Jump to content

Inchidere centralizata


misu1lica
 Share

Postare recomandată

Daca aveam pierdere de aer pe undeva trebuia sa mearga in gol pompa,stiu exact cum trebuia sa faca pt ca am avut scos furtunul de la portbagaj pt cateva saptamani si ma zbarnaia de fiecare data cand intram in masina sau ieseam.Dar acum doar incearca sa mai incuie odata,sau cel putin scoate un zgomot asemanator.Azi chiar am verificat repede toate usile fix dupa ce am incuiat-o inclusiv capac rezervor si portbagaj sa vad daca ramane deschis pe undeva si eventual il inchide mai greu.Toate erau incuiate iar dupa cateva secunde s-a auzit si zgomotul respectiv.Ma gandesc poate asa e programata....sa mai verifice odata usile,sau e ceva in neregula cu inchiderea mea?

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este nimic in neregula cu inchiderea ta.Asa face la mine cand o inchid din telecomanda,doar ca imediat dupa ce se lasa pin-dors-urile jos.Cred ca este un fel de verificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de incuietoarea usii nu de pompa. Trebuie sa desfaci fata de usa si sa scoti incuietoarea cu totul afara, sa-i desfaci carcasa de plastic si sa o cureti de praf si vaselina veche si sa o gresezi iarasi. Eu patesc chestia asta cam la 6 luni :vaidecapulmeu: Daca pompa se opreste in cateva secunde dupa ce ai incuiat usa iar butonul de blocare usa se ridica/coboara suficient cand incui/descui atunci nu e vb de pompa.

seamana foarte bine problema mea cu ceea ce mi'ai zis...exact...si se vede ca e de la incuietoare, e plina vaselina de praf/mizerie...

Cat de complicat este sa scot incuietoarea si sa o curat??

Sa pun vaselina sau ceva ulei pentru mecanisme fine?

Mersi!

mersi si tie robex, dar nu cred ca e de la pompa...

Salutare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sochaux_s: curat-o foarte bine, in special locurile inde se imbina,apoi unge-le cu vaselina grafitata, eu asa am facut, si merge super

Daca aveam pierdere de aer pe undeva trebuia sa mearga in gol pompa,stiu exact cum trebuia sa faca pt ca am avut scos furtunul de la portbagaj pt cateva saptamani si ma zbarnaia de fiecare data cand intram in masina sau ieseam.Dar acum doar incearca sa mai incuie odata,sau cel putin scoate un zgomot asemanator.Azi chiar am verificat repede toate usile fix dupa ce am incuiat-o inclusiv capac rezervor si portbagaj sa vad daca ramane deschis pe undeva si eventual il inchide mai greu.Toate erau incuiate iar dupa cateva secunde s-a auzit si zgomotul respectiv.Ma gandesc poate asa e programata....sa mai verifice odata usile,sau e ceva in neregula cu inchiderea mea?

da, si la mine la fel face, cred ca este programata sa mai vrifice odata usile, asa face de cand ma stiu :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Problema mea a inceput acum cateva zile. S-a stricat incuietoarea pe dreapta, adica invart cheia in gol si nu se deschide usa, apoi a inceput usa din stanga sa se deschida greu, pana la urma nu mi se deschidea decat o usa si nu toate usile si portbagajul cum ar trebui si se pare ca astazi s-a rupt si in usa soferului ceva si se invarte cheia in gol :icon_thumright:. Nu o mai pot incuia. Ce trebuie sa schimb ? :(

Inchiderea este cea originala si este pe vacuum. Din ce cauza am patit asta ? :( Asa dintr-o data sa pice toate ?

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-a rupt tija care face legatura dintre butuc si yala.Caut-o pe la dezmembrari sau poate ai vreun prieten sa ti-o faca la strung.Si eu am rupt-o iarna trecuta.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din nefericire nu vin cu nici o solutie, ci cu o alta intrebare: invartind cheia in butucul usii din dreapta, merge in gol in ambele sensuri, si nu declanseaza inchiderea centralizata. in schimb, actionand la usa din stnga, se inchide si cea din dreapta. ce are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca stau sa ma gandesc mai bine, cred ca raspunsul anterior e valabil si pt mine. acea tija..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. mi-am luat o alarma auto marca carub model 3806 si nu am schema electrica de montaj la ea. stie cineva de unde pot sa fac rost de ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal eu am urmatoarea problema-inchid usile din parta stg(am un wv in 3 usi)toate bune si frumoase in schimb daca incid de la usa din dr se inchide numai aia .Noroc ca am observat

:lol:

Am obs ca nici pompa nu se mai aude cand inchid din dr dar culmea se inchide si desch usa.Sa fie ceva electric sau pierde aer pe la imbinari pe undeva?Treaba este ca ,din dr daca inchid nu se mai aude pompa asta m-a dat peste cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este o mufa acolo in yala.Si la sofer, daca scoti mufa aia care are legatura cu pompa, atunci o sa se inchida numai usa de la sofer.La sofer mufa aceea are 3 fire, nu stiu pe partea dreapta cate are(2 sau3; banuiesc ca tot3).Scoate-o afara si curata mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o mica intrebare

Masina mea are inchidere centralizata dar treb sa deschid cu cheia de fiecare data.

Este vrun kit de cumparat undeva pe net care imi ofera posibilitatea sa o deschid cu telecomanda...

Stiu ca majoritatea alarmelor ofera aceasta posibilitate dar nu asi vrea sa montez alarma pe masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se poate monta asa ceva . pentru golf 3 aici in brasov am gasit o firma care face aceasta modificare cu 200 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha

este cumva un kit de la Car Guard?

din cate am auzit au aia un releu care se activeaza de o telecomanda si deschide usile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau poti sa cauti un kit de inchidere centralizata cu cheie tip briceag, si astea se pot lega pe inchiderea originala pt comanda deschis/inchis, o sa folosesti numai centrala kitului de la inchidere :) si poti sa iti pui cheia de la masina la telecomanda daca nu o ai cu cip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

De curand mi`am montat o alarma+ inchidere briceag de la carub.Astazi ma mancat undeva si m-am apucat sa desfac portiera de la sofer pt ca imi baraia tare de tot pe bass de cand mi-am montat alarma pentru ca electricianul mi-a pus ledul pe portiera.Am desfacut fata la portiera am lipit nylonul respectiv pentru ca statea aiurea.Am montat tot la loc,toate bune si frumoase numai ca acum mi se alarmeaza singura masina.Mentionez ca auto-armarea e pusa pe usi,nu si pe contact.Am observat ca se auto-armeaza numai cateodata,nu tot timpul.Am atins ceva ce nu trebuia?Am miscat doar ledul respectiv atat.De la ce ar putea fi?Va rog sa ma ajutati daca puteti.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum stiti masina poate fi inchisa/deschisa din interior, ca masura de protectie, prin apasarea/tragerea butoanelor de blocare a usilor - pindoors. O masura mai eleganta, existenta pe varianta SUA (Jetta3) este instalarea butonului pentru inchidere/deschidere in bord. Acesta se plaseaza in locul unui buton fals deasupra scrumierei.

Butonul are codul 1HM 962 125A si din cate stiu nu s-a pus pe modelele europene. Mufa care se cupleaza la acest buton am luat-o de la o instalatie de geam electrica, aceasta potrivindu-se perfect.

Firele se leaga conform schemei. Practic, butonul inlocuieste pindoor-ul. Comanda la pompa de vacuum se leaga la firul de culoare negru/rosu ce vine pe pinul 4 al pompei de vacuum din portbagaj

IMG_0179.jpg

schema de montaj

IMG_0176.jpg

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca inlocuieste pindoor-ul, acesta nu mai poate fi folosit?Sau se poate lega butonul ca si o comanda dubla pentru pindoor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat sa vad daca mai merge de la pindoor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paul, gasesc butonul acela pe la noi oare? si eu as dori sa imi pun asa ceva ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am adus 2 bucati, una i-am dat-o lui Lulu. Incearca la reprezentanta dupa codul butonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal la mine se intampla urmat lucruri- am un wv in 2 usi inainte se inchideau toate usile de la ambele portiere

:blink: Acum ce se intampla -se inchid toate numai de la cea din stg si daca dau sa inchid din dr se inchide numai aia celelalte ramanand deschise Am obs ca pana sa se intample asta miscam mai mult cheia in butucul usi si se inchidea acum nu se mai aude nici zgomotul ala de la pompa cand inchid din dr

aaaaaaaaaaaa sz mele acum am vz iti multumesc vasy gata m-a apuc de lucru.Inca o data multumiri :icon_thumright: Sa inteleg ca acea mufa este chiar in butucul de la yala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vreti manual vw3 in romana ceretim p e-mail: cata_359@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema. am rezolvat sa fac inchiderea pe golf. inchiderea este originala, de functionat, functioneaza bine (momentan) ideea ii ca atunci cand deschid usile, pompa imi face un zgomot destul de tare si aprox 15 sec. cand inchid face zgomot numa 1 sec . Stie cineva care ii faza? sau asa trebuie sa faca? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!