Jump to content

Import auto Din Kuwait


moosct
 Share

Postare recomandată

Ma gandesc tare sa imi trimit acasa Pasatul.

Vreau sa intreb daca se plateste vama daca il aduc din Kuwait.

Stiu ca pare nostima intrebarea dar nu prea stiu unde ma pot documenta.

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de pret la " vama " apare in functie de unde este produsa acea masina si nu de unde este impotrata .

pentru noi UE sau SUA , etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Kuweit poti sa vii cu ea pe roti, distanta nu cred ca e mai mare decat madrid-bucuresti, deci nu vad de ce ar fi o broblema. E drept, ar trebui sa traversezi Irakul, dar dupa aia mai ai doar Turcia si Bulgaria, adica esti ca si acasa :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Kuweit poti sa vii cu ea pe roti, distanta nu cred ca e mai mare decat madrid-bucuresti, deci nu vad de ce ar fi o broblema. E drept, ar trebui sa traversezi Irakul, dar dupa aia mai ai doar Turcia si Bulgaria, adica esti ca si acasa :)
Nu vreau sa te supar, dar pot veni prin Arabia saudita, Siria, Turcia, Bulgaria si acasa..la NeptunNu tre sa intru prin Iraq...nu prea as merge pe acolo. sau prin Egipt in plimbare..si sa gasesc un feribot pt Grecia( de preferat) sau Italia...Turcia( asta asa ca si aventura)
Diferenta de pret la " vama " apare in functie de unde este produsa acea masina si nu de unde este impotrata .pentru noi UE sau SUA , etc.
Deci sa inteleg ca daca vreau sa imi aduc masina acasa nu tre sa imi fac probleme decat pt inmatriculare? Asta ar fi super. Merci mult!

As dori sa mai intreb, masina este facuta in '99. Nu stiu daca are Euro pe ea..dar sigur are. Nu imi vine sa cred ca nu ar avea doar ca a fost facuta pt Middle East. Acum, eu nu am nici o hartie care sa spuna ce fel de catalizator am pe ea. Se poate afla la RAR ce tip de euro are masina pe ea si se pot da ceva acte sa sustina cele de mai sus? Multumesc mult

Modificat de moosct
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu trb sa platesti vama. Un prieten si-a adus tot un passat din state si nu a platit decat taxa de prima inmatriculare.

Taxa sa o platesti de cand intra in vigoare asta noua ca sa dai mai putin. In iulie parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult marywss.

Super treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acte trebuie sa scrie undeva tipul de motor

Fiecare tip motor se incadreaza la o anumita norma de poluare Euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Se poate afla la RAR ce tip de euro are masina pe ea si se pot da ceva acte sa sustina cele de mai sus? Multumesc mult

Da. Dupa seria sasiului se stabileste ce norma de poluare are masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiind benzinar este maxim euro 3

am o lista cu tipurile de motoare care sunt euro 3 , daca te intereseaza anuntama

Modificat de gokey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fi foarte antent: Intrucat tu importi masina din afara UE, masina trebuie sa aiba certificat de origine europeana (asa numitul certificat EUR 1). In lipsa acestui certificat, vei avea de platit vama.

Probabil nu ai cum sa faci rost de acest certificat pentru ca el este eliberat de autoritatile vamale europene. Incearca sa obtii o hartie oficiala de la dealer din care sa reiasa locul fabricatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc tare sa imi trimit acasa Pasatul.

Vreau sa intreb daca se plateste vama daca il aduc din Kuwait.

din Kuwait ?!

nu cumva masina are volan pe dreapta ???

doar intreb !

daca are volanul pe dreapta nu cred ca o poti inmatricula in RO :D

sper sa nu ma insel insa am vazut un topic tot aici pe forum cum ca un user si-a adus tot un passat din Anglia cu volan pe partea dreapta pe care nu il poate inmatricula la noi ...

btw. cred ca e euro 2 mai mult ca sigur ! deci o sa ai de platit ceva chiar si cu noua taxa (cam 2000 E in caz ca are E2)

oricum Bafta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-ne codul de motor sa ne lamurim... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul pe dreapta nu reprezinta o problema. Sint atitea masini care circula cu numere de-a noastre pe aici si cu volanul pe dreapta. (inclusiv de maxi-taxi)

Singura chestie de care trebuie sa ai grija e ceea ce spune imircea referitor la acel certificat. (btw stie el ce spune :D )

Si o sa platesti taxa de prima inmatriculare aici cind ii vei pune numere de-a noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca nu se inmatriculeaza masinile cu volanul pe dreapta in Romania, exceptand cele apartinand misiunilor diplomatice.

Dar se pare ca ma insel, deoarece kasius este a doua persoana care spune ca se poate inmatricula. Cel mai bine scrieti un mail la RAR, sa ne lamurim, desi nu inteleg cum poti sa depasesti de ex. un tir, tu avand volan pe dreapta. Trebuie sa iesi total pe contrasens, ca sa poti vedea daca vine ceva din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citez pe cineva care voia sa aduca de afara ceva similar acum 1 an:

"Salut, cautand raspunsul la aceeasi intrebare, am rugat un prieten din Ro sa se intereseze la RAR.

Raspunsul este pur romanesc:

- Se poate inmatricula daca...

1. are omologarea RAR relativ la faruri(!?!) - rezolvabila prin achizitionare faruri masina LHD (left hand drive)

2. omologarea relativ la vizibilitate, rezolvabila prin schimbarea postului de conducere pe stanga (!!!) SAU o super-speciala oglinda (panoramica parca) ce se monteaza la postul din stanga.

... si acum partea cea mai simpatica:

"...dar RAR nu incurajeaza inmatricularea autovehiculelor RHD (right hand drive)..."

Adica in final esti la mana lor: daca vor ei se poate, daca nu, nu!"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desi nu inteleg cum poti sa depasesti de ex. un tir

:lol: :lol: :banghead: :)

nu prea ai cum , mai ales noaptea ...

eu stiam ca nu se pot inmatricula insa se pot pune numere provizorii o perioada de timp !

asa are un vecin de la mine de la bloc

asteptam si un raspuns de la initiatorul acestui topic :D

nu de alta numa sa nu ne stresam degeaba :icon_cool: ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... desi nu inteleg cum poti sa depasesti de ex. un tir, tu avand volan pe dreapta. Trebuie sa iesi total pe contrasens, ca sa poti vedea daca vine ceva din fata.

m-am nimerit de citeva ori dupa niste "englezi" si intrau in depasiri "normale" cind era cite o curba la stinga si aveau un unghi de vizibilitate bun, iar in aliniament stateau mai in spate si isi luau avint doar daca nu veneau masini din sensul opus; oricum, cu masinile astea poate ca soferii nu sint tentati sa faca depasiri "la mustata" :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-ne codul de motor sa ne lamurim... :P
Voi pune codul motor aiaci. Avetin idee unde sa ma uit dupa el?Mai mult k sigur ca il voi gasi. Merci mult.
din Kuwait ?!nu cumva masina are volan pe dreapta ???doar intreb !daca are volanul pe dreapta nu cred ca o poti inmatricula in RO :D sper sa nu ma insel insa am vazut un topic tot aici pe forum cum ca un user si-a adus tot un passat din Anglia cu volan pe partea dreapta pe care nu il poate inmatricula la noi ...btw. cred ca e euro 2 mai mult ca sigur ! deci o sa ai de platit ceva chiar si cu noua taxa (cam 2000 E in caz ca are E2) oricum Bafta :D
Nu , nu are volan pe dreapta. E normal Thanx God!
Fi foarte antent: Intrucat tu importi masina din afara UE, masina trebuie sa aiba certificat de origine europeana (asa numitul certificat EUR 1). In lipsa acestui certificat, vei avea de platit vama.Probabil nu ai cum sa faci rost de acest certificat pentru ca el este eliberat de autoritatile vamale europene. Incearca sa obtii o hartie oficiala de la dealer din care sa reiasa locul fabricatiei.
Voi incerca sa ajung la dealer... Merci mult pt info.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cartea de identitate a masinii (sau cum i-o zice pe acolo) trebuie sa fie o rubrica speciala

codul e din 3 litere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cartea de identitate a masinii (sau cum i-o zice pe acolo) trebuie sa fie o rubrica speciala

codul e din 3 litere

Vorbesti cumva de codul motorului?

Este ADR...daca ala asta te referi. Il gasesti pe blocul motor cand dai jos carcasa motorului.

Ma gandeam ca e vorba de codul din cifre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 99 e 100% euro2.

Din 2000 incoace autrecut la Euro4. Euro3 nu ai sa gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 99 e 100% euro2.

Din 2000 incoace autrecut la Euro4. Euro3 nu ai sa gasesti.

Salut.Ca exemplu :

Am adus in 2007 o masina din Dubai si am platit vama si la RAR, mi-au spus ca e euro2 si taxa ma ucidea(v6,3800cmc) asa ca, singura mea alternativa a fost sa fac un test dinamic care, a iesit ca masina e echivalenta euro3 si am putut sa o inscriu in circulatie.

Masina a fost noua si de vama nu am scapat oricum.

Sper sa te ajute.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pt raspunsuri. Deci clar, se va plati o suma sau alta ca taxa vamala.

Singura modalitate de a nu o plati , cred/sper, este sa imi fac eu rezidenta aici, sa astept un anumit timp( cred 6 luni ) dupa care sa imi fac repatrierea si sa fiu scutit de vama la anumite buniri avute aici(exemplu electronice, masina si mai stiu eu ce)

Va voi tine la curent cu ce voi face si poate facem un post sa stie si altii ce si cum se face in cazul in care mai sunt si alti doritori.

Multumesc inca o data pt toate raspunsurile in special lui Zorro Classic care a postat chiar legea in sine si nu in ultimul rand tuturor celorlalti care au dat informatii pertinente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!