Jump to content

Probleme Stergatoare


truty122
 Share

Postare recomandată

Posibil ca bratul sa se fi rotit pe ax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica strangerea, asa cum ti-a zis Bundy. E posibil sa fie si sarit - dar asta vezi usor - scoate stergatoarele si plasticul de sub ele si vezi ce s-a intamplat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti,

Intentionez sa schimb stergatoarele la Golf V-ul meu si am ajuns la o dilema:

- sa schimb doar lamelele mici ( cu kit-ul 1K0 955 429 B)

- sau sa iau bratele cu totul ( respectiv 1K1 955 425 A + 1K1 955 426 A )

Intrebarea mea ar fi: oare in timp se uzeaza cumva acele brate din cauciuc? De ex. sa isi piarda din puterea de apasare...adica sa nu mai fie la fel de puternic arcuite sau ceva?

Masina mea e din 2006 si are stergatoarele originale care sterg inca destul de bine dar lasa o mica dara in extremitatea de sus (care nu stiu daca e fiindca e degradata lamela sau nu mai apasa bratul calumea).

Merita sa le schimb cu totul sau e exact acelasi lucru daca le schimb doar lamelele?

Si de asemenea vad in ETKA codul 1K0 998 002 A care pare a fi un set de stergatoare facut de VALEO si are descrierea "1 set of aerowiper blades with wear indicator"

Are cineva idee ce presupune acest "indicator de uzura" si daca sunt mai bune decat cele "standard" bosch?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valeo este producatorul oficial pentru stergatoarele de VW golf V .

Daca te intereseaza iti pot oferii un pret pentru BOSCH si VALEO.

Acel indicator de uzura nu este codul corespunzator masinii tale...Iti trebuie un set stergatoare aerotwin....BOSCH sau VALEO.

Eu recomand BOSCH.

Exista set stanga dreapta la stergatoare , adica lama + bratul de sustinere.....fara bratul de metal .... acelea ti le recomand...

Important este daca este golf dupa 06/2005 cand s-au facut cu un alt sistem de prindere sau inainte de aceasta data ...

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mea ar fi: oare in timp se uzeaza cumva acele brate din cauciuc? De ex. sa isi piarda din puterea de apasare...adica sa nu mai fie la fel de puternic arcuite sau ceva?

Merita sa le schimb cu totul sau e exact acelasi lucru daca le schimb doar lamelele?

Da, se mai strica si lamele principale - nu doar cauciucul de pe ele. Acum, in functie de foduri ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian.paratu

la golf v sunt doua tipuri de prindere pentru stergatoare

unu pentru modelele pana in 2005-2006 si

unul pentru modelele dupa 2006

stergatoare originale vw sunt f bune si nu sunt scumpe

valeo in magazin 150 lei setul si nu s au potrivit

originale vw 120 lei la reprezentanta vw targoviste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu, masina e facuta in 10/2005 si are vechiul tip de prindere la stergator (cred ca e chiar ultima luna in care s-a mai pus tipul ala dupa care s-a trecut la varianta noua de prindere)

Deci pentru mine codurile pentru brat de cauciuc + lamela sunt cele care le-am spus in primul post..respectiv:

Partea sofer (600mm): 1K1 955 425 A

Partea pasager (475mm): 1K1 955 426 A

Am verificat si astea sunt si codurile scrise pe cele care le am acum pe masina.

Asta daca le iei la bucata...

Poate sa imi spuna cineva care este codul (pe original) direct pentru set cu cele 2 stergatoare? (cu tipul vechi de prindere)

@salexutz

De ce zici ca nu se potriveste la mine codul ala de stergatoare cu "wear indicator" la mine? Sunt cu tipul nou de prinderi sau care e problema?

Mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IA cele 2 lamele de schimb si ai rezolvat problema, doar partea de cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am fost azi pana la reprezentanta de aici din oras pentru a-mi comanda o piesa, ocazie cu care am intrebat si de stergatoare.

In primul rand am aflat o chestie interesanta: cica stergatoarele OEM VW facute de BOSCH nu vin la set ci doar individual la bucata (cu codurile mentionate de mine mai sus) iar cele care vin la set sunt facute de VALEO (si din cate am apucat sa vad pe monitorul celui de acolo, era exact set-ul de care ziceam eu in primul post). Pacat ca nu m-am gandit sa intreb care e treaba cu "wear indicator" ala.

Si stupoare...1 set costa ~170 RON ...WTF...mi se pare enorm. :slap:

Pe de alta parte o lamela de schimb e ~25 RON (baiatul de acolo era tare confuz in legatura cu ce reprezinta reperul ala pentru ca in sistem avea numele in germana ceea ce demonstreaza ca posibilitatea de a schimba doar lamelele nu e prea cunoscuta)

Si de asemenea in caz ca mai intereseaza pe cineva, stergatorul de pe spate e undeva la ~45 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In topicul din aria masina mea am dat si eu aceste detalii, de schimbafre, si la fel, lamela de pe fata nu merge in locul celei din spate,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt in aceasi dilema ca tine. Golf 5 2005, am indicatorul de uzura pe ele ( e un punct negru la inceput, care in timp se transforma intr-un punct galben cu un semn de exclamare in centru ), si au inceput sa lase dare in capete. am fost la reprezentanta Vw AutoWorld Cluj-Napoca unde am aflat urmatoarele: stergatoarele mele sunt valeo, setul de LAMELE ( ~170 de lei ), la oferta ~130 lei cu schimbatul lor. mi s-a parut cam mult. unde ai gasit tu lamelele cu 25 de ron?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok deci ca sa ne intelegem mai bine:

post-35638-0-55690600-1332197347_thumb.j

Reperul 10 din poza..respectiv bratele de cauciuc + lamelele aferente sunt cele care costa 170 ron setul de 2 bucati (se pot lua si individual pt dreapta sau stanga daca vrei).

Dar se poate schimba si doar lamela (reperul 12 din poza).

Lamela respectiva o poti comanda de la orice reprezentanta si are codul 1K0 955 429 B si costa 25 RON (desigur vei avea nevoie de doua bucati ca sa schimbi la ambele stergatoare..deci 50 RON).

Practic..kit-ul respectiv arata ca in poza de mai jos si contine o lamela de 650mm lungime si 1 capac pt varful stergatorului.

Dai jos stergatorul de pe masina ta tragi jos capacul din capat, scoti afara lamela uzata, tai la dimensiunea corespunzatoare lamela noua (adica 600mm pe partea soferului si 475mm pe partea pasagerului), pui capacul nou din kit si gata.

post-35638-0-75376800-1332198168_thumb.j

Desigur asta e o alternativa mult mai ieftina.

Pentru stergatorul de pe spate din pacate se pare ca nu exista optiunea sa schimbi doar lamela, se schimba cu totul (~40-45 RON)

In cazul meu, parca si bratele de cauciuc par cam degradate, adica pe alocuri parca s-a cam albit cauciucul si e mai "zgrumturos" (mancat)..dar ma rog astea sunt doar niste considerente estetice care practic nu ma deranjeaza...dar am intrebat aici pentru a afla daca nu cumva cu timpul bratele isi pierd si alte proprietati...cum ar fi forta de apasare si astfel sa stiu daca ar fi o idee mai buna sa le schimb cu totul...ca totusi deja au aproape 7 ani. (In manual daca nu ma insel scrie ceva de genul ca ei recomanda sa le schimbi de 2 ori pe an :lol: )

Dar pentru 170 RON sincer mai bine iau si eu doar lamelele si gata.

Modificat de st3reo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reperul 10 costa pe BOSCH 130 RON / set pt g5 pana in 10/2005(sistem prindere pe cui prin rasucire)

reperul 10 costa pe BOSCH 118 ron / set pt g5 dupa 10/2005 ( sistem prindere pe clips prin impingere)

eu deastea mi-am pus akm 3 ani si totul e in regula si akm....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu sincer aceasta dilema, sincer nu as da 130-170 lei pe 2 stergatoare, eu as vrea sa cumpar stergatoare champion de care am fost multumit 14 ani (schimbate cam la 2 ani) la vechea masina si sa ma folosesc de lamela acestora la stergatoarele mele, intrebarea este, trebuie musai capacelul acela din capat nou, cel existent se rupe sau ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu exact care este ratiunea pentru care se schimba capacul, probabil ca sa fie siguri ca nu e slabit si scapa, dar in niciun caz nu cred ca se rupe. Tragi cu atentie de el incat sa nu se largeasca prea tare si nu cred ca e nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@st3reo mersi de info. o sa dau un semn dupa ce merg sa imi schimb lamelele zilele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca n-am postat gresit.

Am o problema cu stergatorul spate ( mai bine zis cu lipsa lui)

In ultima luna a " fugit" de vreo 2 ori de la locul lui si am fost nevoit sa-l inlocuiesc.

Aveti vreo solutie pentru a impiedica " fuga" lui ?

Noroc ca cele de pe fata nu pot fi " fugarite"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai ce sa-i faci... din pacate - vb de solutii reversibile, nu gen lipit, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca n-am postat gresit.

Am o problema cu stergatorul spate ( mai bine zis cu lipsa lui)

In ultima luna a " fugit" de vreo 2 ori de la locul lui si am fost nevoit sa-l inlocuiesc.

Aveti vreo solutie pentru a impiedica " fuga" lui ?

Noroc ca cele de pe fata nu pot fi " fugarite"

Probabil ca niste clamute mici cu suruburi sau macar un colier de-ala de plastic nu ar merge pus pe acolo? Macar sa-i ingreuneze munca la hot si sa renunte.

Modificat de poe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea ai cum...

M-am gandit acum ... sa faci ca o siguranta, cum erau la planetarele de Dacia, daca imi aduc bine aminte.... o tablita cu gaura-n ea si cu 2-3 urechi,,,,bagata sub stergator, pe ax, si urechile intoarse pe piulita... astfel, hotul pregatit doar cu cheia de desfacut,,,, mai pierde ceva timp, asa cum zici si tu.. sau renunta... sau iti rupe stergatorul, de baiat bun ce e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... cat ajunge lamela de la stergatorul spate? ... imi face si mie figuri din cauza uzurii si ma gandeam sa-l schimb ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis mai sus un pic....cam 40-45 RON stergatorul de pe spate...(OEM la reprezentanta)

Probabil ceva mai ieftin daca il schimbi la ei in service (in cadrul unei revizii de ex.) ...lucru valabil si pentru cele de pe fata.

Modificat de st3reo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am sunat la o alta reprezentanta sa ma programez pentru o revizie si schimb de distributie si am intrebat din nou care e pretul pentru stergatoare.

Si se pare ca nu e universal valabila chestia cu reducerea daca le schimbi in service.

Am primit urmatoarele preturi:

Stergatoarele pe fata:

- la set (VALEO): ~170 RON

- individual la bucata (BOSCH): ~186 RON

Stergatorul pe spate: 43 RON

Cei care ziceti ca le-ati luat cu ~130 RON, puteti sa ne spuneti si noua in ce conditii ati primit acest pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SET STERGATOARE FATA :

BOSCH - 130 RON / set pt VW GOLF 5 pana in 10/2005 (sistem prindere pe cui prin rasucire)

BOSCH - 118 RON / set pt WV GOLF 5 dupa 10/2005 ( sistem prindere pe clips prin impingere)

VALEO - 128 RON / set pt VW GOLF 5 pana in 10/2005 (sistem prindere pe cui prin rasucire)

VALEO - 133 RON / set pt VW GOLF 5 pana in 10/2005 (sistem prindere pe cui prin rasucire)

STERGATOR SPATE :

BOSCH - 45 RON

VALEO - 49 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!