Jump to content

Inchidere centralizata


misu1lica
 Share

Postare recomandată

Pentru a desface tapiseria de usa nu este nevoie sa umblii la oglinda ,ci doar sa scoti coltul de plastic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a desface tapiseria de usa nu este nevoie sa umblii la oglinda ,ci doar sa scoti coltul de plastic

Nu vreau sa scot oglinda. Dar fata de usa e prinsa intr-un surub care in spatele controalelor oglinzilor electrice. Nu stiu cum sa dau jos controalele oglinzilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care surub se afla in spatele reglajului oglinziilor ,nu cred tine doar in cleme

Nu exista surub in spatele reglajului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care surub se afla in spatele reglajului oglinziilor ,nu cred tine doar in cleme

Nu exista surub in spatele reglajului

http://www.golf3forum.org/atelier-astuces-...-mk3-t11904.htm

Eu aici asa am vazut. Si in alte 4 tutoriale. Dar eu am oglinzi electrice, si nu am de ce trage ca sa ajung la surubul ala. Probabil e prins in cleme, nu stiu. Dar nu imi vine sa trag ca tampitul ca sa am apoi de ce sa plang.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut poza nu ai treaba cu surubul ala

Baga o surubelnita subtire si indeparteaza fata de, usa fara frica

Surubul ala este la reglaj manual ,la tine nu este si oricum nu ai treaba cu fata de usa ca nu tine fata ci doar butonul ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut poza nu ai treaba cu surubul ala

Baga o surubelnita subtire si indeparteaza fata de, usa fara frica

Surubul ala este la reglaj manual ,la tine nu este si oricum nu ai treaba cu fata de usa ca nu tine fata ci doar butonul ala

Deci tu imi spui ca nu e niciun surub care sa tina fata de usa? Trag de ea pur si simplu? Adica o scot din clem cu surubelnita? Capacul manerului de usa mai trebuie desfacut?Capacul interior al oglinzii? Inainte de a trage de fata usii, in afara de "tzumburusul" de la inchidere mai trebuie sa scot ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt doar 2 suruburi mari in spatele plasticului care acopera manerul usii. tzamburusul de la inchidere mai e si parca mai trebuia scos si capacul int. al oglinzii.

daca ai oglinzi cu reglaj manual mai ai un surubel mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt doar 2 suruburi mari in spatele plasticului care acopera manerul usii. tzamburusul de la inchidere mai e si parca mai trebuia scos si capacul int. al oglinzii.

daca ai oglinzi cu reglaj manual mai ai un surubel mic

Merci. Sunt gata de atac. Sambata dimineata ma bag. Pana atunci nu prea e timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa le dai jos. doar dupa ce desfaci din cleme fata de usa scoti mufa pe spate.

Surubelul acela nu este decat la reglajul manual al oglinzilor. pe tine nu te intereseaza poza aceea de la pag 4 din link-ul de mai sus

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, in raza acestui topic intra si telecomanda cu cheie briceag. Eu am avut inchidere centralizata originala, 4 usi + hayon + capac rezervor. Mi-am montat alarma auto doar sa am inchidere centralizata din buton, m-am pripit si nu mi-am luat direct una cu cheie briceag, acum am gasit oferta cu 2 chei briceag + centralizata. Intrebarea mea e urmatoarea: pot sa folosesc doar cheile fara sa mai schimb ceva la masina, adica sa pun comenzile alarmei in telecomanda cheii briceag? Sper ca am explicat clar. Daca stiti cum as putea sa rezolv moftul asta v-as fi extrem de recunoascator. Multumesc. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mare porcarie inchiderea asta pe vacuum...vad ca sunt probleme mari...

eu deocamdata nu am griji cu ea, dar cand o sa am, o demontez si montez aftermarket..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai noroc!

Azi m-am apucat de problema mea cu inchiderea centralizata. Am dat jos panoul usii, am dat spuma la o parte si am descoperit marea problema: "mufa" de la furtun la camera de aer a incuietorii nu e etansa. Stie cineva de unde naiba pot eu sa iau o mufa dintr-aia? E identica cu prima mufa ce pleaca din compresor, in portbagaj, in "L". Pana atunci, usa soferului se deschide doar cu cheia, dar din fericire, asta e singura problema. Totusi, as vrea sa o rezolv. Daca are cineva o idee de unde as putea sa gasesc o piesa ca asta... As fi tare recunoscator. Nu m-as baga totusi la dezmembrari pentru o piesa de plastic de 1 cm.

Modificat de Alex.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu prin boxa niste resturi de la o inchidere cu furtunase. pune si tu o poza poate am ce iti trebuie- mie oricum nu imi mai folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am fost inspirat sa fac o poza cu usa desfacuta si nu am timp in general sa mai desfac usa doar pentru o poza. O sa caut pe net dar in principiu este o chestie de plastic in care pe care intra furtunul intr-un cap si la celalalt capat intra intr-o cutie care e fixata de usa. Aceasta intrare e de tipul "mos" cu o garnitura pe exterior si cu un inel mai larg pentru prindere pe gura orificiului cutiei din usa. Nu stiu ce ai inteles ca daca mai citesc si eu o data ma incurc si pe mine.

Daca vrei sa ajuti un om, spune-mi daca putem sa ne intalnim si sa imi arati ce ai si cu ocazia asta si discutam. Poate fac si cinste cu un lichid de splare parbriz. :drunken:

Modificat de taz21
Numai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bine v-am gasit.

Am golf 3, 1.6 '95 inchidere centrala pe vacuum.

Pana astazi, bagam cheia in butuc, invarteam si descuiam toata masina. Incuiam la fel, bagam cheia in butuc, invarteam de cheie si se incuia toata masina.

Astazi am descuiat masina, am umblat prin oras iar cand sa incui, se incuia doar usa in care bagam cheia. Pompita nu se mai auzea cum ca ar baga aer.

Ma duc acasa, o desfac, iar in mufa aia era plin de apa iar pinii de pe pompa erau oxidati. Fug la piese auto, cumpar spray pt contacte electrice, inund mufa cu el, dau si peste pinii de pe pompa... daca tot eram cu spray-ul in mana dau cu el si in butucii de la usi. Las sa se usuce putin si montez pompa la loc.

Incui cu cheia si se incuie toata masina (pompa se aude ca merge).

Descui si se descuie doar usa in care am bagat cheia (pompa nu se mai aude). Incui la loc si se aude pompa ca merge.

Descui, dar de data aceasta invart de 2 ori consecutiv din cheie si doar asa se descuie toata masina.

Dupa 5 sec dupa ce descui, fie ca nu deschid usa, fie ca deschid si bag cheia in contact, masina mi se inchide toata singura, fara sa ii fac ceva.

Oare acum de ce trebuie sa invart de 2 ori de cheie pt a deschide toata masina si de ce se incuie singura dupa 5 sec?

Ce sa se fi stricat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, de incuiat singura se incuie si a mea, asta am si la centralizata din telecomanda pusa ulterior, daca nu deschizi usa, se incuie singura, in cazul tau 5 secunde, in cazul meu 30. Incearca intrerupatoarele de la usi, tu deschizi usa si el (intrerupatorul) nu se declanseaza, astfel modulul de comanda stie ca usa e inchisa si dupa 5 secunde daca nu deschizi usa isi face datoria si o incuie la loc. Sper sa intelegi si sa fie doar atat, un intrerupator costa 14 ron, mi-am luat eu 4 recent. Apropo, daca descui scurt si nu ti de cheie putin se descuie doar usa ta, tine putin mai mult si e ok, se deschide toata. Numai bine. Astept vesti bune si sper ca nu te-am incurcat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DEY_tm: merci de raspuns, nu m-ai incurcat, dar daca tin ceva mai mult de cheie, imi coboara geamurile si usile tot nu se deschid... :offtopic:

Ca sa ajung la intrerupatorul amintit de tine, cred ca trebuie sa dau fata de usa jos, sau...? Ar fi bine sa fie in alta parte ca am mai dat o data fata de usa jos si am vrut sa o arunc de nervi ca nu mai reuseam sa o pun la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici o treaba inchiderea pe vacuum cu intrerupatorul din usa pentru nu sunt conectate intre ele.Cea pe vacuum doar inchide si deschide usile,pe cand la dey se autoarmeaza pentru ca are adaugata o inchidere centralizata separata pe cheie.Definitiv! ai asa ceva instalat?Sau doar inchiderea cea din fabrica?

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ByZ: inchiderea originala pe vacuum din fabrica. Fara alarme, module, telecomenzi, butoane si alte cele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e clar nu are nici o treaba cu intrerupatorul de la usa (cel care aprinde plafoniera).La tine e posibil sa fie de la yala,odata ce se deschide numai cand invarti de doua ori.Da fata la portiera jos si verifica mecanismul care activeaza inchiderea.Din pacate nu pot sa iti dau mai multe detalii cum sa desfaci treaba aia acolo pentru ca deocamdata nu m-am lovit de problema asta.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi de dimineata s-au descuiat toate usile din prima. De incuiat, tot se incuie dar dupa un timp mai mare.

Cel mai deranjant e faptul ca ma incuie in masina. Chiar dupa ce descui masina din interior, tot se incuie singura. Problema cea mai mare e ca am doar o cheie care am toate sansele sa imi ramana incuiata...

Momentan ma duc sa imi mai fac o copie la cheie. De demontat o sa ma apuc cand se mai incalzeste afara, ca nu am garaj si imi ingheata mainile pe scule...

Va multumesc pt timpul acordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!