Jump to content

Masina Pana In 6000 Euro


Tonyus
 Share

Postare recomandată

Tocmai am trecut prin tot post-ul ala .. si vad ca e multa agitatie nu prea multe date concrete.

Se pare ca au gasit 2 oleaca de pilitura in filtrul de la motorina si la altul i s-au blocate 2 injectoare.

Cica problema ar fi generata de la pompa de injectie Delphi si probleme asemanatoare mai apar si la Ford care au tot acelas tip de pompa.

Daca stai sa cauti cate probleme cu pompa de injectie sunt aici pe forum ai zice ca sansele sunt mai mari de 15% din utilizatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci...Logan?

Masina ieftina cu fiabilitate indoielnica+ piese scumpe (frantuzesti)???? Sa nu mai mentionez faptul ca te simti ca intr-o cutie....... Cred ca am inchis discutia referitoare la Logan.(punct)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cautari prin anunturi (internet si ziare) cred ca voi alege Fabia Combi. De motorizare inca nu sunt sigur. Se gasesc in Ungaria pe la 5000 Euro benzinare de prin 2001,2002 cu motoare 1.4 MPI dar nu cunosc norma de poluare deci nu m-as risca.

Un 1.2 HTP de 64 CP( pe Fabia Combi), oare, nu e suficient, avand in vedere cuplul disponibil de la turatii joase si sa nu mai vorbim de distributia pe lant, care e mai fiabila (cred)?

Modificat de Tonyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e satisfacatoare cred eu... dar de pe la 110 in sus sa nu mai ai pretentii sa zvacneasca la apasarea pedalei.

Eu cred ca mai toate benzinarele > 2001-2002 sun euro 4. Colegii cu Fabia stiu mai bine si poate te lamuresc.

Faza e ca asta de 1.2 ar fi mai economica decat cea de 1.4.

Dejavanatul ar fi ca 1.2 e in trei pistoane...Eu asa stiu ca e 1.2 -ul de pe Polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cautari prin anunturi (internet si ziare) cred ca voi alege Fabia Combi. De motorizare inca nu sunt sigur. Se gasesc in Ungaria pe la 5000 Euro benzinare de prin 2001,2002 cu motoare 1.4 MPI dar nu cunosc norma de poluare deci nu m-as risca.

Un 1.2 HTP de 64 CP( pe Fabia Combi), oare, nu e suficient, avand in vedere cuplul disponibil de la turatii joase si sa nu mai vorbim de distributia pe lant, care e mai fiabila (cred)?

Distributie pe curea, si tare tare proasta. Aporoape ca nu gasesti masina care sa nu "zornaie" si te poti considera fericit daca treci de 60k km cu un kit de distributie. Ca si motorizari, atat 1.4 cat si 1.2 sunt jalnice, mai slabe decat K4J de pe Logan, chiar si pe Fabia consuma cat un 1.6 pus pe o masina de clasa medie (Vectra, Laguna,avensis).

Norma de poluare este Euro4 si de asta, din masini refuzate de aproape toti inainte de TPI, datorita taxei, au ajuns vedete la vanzari. Practic nu se cumpara o masina, se cumpara o taxa mica. sfatul meu... orienteaza-te pe altceva.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pro primo: SIGUR distributia la motorul 1.2 HTP este pe lant.

Pro secundo: e normal sa consume la fel (sau chiar mai mult) ca un motor mai mare, deoarece se "chinuie" cu aceeasi greutate (chiar mai mare ca al Loganului) ca si un Vectra,etc.

Oricum mersi pentru observatie.Nu sunt convins de Opel, Ford, Dacia, Renault, etc. ca ar face masini asa de fiabile sau ieftine la intretinere (ma refer la costul pieselor in general) ca si VW sau BMW. Ar mai fi japonezele dar acolo nu prea cunosc modelele, singura masina condusa de mine, aprox. 2 luni, a fost un 626 2.0 i din 1984, care m-a surprins placut atat ca comportament cat si la fiabilitate, mai putin consumul de min. 10%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.2 HTP pe combi e crima organizata; o sa ajungi sa consumi mai mult decat cu 1.4 din cauza masei mari; cuplu la turatii joase? poate pe hartie... iar daca mai pui si familie si bagaje o sa ai senzatia ca trebuie sa te dai jos sa o impingi...

japonezele benzinare consuma clar mai putin, dar din pacate la banii astia nu cred ca vei gasi ceva de aceeasi varsta; incearca o Toyota Yaris sau o Honda Civic model vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea unui posesor de 1.2. Deci conform cerintelor colegului nostru avem:

1- intretinere ieftina: distributie pe lant, consumabile cat de cat ieftine

2- consum mic (in oras (Timisoara) am realizat un consum de 8l/100km) deci estimez ca in localitatea unde doreste sa utilizeze masina colegul nostru nu exista atata aglomeratie ca in Timisoara

3- masina in oras e ok daca nu are sarcina in ea prea mare (cu un om e destul de sprintena, ajutata fiind de cutie) cu 3 persoane nu se taraie cum ar spune altii, precizez aici ca nicidecum nu te poti astepta la veleitati sportive de la acest motor dar isi face treaba

4- deoarece colegul spunea ca ocazional va transporta obiecte mai grele sau voluminoase, inseamna ca in acele momente nu va dori sa depaseasca tot ce ii sta in cale pe strada, va merge masina, greu dar va merge si intrucat cazurile ar fi rare, acest lucru ar avea o pondere mica in alegere

5- in afara orasului din nou ca si pana acum motorul se misca destul de bine cu una/doua persoane, greul incepe insa de la 110km/h in sus dar presupun ca nu doresti sa faci curse pe drum (ai precizat ca ai familie deci am presupus acest lucru :offtopic: ) si doar vrei sa mergi normal si sa ajungi la destinatie

6- criteriile de folosinta: la utilizare preponderent urbana motorul e bun, eu de ex mai fac si ceva drumuri pana acasa si inapoi si mai merg in afara orasului prin w-end si dupa cum am spus daca nu vrei sportivitate de la ea, motorul trage bine

Acestea sunt puctele care le pot spune eu ca posesor al acestui motor.

Ideea e ca prima data sa vezi care va fi utilizarea masinii (in linii mari ai si descris-o deja :offtopic: ) si dupa sa decizi in favoarea carui criterii cedezi si pe care le favorizezi (adica ce compromisuri vei face).

Numai bine si bafta in alegerea masini, sa fie intr-un ceas bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tonyus, acum 4 luni am fost in situatia ta.

Trebuia sa-mi iau o masina sau sa "preiau" de nou matizul de la firma cu 5500 eur, cu care facusem 25.000 km in 4 luni.

Pana la urma am luat un polo 9N din 2003 cu 48.000 km.

Se rabateaza si scaunele spate separat (2+1) in fuctie de necesitati (ieri am dus 5 covoare la spalat de ex).

Intre polo si fabia as alege tot Polo.

Modelul pana in 2002 este un pic mai mic, insa dupa 2002(jumatatea 2002 parca) este ceva mai mare.

Incerca sa gasesti - eventual pe forum - o masina sa faci cativa km cu ea, sa-ti dai seama de spatiu, demaraj, etc.

La Zalau, in Cluj la targ sunt o gramada de masini. Nu toate sunt ok, nu te grabi, cauta cu atentie pentru ca in mod sigur o sa gasesti ceva ce-ti place.

Multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata oamenu buni! S-a terminat cu chinurile alegerii masinii.

De sambata sunt posesorul unei Skoda Fabia Combi Comfort 1.4 16v (55 kw, cod motor AUA) din dec. 2001.Are aer conditionat climatic, geamuri fata el., scaun regl. in inaltime, etc..

Mersi pentru sfaturi si astept pareri in continuare, poate se mai gaseste cineva in situatia mea.

Iar daca topicul isi pierde actualitatea rog un moderator sa-l inchida. :lol:

Acum vedem ce fac cu birocratia....(trebuie inmatriculata ca e din Spania)

A, era sa uit pretul: 5750 Euro

Modificat de Tonyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Felicitari !

Te asteptam cu topic in aria "Masina mea". :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rabdare....rabdare.... :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!