Jump to content

Pocneturi, Troznituri La Denivelari


zaxas
 Share

Postare recomandată

Salut,

Dupa schimbarea caucicurilor cu altele mai late, initial 205x55xR16 acum 225x50xR16, la cateva zile (20zile) au inceput sa se auda niste zgomote ciudate gen troznituri,pocnete pe denivelari.

Daca este masina oprita si apas pe caroserie nu se aude nici un zgomot.

Zgomotele se aud la roata stanga fata si la roata stanga spate.

Am mai citi pe forum si pe

- pe fata inteleg ca este posibil sa fie de la bucele bara stabilizatoare sau bucse bascula

- pe spate bucse punte spate

ca info suplimentar

1. cand am schimbat gumele, in momentul in care a ridicat/lasat masina pe cric, s-a auzit un scrtait sinistru. sa fie dus amortizorul?

2 dupa un drum de 200km mi s-a parut ca nu se mai auzea zgomotul; se aude mai tare cand plec cu masina si a stat nemiscata cateva ore.

Ma gandesc sa schimb amortizoarele. Ce amortizoare recomandati? am inteles ca sachs cu gaz ar fi printre cele mai bune.

De asemena as dori sa stiu daca schimb amortizoarele trebuie sa schimb si arcurile, sau pot lasa vechile arcuri?

Masina este un 1.9 tdi , cod motor ajm din 2001.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur ca problema ta are ca vinovat schimbarea dimensiunilor cauciucurilor. Sunt aproape sigur ca sunt capete de bara,bielete sau bucse.Acestea se uzeaza oricum si nu cred ca are o legatura cu cauciucurile ci mai degraba cu calitatea drumurilor din Romania. :) Iar despre scartitul care spui ca l-ai auzit cand ati coborat masina de pe cric este mai mult ca probabil de la frana de mana,se intampla si la masina mea,nu e nimic grav.Probabil ca daca o tragi mai tare nu vei mai auzi zgomotul ala. Iar pentru amortizoare,cred ca mai intai ar fi bine sa arunci o privire la ele si le schimbi daca cumva se vad scurgeri de ulei pe ele. Sau un test de amortizoare la un garaj ar clarifica eventualele probleme. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

ieri am facut ITP-ul , mecanicul a verificat tot la roti si a iesit ok.

la mine in continuare pe denivelari si nu tot timpul se aud pocnituri sau zgomot de harsait. Am dat rotile jos, nu se vede nimic, nici ca ar atinge ceva. Amortizoaree au iesit ok. Nu stiu ce sa zic. Rotile nu au joc.

A si ca sa nu uit, am pus de proba cauciucurile vechi pe masina dimensiunea standard si tot se aude acel zgomot, ceea ce ma face sa cred ca nu este de la cauciucuri.

Burdufele de planeta au fost schimbate acum 2000km, nu sunt scurgeri.

Este vreo metoda de a identifica bucse sau alte componente ca sunt duse?

Multumesc

Modificat de zaxas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

problema s-a rezolvat. era de la un arc rupt. am schimbat si arcuri si amortizoare.masina se simte altfel acum.

_Bogdan_ ai avut dreptate cu scartaitul. cand este frana de mana trasa face asa.

multumesc se poate inchide

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dca nu-s indiscret :lol: , cat a costat treaba? (piesele, ca manopera depinde de la un service la altu')

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

4 arcuri , nu mai stiu marca (kav,kam ceva de genul)800RON

4 amortizoare Boge 900RON

2 flanse fata 70ron ambele

manopera 3 mil

Modificat de zaxas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!