Jump to content

Cablaj Boxe Spate


ionel79
 Share

Postare recomandată

Buna ziua tuturor.

Am si eu o intrebare : Am cumparat recent o skoda octavia 1 si nu cred ca am din fabrica facut cablajulpentru boxele din spate . Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum trag firele alea (pe traseu aplic) fara sa stric ceva.

Ce fel de difuzoare imi recomandati ? Dimensiunea parca am mai citit ca e de 10.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunea e de 13cm. Firele le tragi pe sub ornamentele de la praguri pe unde sunt trase si cele originale. Trebuie demontat si torpedoul sa tragi firele frumos la fel si plasticul din stanga unde e comutatorul de lumini. Mai multe aici: http://vwforum.ro/index.php?showto...ofon&st=120

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi recomanzi cumva si ce model de boxe sa cumpar?Banuiesc ca astea pe la 70-80 lei nu sunt asa de bune chiar daca sunt sony sau..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Sony si sunt destul de multumit. Alpine sau JBL ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unu mi-am pus niste boxe ovale pe polita hayonului, dupa care am pus o panza speciala pentru boxe si in felul asta functionalitatea boxelor nu a fost afectata deloc. Am avut si eu boxe din alea mici si nu am fost multumit absolut deloc de ele asa ca le-am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate eu am Hertz Dieci DCX 690 care se aud superbine pt banii lor - eu le-am combinat cu DSK 165 pe fata. Cand tragi firele daca vrei sa bagi sub in portbagaj baga firele numai pe o parte - pe partea cealalta o sa tragi curent pt amplificator si nu e bine sa ai cablul de curent la un loc cu cablurile de semnal :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am tras cablurile, prin centrul masinii, pe langa schimbatorul de viteze, si apoi pe sub mocheta, mi se pare ca sunt mai protejate, decat trase prin usi!!

pe spate am tot boxe ovale, insa daca nu ai gauri date, ai grija sa le dai bine, sa nu te trezesti ca sunt mai mari, ca in cazul meu!!:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am tras cablurile, prin centrul masinii, pe langa schimbatorul de viteze, si apoi pe sub mocheta, mi se pare ca sunt mai protejate, decat trase prin usi!!

pe spate am tot boxe ovale, insa daca nu ai gauri date, ai grija sa le dai bine, sa nu te trezesti ca sunt mai mari, ca in cazul meu!!:D

Se trag prin praguri...nu prin usi si ideea era separarea cablului de curent pt statie de cel de semnal daca in viitor are de gand sa isi puna statie/subwoofer.

Modificat de simplu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot baga usor firele sub praguri ? Dar din spate la casetofon cum se trag ? Se da jos masca de la bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da jos torpedoul si ai loc destul sa lucrezi la casetofon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
padurariu_adrian85

cine stie unde sunt firele ascunse pt octavia tour 1 de la difuzoarele pe spate ,la mine sunt legate in mufa iso din cablajul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca le ai pe toate 8 firele la boxe, in ISO, atunci pleaca pe cablaj si vezi daca ajung in mufa de pe stalp - usa spate. De obicei nu sunt trase... poate ai noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa ma ajute sa gasesc niste mufe pt. difuzoare spate OEM de Octavia 1 ?

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut.. Chiar daca e un topic vechi, sper sa pot primii un raspuns.. Doar ce am cumparat o skoda octavia combi, an 2008.. Ceea ce am observat, este ca nu am boxe in usi spate (defapt, niciun model nu are).. Doar tweetere (nefunctionale) .. Intrebarea mea este.. Unde se afla boxele spate la acest model ?( Sau unde ar trebuii sa fie) Si, daca nu sunt legate, gasesc undeva firele, sau trebuie sa improvizez eu traseul? Tweeterele se leaga la fel ca boxele spate? Sau trebuie fir tras separat din casetofon?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem, dar nu foarte atent.. Am gasit totusi raspunsurile cautate pe link-ul din al doilea post.. O singura intrebare. Am citit acolo ca daca legi tweeterele spate, se ard din cauza kw.. Cum as putea sa le leg, fara sa am probleme de genul? Daca as trage fir separat de la tweeterele din fata, asta le-ar lua din putere? Sau face fata amplificarea pt ambele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se ard tweeterele. Se leaga in paralel pe difuzorul mare. 

Si hotaraste-te ce model ai... 1.9 tdi 105 cai este octavia 2. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

74kw.. 101cp cod motor AXR.. Greseala mea.. Este Octavia 1..

Multumesc pt raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci se schimba treaba

La octavia 1 combi difuzoarele mari spate sunt pe lateralele politei de deasupra portbagajului.  Tweeterele sunt in manerele de deschidere usi spate . 

difuzoarele spate sunt mai speciale ca forma, nu incape altceva acolo - 1U9035411

tweetere - 1U0035411E

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a monta tweetere pe spate, este posibil sa am cablajul tras in usile din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!