Jump to content

Inchidere centralizata


misu1lica
 Share

Postare recomandată

daca face un zgomot destul de tare, posibil sa se forteze.Ai auzit cum merge pompa pe masina de pe care ai luat-o?.De obicei inchiderea/deschidere dureaza 1-3 sec(in carte scrie 2-3sec).Inchiderea este ok, insa cand se deschide dureaza prea mult.Ar trebui sa verifici broastele si pindoor-ul sa vezi daca culiseaza usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am adus 2 bucati, una i-am dat-o lui Lulu. Incearca la reprezentanta dupa codul butonului.

ai auzi cumva de releeu care este comandat de o telecomanda sa poti deschide usile de la distanta?

ca la masinili noi adica

asta ar insemna sa scot releeu si sal bag pe cel cu telecomanda si sa nu mai umblu pe la

instalatie sa tai cabluri ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

Nu inteleg de ce inchiderea mea centralizata (aftermarket, ce-i drept) nu mai merge decat sa incuie usile... Cnad actionez dion telecomanda, alarma se dezarmeaza, dar incuietorile nimic. Numai cand armez, se inchid si usile. Daca scot siguranta la inchidere si o bag la loc, atunci se deschid. POate fi de la instalatia de xenon??

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

Nu inteleg de ce inchiderea mea centralizata (aftermarket, ce-i drept) nu mai merge decat sa incuie usile... Cnad actionez dion telecomanda, alarma se dezarmeaza, dar incuietorile nimic. Numai cand armez, se inchid si usile. Daca scot siguranta la inchidere si o bag la loc, atunci se deschid. POate fi de la instalatia de xenon??

Cu respect.

Asa ceva am patit si eu,drept dar la mine s-a stricat dupa ce am descuiat cu cheia si cand la telecomanda pauza mergea doar sa incui.Pana sa-i dau de cap a trebuit sa-i schimb de 3 ori siguranta din modulul de inchidere centralizata.Ceea ce am facut a fost simplu am taiat 2 fire din stalpu masini care vin inapoi de la inchidere si merg spre celelelalte usi.Tre sa vezi si la tine dar cel mai bine e sa o iei sistematic la fiecare fir in parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi spui te rog care sunt cele 2 fire?? Cele care sunt legate la intrerupatorul de la usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi spui te rog care sunt cele 2 fire?? Cele care sunt legate la intrerupatorul de la usa?
Am monatat doua inchideri centralizate cu chie briceag pe Golf 3 si cu o cazia asta am facut si ceva poze ca sa pun pe forum sa vada tot poporul cum se monteaza nu este foarte complicat.

Pasul 1:

Se da jos capacul de la sigurante si plasticul care este sub butonul de la lumini [vezi poza 1] apoi de desfac surubelele respective [Pozele 1,2,3,4] si dai jos plasticul respectiv.

Pasul 2:

Se scoate capacul fals/martor ABS AERBAG si apoi scoti butonul pt Lumini , in locul respectiv am pus eu modulul de la inchidere.

Pasul 3:

Se impaturesc firele de la modul cu banda izolatoare, eu am separat firele intrele un mic ex. firele care dau comanda de deschidere si inchidere le-am prins cu banda izolatoare, apoi firele de alimintare, firele care duc la semnalizare si firele care duc pt deschidere portbagaj. apoi bagati firele prin locul de la buton de lumini.

Cand izolatzi firele legati firul GALBEN si GALBEN/NEGRU intre ele si apoi le legati la firul ROSU. Trb legata asa ca sa vin comanda pe PLUS in caz de este comanda pe MINUS firele GALBEN si GALBEN/NEGRU se leaga la NEGRU dar aceasta optiune nu este pt Golf 3.

Pasul 4:

In stalpul de la masina aveti o mufa rotunda unde in ea intra mai multe mufe si scoatetzi de acolo prima mufa [pozele 5,6], mufa este cu 5 firele, legati firul pt inchidere la firul 3[Gri] si firul pt deschidere la firul 2[Verde], daca modul este la fel cu care am montat eu, atunci respectatzi culorile urmatoare Verde[Mufa] Cu Alb/Negru [Modul] si Gri [Mufa] cu Alb [Modul] in mare parte ar trb sa fie la fel .. modulul meu este la fel cu cel pe care am facut pozele si au fost cumparate din locuri dif. si au producatori dif.:D

Firul ROSU[Modul] trb legat la un PLUS PERMANET, eu l-am legat de un fir ROSU/GALBEN [PARCA] cel mai bine datzi Blocul de sigurante JOS [pozele 7,8], blocul este prins cu doua cleme stanga dreapta, trb sa tragetzi de ele si ele se ridica si apoi ridicati de tot blocul in sus pana il scoatetzi din locul lui si in spatele lui in partea dreapta prima mufa cu mai multe fire este un fir ROSU/GALBEN (parca) stiu sigur ca este rosu ;) de el am legat eu si este plus permanet, daca aveti in alta parte un plus permanet putetzi sa legati acolo.

Minusul firul NEGRU [Modul] l-am legat de un surub care este sub VOLAN putin in partea dreapta, la o masina am gasit acolo o piulitza si am desfacut si am legat la o masina mai veche din 92 nu avea piulitza si am fost nevoit sa pun eu una :D

Firele pt semalizare le-am legat direct de la maneta mai bine zis de la mufa. Am desfacut coasca de la volan are doua surubele si apoi am baga o surubelnita dreapta ca sa o desfac

atentie ca este prinsa cu doua cleme stanga dreapta bagati usor sa nu le rupetzi. Firele vin puse in mufa de sub volan prima mufa. Firele le legati asa: Maro [Modul] la Firul 3 [Mufa] si MARO[Modul] la Firul 7[Mufa] (vezi poza 9).

Pasul5: (ridicarea geamurilor)

Daca ai geamuri electrice si daca inchizii masina cu chiea si o tzii putin mai mult si ince geamurile sa se inchida putetzi sa puneti aces modul sa le ridice cand se inchide masina.

Cum se face? aici o sa mai aveti nevoie de un RELEU de 12v cu 10A cum se leaga releu am sa postez eu maine o poza :D acum nu am cum sa pun mai multe poze ca am depasit cei 550k pt upload ;) deci cand am sa postez poza pt deschidere porbagaj am sa pun si poza cum se leaga releu :D

Firul care vine de la releu vine pus la mufa adoua din Stalp [Poza 6] la pinul 5

Pasul 6: (deschidere portbagaj)

Cele doua fire care vin de la modul de culoare ROZ si ROSU/NEGRU trb lungite si duse pana in spate la hayon si acolo se monteaza un motorah care se pune la inchidere. o poza cum se face nu am acum dar am sa pun putin mai incolo dupa ce am sa fac eu o poze la masina la mine.

In caz ca aveti ceva intrebari puteti sa ma contactatzi la telefon: 0730172915 sau pe Mess: D_Lucian2002, daca credetzi ca nu va descurcati .. datzi un tel si va ajut.

Poze aici :

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=48139

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cine stie ce anume ar trebui sa fac la inchiderea centralizata ca atunci cand sunt in masina iar usile sunt incuiate, in momentul in care trag de manerul usii(din interior) aceasta sa se descuie si sa se deschida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana si la masinile care au inchidere automata a usilor la xkm/h in momentul in care vrei sa cobori tre' sa tragi de doua ori de maner (la prima descuie, la a doua deschide portiera) tu vrei deodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau ceea ce am vazut si la alte masini, ce-i drept masini mai noi ca an de fabricatie, dar totusi sunt multe care au sistemul asta de deschidere, si pana la urma chiar daca ar fi sa trag de maner de 2 ori nu-i problema numai sa se deschida, pt ca la mine acuma nu se deschide decat daca opresc motorul sau deschid eu manual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf 3 nici nu cred ca se poate acest sistem, deoarece trebuie modificat in intriorul yalei pentru asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

stie cineva daca acest model de inchidere centralizata are tlecomnda inclusa sau nu?http://images.okazii.ro/auctions/2009/06/29/238932248-2798494-500_500.jpg Azi am patit-o si eu.mi-au inghetat usile,si avand deschidere vacuumatica a trebuit sa intru prin portbagaj si sa dau drumu la caldura pana a dezghetat.si ma gandesc sa fac aceasta investitie,dupa care cred ca nu voi mai avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are telecomanda. E numai modulul de inchidere centralizata. Trebuie so o deschizi de la cheie, diferanta fiind ca ti se vor debloca toate usile deodata.

Tu ai nevoie de asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi mi-am montat modul + telecomanda. singura problema este ca usa de la sofer nu mi se inchide din telecomanda . ce sa ii fac?. mentionez ca am legat modulul direct la pompa de vacum si nu in stalp. din cheie , daca inchid din usa de la sofer ( numai de acolo pot) se inchide toata masina. din telecomanda se deschide toata masina, dar nu se inchide usa de la sofer. din cate imi dau seama , ii mecanismul ala ca un motoras ce actioneaza bumbul. cum se poate repara ala, sau curata sau ce trebuie sa fac? va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut matzocu. cum adica ai montat modulul direct la pompa de vacum. eu am montat acest sistem in partea stanga jos, langa panoul cu sigurante. Stiu ca 2 fire vin la avarii, un fir la plus, si tot acolo se gasesc si firele de la inchidere. O sa ma uit exact cum le-am legat si te anunt. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceleasi fire sunt si la pompa de vacum. alb si alb-negru modul la verde si gri mufa. firele maro de la modul, le-am legat direct la mufa de la becuri din spate. totul merge ok. mai putin usa de la sofer nu se inchide din telecomanda. cineva mi-a spus ca ii sistemul ala ce ridica bumbul sus. trebuie curatat. dar nu stiu cum. crezi ca poate sa fie , ca am montat modulul in spate? practic ori in fata ori in spate, aceeasi treaba trebuie sa fie, ca doar sunt aceleasi fire.

Modificat de matzocu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa o gramada de incercari si demontari, am observat ca atunci cand inchid usa, pe partea soferului , furtunul de vacum nu trage aer sad_ cand deschid, sufla aer, dar cand inchid nu mia trage. are cineva schema la furtunul de vacum? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Eu am pe golf inchidere centralizata la cheie..dar din pacate nu mai functioneaza..pompa de vacum scoate acel sunet inca 30 de secunde cand deschid/inchid masina..si nu actioneaza nici o usa.Doar hayonul si pe cel de la benzina+usa pe care o deschid logic.Ma gandesc sa achizionez acest tip de inchidere http://www.autoaccesorii.ro/standard_products.php?id=3975 Intrebarea mea este daca o cumpar pe acesta mai are vreo legatura cu cea pe vacum?Sau o montez pe asta si pot sa scot pompa de vacum din functiune?Plus ca am vazut ca are decat 4 actuatori.Asta inseamna ca hoyonul trebuie sa il leg separat la alt buton+actuator,iar pe cel de la benzina o sa il tin mereu deschis,pana ma afla hotii smile.gif).

Modificat de BlackJack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@matzocu.Stiu ca scapa aer pe undeva..tocmai asta e am verificat cam toata instalatie si nu am gasit problema...Am decis sa investesc niste bani in alt tip de inchidere.Raspunde te rog obiectiv la ce am intrebat eu si nu imi spune ceea ce stiam deja,daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine facea asa cand aveam probleme si cu motorasul de la pompa de vaccum. eu imi pun pe electric ca nu ii dau de capat cu problema mea :vaidecapulmeu:. adica iam dat de capat dar nu merita sa investesc.

Modificat de matzocu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o roblema. Pot inchide si deschide toate usile, doar din partea pasagerului. Din partea soferului, pot doar inchide. Daca vreau sa deschid, mi se deschid geamurile din partea opusa. Ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Am si eu o problema daca poate cineva sa ma ajute. Am inchidere vacuumatica si de fiecare data dupa ce descui usile compresorul din portbagaj mai functioneaza vreo 22 de secunde. Cred ca e un furtunas desprins sau fisurat. Deoarece se aude un zgomot de aer suflat in interiorul usii soferului, tind sa cred ca acolo ar fi problema. Si as vrea sa o remediez in cel mai scurt timp. Si as cam vrea sa desfac panoul interior al usii. Am tot cautat tutoriale si poze si explicatii si alte chestii si in mare parte m-am lamurit. Dar am o mica problema. Toate exemplele gasite de mine erau cu usi cu reglaj manual al oglinzilor. Si pentru accesarea unuia dintre suruburi se desfacea busonul de reglaj. Eu insa am oglinzi electrice. Si nu am de ce anume sa trag. Puteti voi sa imi explicati cum se face in cazul asta? Va rog ajutati-ma ca vreau sa rezolv problema in weekendul asta ce vine si nu am de gand sa imi distrug masina.

Multumesc anticipat.

Modificat de Alex.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!