ?

:) Ala a fost punctul culminant al intregului montaj. Daca restul a mers cum a mers, prinderea finala ne-a dat dureri de cap.

Centrarea pe gaura nu vroia sa se realizeze indiferent cat de mult ne-am fi straduit. Asa ca am scos capacul lateral de la cotiera(cel cu gaura), am fixat cotiera si am prins surubul. Dupa ce am rupt 4(din 6) urechiuse de la capac, ca sa poata intra la loc, l-am montat si pe acesta. Vai de cel care va dori sa o demonteze :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci inseamna ca m-a inteles Bestcopies, de ce nu am mai vrut sa redemontez cotiera pentru a face poze cu prinderea cotierei. :angry:

Si eu am incercat mai intai varianta aleasa de voi, dar pana la urma am reusit altfel :nu am fixat acel element de legatura direct pe suportul cu trei picioare, ci mai intai direct de cotiera si pe urma pe suport.

De aceea am optat pentru o prindere in 4 puncte, deoarece cum se demonteaza tare greu, sa reziste mai bine in timp.

Bine ca ati reusit pana la urma :lol:

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele de sub masina le-ai facut tu si au iesit ca naiba :icon_thumright:

dscf5256resizeqq2.th.jpg dscf5255resizeyh6.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Mi-am montat si eu cotiera de la Codatzel. A durat mai mult de 4 ore de masuratori,"truda" si alte chestii. Problema a fost ca eu am altfel dublura aceea de fier pe care este prinsa frana de mana, are alta forma decat la cea a lui bestcopies.El a dat cele 2 gauri in podea exact langa acea dublura, iar eu a trebuit sa dau una din cele 2 gauri exact in marginea intarita a dublurii de fier.Naspa rau... :Driver: Partea buna a fost ca nu a trebuit sa desfac capacul lateral al cotierei la prinderea finala. A fost mai greu, intr-adevar de nimerit surubul pe gaura, dar pana la urma a mers.Cel mai naspa a fost sa bag suruburile de prindere pe sub masina in cele 2 gauri (mama ei de toba).

Mare noroc cu pozele lui bestcopies si nu va sfatuiesc sa va apucati singuri sa montati cotiera. Slabe sanse...

Multumesc lui Codatzel, ca-i baiat bun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dublura aceea de metal de la frana de mana este aceeasi la toate Fabiile ( doar la Octavia are direct si gauri/suporti pt prinderea cotierei ). Cred ca depinde cum reusesti sa centrezi suportul cotierei fata de acea dublura de metal. Eu am preferat sa dau 4 gauri, si am montat cotiera in pozitie am vrut eu ( la mine prinderea este facuta in 4 puncte ).

Ceea ce ma deranjeaza acum, este ca suportul fiind din aluminiu, cotiera parca incepe sa nu mai fie asa de fixa.Si daca incerc sa mai strang suruburile ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma crezi sau nu, dar dublura de fier de la frana de mana de la masina mea are alta forma decat in pozele lui bestcopies. (marginile laterale nu sunt paralele pe toata lungimea lor). Cat despre strans surubul, inteleg perfect ceea ce spui...daca scapa surubul, ti-ai luat adio de la cotiera...Ai putea incerca cu mare grija, dar sa nu fortezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiti cumva daca cotiera de AICI este speciala pentru Fabia sau identica cu ce ati montat voi si este nevoie de adaptari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea cotiera este un model universal si se poate monta la orice masina. Doar ca arata destul de urat plus ca prinderea se face tare aiurea.

Daca chiar vrei o cotiera utila, mergi pe cea de la Codatel si sigur nu ai sa regreti. Eu sunt foarte incantat de ea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar nefiind originala... tu spuneai ca deja te deranjeaza ca nu mai sta fixa. Nu stiu ce sa fac. Chiar nu exista cotiera originala de Fabia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit, cotiera sta foarte fix. Acum, deoarece prima data nu am prins-o cum trebuie.

Cotiera nu este originala pentru ca nu exista cotiere pentru Fabia 1. Cea de la Codadel este pentru Octavia 1, Golf 4, Leon 1.

Deci eu zic sa nu mai stai pe ganduri ...

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

Pentru Fabia 1 nu exista cotiera ca accesoriu original de comandat

Se potrivesc in schimb cotierele de Octavia 1 (pret OEM 1100 ron) , Golf 4

Cotiera originala de Fabia 2 (pret 480 ron) este ca si suprastructura de plastic perfect identica cu cea de Octavia 1 (are exact acelasi cod OEM) insa difera din cate se pare sistemul de prindere in podea (piciorul metalic)

Nu am gasit pe nimeni care sa-mi spuna clar daca piciorul metalic original al cotierei de Octavia 1 (pret 65 ron) s-ar putea cumva adapta la suprastructura cotierei de Fabia 2...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am tot studiat si pe net si aici pe forum cum e cu cotierele astea si pina la urma am ajuns la o concluzie. Mi se pare aiurea sa gauresc masina asha ca am cautat alternative. Dar in concluzie am cumparat o cotiera de la Armster cu 220 ron si sunt super multumit. Se monteaza foarte usor, fara gauriri sau modificari, ai nevoie de o surubelnita. Eu zic ca e super ok dar cred ca pozele sunt mult mai sugestive. Iata si rezultatul:

post-22192-1212747250_thumb.jpg

post-22192-1212747257_thumb.jpg

post-22192-1212747270_thumb.jpg

post-22192-1212747280_thumb.jpg

post-22192-1212747286_thumb.jpg

post-22192-1212747308_thumb.jpg

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceasta cotiera (din pozele colegului Bogdan) am achizitionat-o (anul trecut) odata cu masina de la dealer Piatra Neamt. Pret: 300 RON. Este foarte practica si usor de montat; nu necesita decat 4 holzsuruburi. Este foarte rigida, oricat de tare te apesi pe ea. Acest model se foloseste si la Logan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost putin mai reticent la inceput, cand pentru a fixa cotiera a fost nevoie sa dau gauri in podea.

Dar, precum am zis, doar la inceput. Acum nu regret nici o clipa, mai ales ca acele gauri se gasesc exact pe tunelul median acoperite si de o protectie.

Ceea ce am cautat eu a fost o cotiera care sa fie dintr-un material identic cu materialul scaunelor. Nu din piele sau alti inlocuitori :beerchug:

Pana la urma depinde de fiecare in parte ce alege ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si cu protectia de la teava de esapament ce ai facut?

ai demontat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontat, dat gauri, strins surube, remontat inapoi. Ca nou-nout ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine ca sa dau jos protectia aia intai trebuie sa demontez protectiile de plastic de pe lonjeroane si planseu...TOATE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!