Jump to content

Scartait Ambreiaj


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Salut.

Am un VW Polo (2004, 46000 km) si dupa un drum de vreo 200 de km , ieri cand am ajuns in Bucuresti , la apasarea ambreiajului se auzea un scartait . La fel si pe loc , cand apas se aude un scartait.

Mai pot sa merg cu ea ? Se va afecta ceva, desi tre sa o duc in 400 de km la revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca are ambreiaj hidraulic . De ce se aude acel scartait.

Modificat de B77PZY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut scartait la pedala de ambreiaj si a trecut cu wd40 . nu cred sa fie alta problema :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut scartait la pedala de ambreiaj si a trecut cu wd40 . nu cred sa fie alta problema :)

Faza e ca la mine acest scartzait nu se aude la pedala .. ci la motor ... cred p acolo la conductele alea .. ca stiu ca e hidraulic si cand am ajuns azi la service nu se mai auze nimic. Cand o sa ma duc la revizie sapt viitoare ii bat iar la cap :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Scirtiit intermitent si la mine dar nu tot timpul.....in unele zile da in altele..ba...si am studiat si eu traseul conductei de la ambreiaj...cind apesi pedala se observa cum se incordeaza furtunul...dar de unde vine scirtiitul nu am descoperit...dar se pare ca sunt lucruri tipice la polo....vad unele simptome se repeta la mai multe masini.....ca scirtiitul acesta, sau scirtiitul la frinare la tamburii de pe spate...etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Polo GTI 1.6 16 V

mai mult ca sigur ca e de la pedala, trebuie unsa.mai nasol e ca e ceva piesa de plastic pe acolo si exista o anumita zona care trebuie unsa, daca o ratezi nu obtii nici un rezultat

Modificat de Polo GTI 1.6 16 V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat scartaitul nu este foarte tare, adica deranjant eu cred ca nu este motiv de ingrijorare

Mai intra praf sau apa prin diferite locuri ...

Este o parere personala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine scartie si am acelasi numar de kilometri.De fiecare data cand apas sau iau piciorul de pe ea scartie.Trebuie unsa.La fiecare revizie i-am rugat pe mecanici sa o rezolve si au dat cu un spray si nu se mai aude un timp.Dupa care sunetul revine.Nu e ceva de speriat !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact la fel e si la Fabia mea. A inceput sa scartaie si la fiecare revizie le spun s-o unga si e ok o perioada, dupa acre incepe din nou. Ungerea trebuie facuta undeva la compartimentul motor, nu in masina la pedale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

totusi v-as indica ca si colegul de mai sus ceva wd 40 dar mai cu insistenta,dai spray si apesi pedala si tot asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!