Jump to content

Garmin Mobile™ Xt


nicureddogsflo
 Share

Postare recomandată

Eu am harta Romaniei ROAD2006 si e super ok. Dar as vrea sa-mi instalez si alte harti cum ar fi: Austria, Ungaria, Germania, Spania, Italia... Cum pot sa aflu denumirea lor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nicureddogsflo

    14

  • Rapier

    8

  • Jorjel

    7

  • camsonat

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Si eu il folosesc de aprox 1 an. E drept rareori dar acum mi-am luat un card de 4 gb pt N95 cu toata harta europei ca sa nu ma mai chinui de fiecare data sa-mi selectez eu tara etc.

Pentru telefon este excelent.

Pacat ca ultima versiune 2009 a hartii Europei n-are nici o imbunatatire = acopera detaliat doar Bucuresti si Timisoara si drumurile principale din orase si tara.

Am si un PDA Asus care pur si simplu sta numai la prieteni de cand am Garmin.

Intrebarea mea este daca stie cineva daca pentru Romania s-au creat POI noi si cel mai important daca este vreun update la speed cameras/radare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca s-a mai scris pe forum, cu search nu am gasit nimic si nu stiu daca are rost sa deschid un nou topic.

De cateva zile folosesc din nou Sygic, un soft de navigatie foarte bun pentru telefoane mobile. Am scris din nou pentru ca l-am mai folosit si inainte dar softul si harta erau pline de erori.

Am folosit si Garmin Mobile XT o perioada buna de timp dar nu-mi place deloc interfata lui. Sygic-ul e mai prietenos sa zic asa :D

De cand cu varianta asta nou de harta si soft(harta e versiunea 7.54 din august 2008 iar softul versiunea 7.6 de prin septembrie cred) si in combinatie cu un N95 8gb am o varianta f buna de navigatie pe telefon :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.romaniadigitala.ro/ro/poi_download.php

update de POI

si update de soft daca aveti versiuni mai vechi

https://buy.garmin.com/shop/store/downloads...8&pID=11413

Product Screen Shots

https://buy.garmin.com/shop/alt-image.do?pI...ageScreen3Large

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am fost in jumatate de Europa Garmin XT si a fost super. La 5 minute de la coborirea de pe autostrazi eram in hoteluri (asta la Budapesta, Praga si Viena) si nu m-am cazat la periferie ca am fost in vacanta. Cel mai tare a fost cind m-am bagat si in Bratislava sa vedem cite ceva in viteza si m-a luat burta. Am dat cautare Mc D. si m-am trezit in parcarea de sub el. Versiunea 5.0 e super tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbesti de Garmin Mobile XT varianta pentru Symbian ? Sau de Garmin ca navigatie din aia pentru parbriz ?

Pentru ca stiam ca ultima versiune de MOBILE e 4.20.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbeam de Garmin pt. Symbian pe Nokia. Alte aplicatii de la ei nu cunosc.

post-15660-1225971717_thumb.jpg

Modificat de camsonat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garmin Mobile XT for Windows Mobile Ver. 5.00.20w as of Sep 25, 2008 https://buy.garmin.com/shop/store/downloadsAgree.jsp?id=3389&product=010-11034-00&cID=138&pID=11413

City Navigator Europe 2009 a aparut de curind la vinzare cam 150 euro

screen shots

http://www.garmin.com/cgi-bin/mapgen/webma...mp;k=1&sc=1

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ma puteti ajuta si pe mine cu niste harti pentru gatmin xt mobile k mi-am pierdut cateva ore pana am gasit versiunea corecta pentru symbian...si acuma nu stiu de unde sa iau harti.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitinduma pe niste site-uri straine am gasit informatia asta :

"According to reliable sources, the brand new RoAD 2008 will be on the market in 2 weeks."

deci trebuie strinsi bani pt a veni mos craciun la gps-ul meu

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e intr-adevar o veste buna si asteptata de posesorii de Garmin din RO...de-abia astept, daca cineva are informatii noi despre harta si ce este schimbat, sa le posteze sau sa puna link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

a venit si la mine mos nicolae cu sd cardul de la garmin , am testat harta noua a romaniei 2008 sunt tare multumit pina acum deci merita sa dati bani pe ea

pt cumparat aici http://www.garmin.ro/subcateg.php?subcat_id=39&cat_id=19

iar aici politica de upgrade pt cei care detin produse garmin,pt uni se face chiar free deci grabitiva

http://www.garmin.ro/produs.php?id=240&amp...19&opt=spec

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA...este exact ce asteptam. De 1 ora sunt si eu posesorul noii harti R.O.A.D.2008. Este imbunatatita intr-un mod extraordinar. Daca pana acum consideram Garmin superior iGo (chiar si 8-ului), cu aceasta harta cred ca sunt la "ani lumina" de tot ce exista pt Romania la ora actuala. Peste 1000 de orase la nivel de numar de strada, puncte turistice si POI-uri foarte, foarte multe...acum gasesti cam orice ai nevoie. Abia astept sa o testez si la drum...pe Bucuresti pana acum (cat am venit de la magazin la serviciu), sunt diferente clare si mult mai multe puncte de interes.

Upgrade-ul a fost gratis la mine, avand cumparat anterior R.O.A.D 2005 si 2006, dar oricum pretul de 599 RON este OK. Pentru a activa harta pentru un receptor suplimentar, se percepe o taxa de 50 USD (asa am inteles).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar isi merita banii RO.A.D 2008. Eu am fost putin plecat pina la Poiana Bv. si este mult mai complexa. Harta are 422Mb si nu mai pot folosi card de 2Gb cu Europa 2009 la un loc. Foloseste cineva Garmin pe Nokia cu card de minim 4Gb? Un prieten a avut probleme cu un astfel de card.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu cu card de 4 Gb pe HTC si am avut de asemenea probleme. La fel pe un Garmin Nuvi. Cred ca poate fi si o problema a softului pt ca fisierul ala .IMG are o dimensiune foarte mare. Totusi HTC si Nokia folosesc sisteme de operare diferite si aplicatia este diferita pt WinMO si Symbian. Nu stiu ce sa zic. Am un coleg cu Nokia E71 (parca asta era ultimul din seria aia) si o sa incerc sa vad daca ii merge pusa o harta mai mare. Nu stiu daca are insa card de 4 Gb sau mai mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au inceput sa iasa la iveala si dudele din RO.A.D 2008. Arata magazinul Bucuresti-Berlin la Unirii. Arata tot felul de festivaluri de nu mai vezi pe unde mergi. Are multe informatii Topo si despre ecosistem pe care nu le utilizeaza de obicei soferii (vezi platan la Sf. Gheorghe). Chiar cu nivel de detaliere minim tot ramin multe lucruri inutile pe harta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am remarcat si eu acest aspect. Sper sa le remedieze cat mai repede. In plus, cred ca nu este doar o parerea, GPS-ul merge mult mai greu ceeace nu s-a intamplat pana acum. Probabil este vorba de dimensiunea de peste 400 Mb a hartii, de aprox 3 ori mai mare decat cea anterioara. Daca nu dai zoom sa fii la un nivel foarte mare (aproape de maxim), lag-ul este foarte mare si risti sa treci de intersectii. Este adevarat ca folosesc un GPS model mai vechi (StreetPilot C310) si care poate nu are un procesor rapid, un cipset grafic mai performant, etc... Dar chiar si pe HTC Diamond cu XT Mobile, merge tot greu (desi Diamond-ul este cunoscut pentru lag-ul sau in aceasta privinta)

Poate ne mai impartasesc si altii impresiile lor despre harta asta...

P.S. Hmmm...acum imi dau seama ca suntem cam off-topic. Initial aici era vorba despre Garmin XT Mobile si nu despre R.O.A.D. Cand imi fac putin timp, o sa fac un topic nou si voi muta aceste posturi acolo ca sa nu incurcam "borcanele".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
nicureddogsflo

harta RO.A.D 2008 nu se pupa cu garmin mobile xt merge greoi , harta europei CITY NAVIGATOR EUROPE 2009 NT care are 1.52 GB merge fara reprosuri .

am incercat hara europei combinate cu cea a romaniei (din map source poti combina mai multe harti) se misca greoi si a trebuit sa le pun separat .

am trimis mail la garmin astept sa imi dea raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica le-ai pus separat?Nu ai bagat pe acelasi card cu ajutorul aplicatiei maploader atat Europe Nt V9 (din care ai exclus harta Romaniei)cat si harta Romaniei pe ROAD ?

Ai montat cumva pe 2 carduri separate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din map source garmin le scrie cu acelasi nume toate hartile dar eu le tin separat pe cardul de 8 gb deci una este intr-un fisier si alta in altul dar cind vreau sa le folosesc dau cut la harta si o pun in fisierul garmin ,cind nu vreau sa o folosesc pe cealalta mut harta din garmin la locul de unde am luato tot cu cut si apoi dau cut la harta noua si o pun in fisierul garmin , e usor cind ai windows mobile si un file explorer nu win ce.

din map source poti pune cite harti vrei tu, adica sa faci una sinugura pt card dar trebuie sa bagi codul de activarept fiecare harta in parte format din cele 8 caractere care il primesti cind cumperi hartile.

nu am impreunat hartile pt ca imi ingreuneaza rau pda-ul din cauza ro.a.d 2008

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!