Jump to content

Benzina in baie


moonlord
 Share

Postare recomandată

Salut baieti. Am o broscuta din '74 motor de 1600 dar in ultima vreme imi baga benzina in baie. dupa ce se dilueaza de tot uleiul incep becurile sa se aprinda. Nu reusesc sa imi explic care e problema. Sa fie din cauza bujiilor? Pana acum am folosit BRISK de 225 si a mers perfect...totuwsi nu reusesc sa-mi explic care pare a fi problema. S-a mai confruntat cineva cu problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. carburatorul este reglat? orice supraalimentare genereaza un surplus de benzina care trece din camera de ardere in motor, mai ales daca

2. setul este uzat? segmentii se departeaza cu timpul, prin uzura lor fizica, nu se mai realizeaza etansarea

3. ai joc axial? inclusiv uzura palierului genereaza pierdere de presiune in rampele de gresare -> pierdere de presiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de cele trei cauze spuse de marele maestru, benzina poate intra in carter si din cauza faptului ca nu se vaporizeaza suficient si ajunge in stare lichida in cilindri, unde nu face poc! iar daca si aprinderea e obosita sau dereglata...

Pun pariu ca e vorba de tzeava de pata calda, care e infundata! Ca sa o desfunzi e foarte distractiv! Citeste topicul „spalata e ca noua!“ :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putzin un cil nu functzioneaza (fisha-bijie sau supape neetanshe/ramase deschise....) Zic din proprie exp....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domne, asta s-a dezbatut pe larg, e inutil sa facem un topic nou. Cauta te rog un topic mai veci, "Benzina in ulei" parca se numea. Iar asta nou e closed

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!