Jump to content

Inchidere centralizata


misu1lica
 Share

Postare recomandată

nu, nu am alarma, o sa verific contactele prin ambele usi sa vedem e foarte posibil

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...are cineva yala pentru vento? mi s-a rupt butucul azi dimineata si imi trebuie sa il schimb ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand mi-am resetat alarma la masina, cand opresc motorul, pompa de vacuum 'vrea' sa deschida usile chiar daca ele nu sunt blocate.In schimb, daca in timpul mersului usile le blochez, cand opresc motorul, se deblocheaza automat si usile.Cred ca este vreo setare de la alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de alarme ce setari au. La alarma mea de exemplu daca blochez usile cu cheia in contact iar cand scot cheia din contact se deblocheaza singure. dar daca nu am blocat usile ea nu incearca sa le deblocheze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
SimonIulian

Salut. Are cineva idee de ce nu mi se mai aprind luminile de semnalizare cand actionez telecomanda de la inchiderea centralizata? Exista cumva vreo siguranta pt ele sau totu e din inchiderea centralizata? Mentionez ca am si alarma si in marsarrier este la fel, nu se mai aprind luminile, am decat semalizarea acustica (acel puit specific). Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti merge semnalizarea cand actionezi manetele cred cai o problema din alarma, daca nuti merge nici atunci verifica siguranta nu mai stiu care este, asta la alarma neorigininala. La cea originala nu stiu sati zic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai multe detalii te rog .. ai alarma oem sau aftermarket? daca ai aftermarket, atunci ai sigurante pe firele de la semnalizare, si s-ar putea sa fie arse, sau sa ai contact imperfect (oxidat) pe la mufele de conectare la unitatea centrala a alarmei\inchiderii centralizate.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual diode nici decum sigurante. La alarmele neoriginale ai o singura siguranta pe firul de plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa zici tu :study: ... eu am aftermarket Thunder luat din Auchan cu 90ron si are sigurante de 7.5A maro, pe ambele fire care duc la semnalizari... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SimonIulian

Semnalizarea imi merge fara probleme. Cred ca alarma este aftermarket, nu stiu exact, ca asa am luat masina. Sigurantele alea sunt undeva la vedere? O sa incerc sa ma uit pe circuitu de la alarma sa vad ce gasesc si sper sa se rezolve simplu si fara complicatii. Voi reveni cu detalii. Multumesc pt sfaturi. Bafta tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robex: daca asa e, scuzele de rigoare, asa mai invat ceva. In general daca alarma nu are vreo protectie din fabrica sau pt. Mai multa siguranta se folosesc 2 diode.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut,am un golf 3,an '94,am 2 probleme:dupa ce am schimbat becurile din bord turometrul ramane blocat la 800 de turatii,dupa ce pun contactul revine la 0,ceasul din bord nu mai ramane memorat si inchiderea centralizata originala nu mai functioneaza.care ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sigurantele. si eu am patit acelasi lucru si s-a dovedit a fi o siguranta arsa care mai facea arc electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta era de vina,am fost azi si am rezolvat problema :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut! Mi-am montat si eu un modul cu chei briceag pe un golf 3 numai ca, pe masina am sistem de alarma antifurt din fabrica si dupa montarea modulului aceasta alarma nu vrea sa se armeze. Cand incui masina din cheie, se aprinde led-ul de la alarma dar cand o incui din telecomanda/ briceag acesta sta stins....deci alarma e inactiva. Stie careva cum as putea sa fac sa armeze si alarma?

PS: cum se reseteaza alarma originala si la ce foloseste aceasta resetare|?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am un golf 3,an '94,am 2 probleme:dupa ce am schimbat becurile din bord turometrul ramane blocat la 800 de turatii,dupa ce pun contactul revine la 0,ceasul din bord nu mai ramane memorat si inchiderea centralizata originala nu mai functioneaza.care ar fi problema?

Pare o problema dificila dar e o chestie banala e vorba despre masa bordului ori ai deranjat-o ori ai intrerupt-o verifica cu atentie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde unde ai legat modulul pentru cheia briceag. Trebuie sa conectezi moduluil la comutatorul care este actionat de cheie. Cum ai in schema atasata trebuie sa conectezi modulul in locul modulului de deschidere cu infrarosu.

post-65440-1277409591_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.....unde gasesc modulul cu inflarosu si cum ar trebui sa fac legatura....ca nu ma pricep deloc.....care fir e pt deschis si care e pentru inchis(din alea 4)?

M-am uitat putin...schema mi se pare destul de simpla...cred ca trebuie sa ma leg pe gry si pe blk/wht(negru/alb) astea de la ala cu inflarosu........dar nu stiu unde gasesc modulul ala....e in portiera?

Modificat de 2_Be3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca-l ai. Normal ar fi la oglinda din interior. Schema a fost sa-ti dai seama unde se leaga modul tau. Se leaga la GRY (este +12v) , RED/BLK (inchis) , si BLK/WHT (deschis). S-ar putea la tine sa nu fie aceleasi culori. De obicei se potrivesc.

Cauti la conectorul de la usa din stinga firele verde (pt. deschis), gri (pt. inchis) si rosu cu negru ( +12v).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor ,doresc sa achizitionez un modul de inchidere centralizata cu cheie briceag , rugamintea mea pt cei care ati montat asa ceva ,dintre toate aceste firme care produc asa ceva care o recomandati

1-thunder

2-mfk

3-carub

4-hd

5-bemaz

6-inca-pro

7-mea

-sau altele care or mai fi...multumesc anticipat pt raspunsurile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o inchidere + alarma carub si pot sa spun ca sunt oarecum dezamagit de ea.

1.Manualul este in turca ,puteau sa faca macar unul in engleza.

2.Toti jumperii sunt de forma ! Am vrut sa dezactivez auto-armarea dupa 30 sec si degeaba,nici acum nu am reusit sa o scot.

3.Dupa 6-7 luni de folosire cheia nu mai sta pliata.

In rest deocamdata nu am avut probleme cu ea.

Din firmele enumerate de tine,din cate stiu cea mai de incredere ar fi inca-pro care e putin mai scumpa,dar zic eu ca merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor ,doresc sa achizitionez un modul de inchidere centralizata cu cheie briceag , rugamintea mea pt cei care ati montat asa ceva ,dintre toate aceste firme care produc asa ceva care o recomandati

1-thunder

2-mfk

3-carub

4-hd

5-bemaz

6-inca-pro

7-mea

-sau altele care or mai fi...multumesc anticipat pt raspunsurile voastre.

Eu am thunder de 10 luni si merge fara absolut nicio problema. Recomand :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

as opta pentru thunder pare a fi cea mai buna in raportul calitate/pret. urmeaza sa o achizitionez curand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thunder si carub cele mai bune de pe piata la ora asta eu am carub de 2 ani de zile si merge bine

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!