Jump to content

Alarma Eaglemaster Cl5100t


FLORO
 Share

Postare recomandată

Va salut

Am primit de curand o alarma EagleMaster CL5100T iar la montare am o mare problema: am reusit sa ii conectez aproape toate functiile inafara de ceea ce este mai important: inchiderea si deschiderea usilor.

Mai intai am incercat sa trag aceste comenzi din butonul de pe usa insa nu am reusit, am facut-o sa se deschida dar sa o inchida nu am reusit nicicum.

Apoi m-am gandit ca aceste comenzi sunt date din modulul confort, azi m-am chinuit cu masuratorile pe firele de acolo insa nici un rezultat.

Va rog daca puteti sa-mi dati niste informatii, de unde trebuie sa ii dau semnal pt inch./desch si pe ce fire?

Masina este ce din semnatura

Multumesc anticipat

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie de asemenea sa ii dau + din plafoniera, insa nu am asa ceva la deschiderea usilor (imi face - prin modulul confort si apoi temporizeaza cu + pt oprirea treptata a becului)

Daca se pricepe vre-un coleg il rog sa imi transmita unde am semnal de + la deschiderea usilor?

Multam inca o data :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe masina o alarma Eaglemaster CL5100T si as vrea sa stiu cum sa ii activez optiunile care nu sunt active cum ar fi avertizare la usa deschisa,avertizare optica la marsarier,circuit de temporizare lumini la dezarmare(asta poate imi explica cineva ce ii mai exact ca nu inteleg).mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citat din manual: (cu mentiunea: butonul 1 - lacatul inchis, butonul 2: lacatul deschis)

PROGRAMAREA SISTEMULUI DIN TELECOMANDA

Pentru a intra in modul de programare: Sistemul trebuie sa fie dezarmat si contactul luat. Tineti butoanele 1+2 apasate 2 secunde : sirena va emite un sunet si sistemul va fi in modul de programare.

Pentru a accesa functiile sistemului : Se apasa butonul 1 de un numar de ori al functiei ce se doreste apelata. In paralel LED-ul va clipi .Exemplu: Pentru a seta numarul 2 : apasati butonul 1 de doua ori,LED-ul va clipi de doua ori dupa o pauza .Dupa aceea apasati butonul 2 pentru a selecta “cu” sau “fara” cu confirmarea sirenei, un sunet(fara caracteristica), doua sunete (cu caracteristica).

Pentru iesire: tineti butoanele 1+2 apasate 2 secunde, sirena va emite doua sunete, ceea ce confirma iesirea din modul de programare.

TABELUL CU PROGRAMARI

Descrierea functiei Un sunet Doua sunete

Clipirile

led-ului Apasati butonul 1 pentru a selecta

1 Blocarea usilor la punerea contactului *auto frana

2 Avertizare optica la deschiderea usilor *cu fara

3 Armare pasiva la inchiderea ultimei usi cu *fara

4 Armare pasiva cu blocarea usilor cu *fara

5 Imobilizator motor cu *fara

6 Inchiderea geamurilor (temporizare motor) *2secunde 30secunde

7 Aprindere temporizata lampi la dezarmare cu *fara

8 Avertizare Sonora la mersul cu inapoi *cu fara

Nota: Setarile fabricantului(*)

DESCRIEREA FUNCTIILOR PROGRAMABILE

1) Blocarea usiilor la punerea contactului: Daca setati “auto”,cind puneti contactul dupa 10 secunde, usile se vor autoincuia.Daca o usa este deschisa in interval de 10 secunde comanda de inchidere va fi anulata. Daca setati “brake” ,cind puneti contactul apasati pedala de frana de 2 ori si usile se vor incuia.Cind luati contactul usile se vor descuia.

2) Avertizare la deschiderea usilor: Daca setati “cu”, cu contactul pus daca usa este deschisa sau nu este bine inchisa, lampile vor clipi pentru a avertiza soferul.

3) Armare la inchiderea ultimei usi: Daca setati “cu”; cu contactul pus sistemul se va arma automat in 30 de secunde dupa inchiderea ultimei usi:LED-ul va clipi repede.

4) Armare pasiva cu blocarea usilor : Daca doriti functia de mai sus cu autoblocare usi, selectati functia 3 “cu” apoi setati functia 4 tot “cu” si usile se vor bloca la autoarmar

5) Imobilizatorul : Daca setati “cu”, la 2 min dupa ce ati oprit motorul sau daca deschideti usa in mai putin de 2 min de la oprirea motorului, sistemul va bloca motorul (va actiona releul stop motor).

Nota:daca setati aceasta caracteristica “cu”, punctele 3 si 4 se vor seta automat pe “fara”

6) Inchiderea geamurilor: Aceasta iesire este negativa(-) si se poate seta pe 2 sec sau 30 sec. pentru a utiliza aceasta optiune apasati butonul 1 si sistemul se va arma, geamurile se vor actiona timpul setat.

7) Intirzierea opririi lampilor / Iluminarea de noapte: Daca activati functia “cu” lampile se vor aprinde timp de 30 sec la dezarmare pentru a va permite intrarea in masina in conditii de siguranta.

8) Avertizare sonora la mersul inapoi: Daca activati functia “cu” atunci cind autoturismul merge inapoi , lampile vor clipi si sirena va emite 4 sunete in mod repetat pentru a preveni un eventual accident. Daca setati “fara” numai lampile vor clipi la mersul inapoi.

Sper sa iti fie de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu o problema led-ul care semnalizeaza starea alarmei, si anume in ultima perioada lumineaza foarte slab, ziua nici nu se vede.Vreau sa stiu daca a mai patit cineva la fel si daca trebuie sa schimb doar led-ul sau este o problema cu alarma adica are o defectiune sau altceva.Alarma este tot un Eaglemaster CL 5100 T.

Mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ vatt :

se gasesc in comert niste brichete cu led ( diverse culori )

au un led f puternic , iei acel led si-l inlocuiesti cu ledul de pe alarma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa schimb led-ul dar tot la fel se vede, deci e clar ca e o alta problema, si cred ca sigur este din alarma.Poate mai are cineva vreo idee ce poate fi, alarma functioneaza , l-am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mane , daca ai curaj sa desfaci carcasa din plastic al alarmei cea care ai bagato sub bord urmaresti sa vezi mufa de la led unde duce ca trebuie sa dai de o rezitenta de cativa ohmi posibil 470 ohmi si inlocuiesti rezistenta aia care o gasesti prima de la mufa ce merge la led cu o valoare mai mica de vreo 330 ohmi daca nuti place cum lumineaza pune alta de 270 ohmi nu mai mica ca se arde repede ledul....asta ash incerca eu.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca deconectez alarma ca sa masor si eventual sa schimb rezistenta, alarma isi pierde memoria, adica setarile facute de mine si telecomenzile invatate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

sal.am si eu o mica problema la actuatoru de la portbagaj.am facut tot sistemul si functioneaza bine cu + de la baterie , dar nu vrea sa deschida din telecomanda ,primeste decat un impuls foarte slab ce nu are putere nici sa miste tija .(Eaglemaster cl 5100 T e modelul alarmei ) . Alarma are iesirea pt actuatorul de la portbagaj pe - ,deci am + permanent . care poate fi problema?e alarma stricata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actionarea actuatorului portbagajului de catre alarma, se face adaugand releu. Bobina releului va fi actionata de alarma, iar contactele lui vor actiona actuatorul. Aceasta deoarece alarma nu poate furniza un curent suficient de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa pui o dioda in antiparalel la papucii bobinei releului. Este recomandata in cazul actionarilor electrice repetate de cc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

De cateva zile au inceput problemele si anume prima a fost ca nu imi mai raspundea la telecomenzi adica n-am putut sa descui masina decat cu cheia mecanic si a trebuit sa scot mufele din alarma ca sa nu mai sune.

Apropo toata faza s-a petrecut in parcarea unui supermarket din Brasov si vreau sa spun ca nu a venit nimeni sa ma intrebe ce caut pe sub bord si de ce suna alarma, deci daca era vreun hot sau ceva nu intervenea nimeni si vreau sa spun ca in parcarea respectiva din cate stiu sunt agenti de paza.

Ajungand acasa am gasit documentatia si am memorat telecomenziile din nou, totul a fost in regula cateva zile pana acum cand am incercat sa incui masina in garaj cu cheia dar nu se incuia adica incuiam masina cu cheia si cand scoteam cheia masina se descuia singura, am trecut alarma pe modul valet adica am apasat butonul rosu, cu contactul pus ca sa dezarmez alarma de tot dar acum daca incerc sa incui masina imi coboara si geamurile.

Am scos mufele din alarma vreo doua zile dar face la fel si in plus nici nu pot sa comunic cu alarma cu ajutorul telecomenziilor. Intrebare: se poate reseta cumva alarma de tot sa revina la setarile din fabrica ?

Mersi, scuze daca am fost vorbaret

Orice sfat parere este binevenit

Modificat de vatt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se muta la tipul de alarma respectiv. Foloseste functia Search.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, stiam de topicul aceasta am si scris in acest topic, dar ma gandeam ca este vorba de aceiasi alarma, dar alta problema si din cauza aceasta am deschis un topic nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!