Jump to content

Schimb De Becuri Pentru Stopuri Spate Caddy


Caddy Lover
 Share

Postare recomandată

Salutare ,

Am un vw caddy din 2006 si nu mai imi merge becul de frana in stopul din dreapta spate. Am tot incercat eu sa il dau jos insa m-am invartit ca nebunul i frig si ploaie in jurullui fara nici un rezultat. :icon_thumright: A mai schimbat cineva un bec in sopul spate la un caddy din 2006? Am "deranjat" si un model din 2004 insa nu are acelasi sistem de prindere al stopului.

Astept si eu un raspuns in timp util daca se poate astfel incat sa ma simt in siguranta pe sosele Romaniei si de asemenea sa fiti si voi in siguranta cand ma intalniti :icon_thumright:

o zi placuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Trebuie numai sa scoti suruburile de prindere a triplei, dupa care sa scoti tripla, apoi mufa din spate si la urma becul. Simplu!!! Ai bec para de 12V pe pozitie! Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de reply ao Geo eu am scos suruburile care tin nebunia aiai de stop, insa tot nu vrea sa iasa, se mia tine in ceva si nu imi dau seama in ce si mi-e frica sa nu rup ceva acolo fiind plastic (chiar daca este german, tot crapa daca il fortezi). Ar fi ceva daca m-ai ajuta sa trec de suruburi sa imi zici ce fac exact ca sa ajung la mufa din spate.

Astept vesti...

o zi placuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, tata! Esti cel mai tare!!!!!!!!!!!!!!!!!! Auzi? Eu zic sa vinzi masina!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, tata! Esti cel mai tare!!!!!!!!!!!!!!!!!! Auzi? Eu zic sa vinzi masina!! :blink:

5. Posturile monosilabice (gen bagare in seama), care nu aduc nimic bun discutiei ("cool", "de acord", "super", "rullz", "vreau si eu d-ala", si altele asemenea) sunt interzise si vor fi sanctionate cu warning. Nu suntem pe un canal de IRC ci pe un forum, daca nu va puteti abtine cautati alte comunitati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuia sanctionat ca are perfecta dereptate omu ! cum dracu sa nu stii sa schimbi un bec ?? cata thenologie si cate experienta ,,in schimbarea becurilor,, ttrebuie sa aiba un om ?sa pota schimba un bec ??

parerea mea ca ori e gagica si e blonda ori inca nu i-au dat buletin mai are pana la varsta minima !

la fel as fi reactionat si eu in locul omului serios !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei la VW ca sa schimbi un bec (sau mai multe) nu e nevoie decat sa scoti soclulu care tine becurile (acela in care intra firele) care de obicei se tine cam in 3-4 cleme de plastic pe care le apesi 2 cate 2 doua si tragi un pic de soclu in afara pentru ca clemele sa nu se fixeze inapoi si apoi il scoti (de obicei nu este nevoie sa scoti firele din soclu dar daca chiar trebuie le scoti). Ca sa scoti tripla cu totul e nevoie sa desfaci suruburile care o tin fixata de masina, dupa desfacerea lor tripla poate sa iasa mai greu din cauza prafului depus si a mizeriei.

Daca chiar nu reusesti pune niste poze sa vedem cum arata si sa iti spunem exact cum se face.

Ai aici 3 exemple cu poze la masini diferite cum se schimba un bec:

http://autorepair.about.com/library/faqs/bl404h.htm

http://www.cindyli.com/index.php/site/comm...lb_replacement/

http://www.passatworld.com/forums/showthread.php?t=224828

:( Oricum e cam jenant sa nu poti sa schimbi un amarat de bec pe spate (hai ca pe fata mai ziceam...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de reply ao Geo eu am scos suruburile care tin nebunia aiai de stop, insa tot nu vrea sa iasa, se mia tine in ceva si nu imi dau seama in ce si mi-e frica sa nu rup ceva acolo fiind plastic (chiar daca este german, tot crapa daca il fortezi). Ar fi ceva daca m-ai ajuta sa trec de suruburi sa imi zici ce fac exact ca sa ajung la mufa din spate.

Astept vesti...

o zi placuta

Dupa ce ai scos suruburile , impinge TOT blocul de lumini in lateralul masinii ( spre exterior ) , asa o sa eliberezi si cele 2 bolturi profilate care tin blocul . Dupa asta tragi de bloc spre exterior(spatele masinii ) si ai ajuns la becuri . Nu iti fie frica , si eu m-am chinuit un pic pana m-am prins ce si cum :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caady fan ....

Mersi mult de ajutor ... intr-adevar mi-a luat ceva dar a mers m-ai scutut de cateva sute de mii bune la reprezentanta ...

dau un mic si o bere fara alcool de 1 mai la mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!