Jump to content

Schimbat Distributie


spoon
 Share

Postare recomandată

Daca te uiti un pic pe forum o sa gasesti o gramada de chestii legate de distributie (nu doar in aria seat, ci si pe la skoda si vw... motoarele sunt aceleasi). Intr-adevar, trebuie schimbate si rolele si pompa de apa pe langa cureaua de distributie. Se poate intampla sa fie ok cureaua, dar daca ai vreo rola crapata tot o patesti. Deci trebuie luat un kit de distributie complet. Daca tot ai fost la reprezentanta n-ai intrebat de istoric? Pe baza VIN-ului ei iti pot spune daca s-a schimbat sau nu kitul de distributie pana acum. Oricum 1000 de ron nu e mult pentru un schimb de distributie la reprezentanta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu are rost sa risti sa mergi asa cu masina. Ruperea curelei de distributie are consecinte grave, reparatiile vor costa mult mai mult decat 1000 de RON, cat te costa distributia. O masina ca a ta se vinde in Romania cu cel putin 6000 de Euro, asa ca eu spun ca ai facut o afacere, chiar si adaugand costul schimului de distributie. In plus, la orice masina se schimba distributia, deci daca cumparai una la fel din Romania ai fi avut aceleasi probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred si eu acelasi lucru privitor la aceasta masina...Decat sa dau mai tarziu mult mai mult pe motor ca sa il repar 1000 ron nu e mult...cred ca ma voi duce sa cumpar kitul de distributie...si o sa ma pun pe treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De preferat te duci direct la service si-ti dau ei pret cu tot cu manopera. Daca-ti cumperi singur piesele risti sa nu primesti pe niciuna dintre ele garantie (manopera/piese)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare...da asa am patit eu cu distributia am luat kit-ul (cureaua si rola) la pret mic de 53 euro.....si manopera a fsot 90 euro total 143euro dar fara garantie,cu garantie 90.000km incepand de la data schimbarii ma costa 250 euro cu kit si manopera inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru un benzinar din '97 1.6 ahl passat oare cat costa tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am citit cred ca toate topic-urile legate de distributie si nu am gasit nimic legat de perioada de timp in care se schimba! la 5 ani?

Masina din semnatura este an fabricatie 2004 si inmatriculata in 2005, are 38.000 km , cand schimab distributia? la 90.000 sau mai repede? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-i batut in cuie...poa' sa te tina si 200000 km si poate sa se rupa si la 60000km. Cel mai bine e ca la fiecare revizie sa arunce mecanicul o privire sa vada in ce stadiu e!

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as risca sa o tin mai mult de 90.000 km. Daca se rupe distributia, costurile de reparare a motorului vor fi foarte mari. Pentru amanunte cautati pe forum, exista cateva topic-uri despre asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mea era daca masina nu are 90.000km parcursi dar are 5 ani se schimba cureaua???? sau doar atunci cand da semne de imbatranire,fisuri, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic la 4 ani ar cam trebui sa se schimbe. Practic nici eu n-am schimbat-o inca :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am facut o inspectie vizuala asupra curelelor (distributie)si am observat la cureaua cea scurta ca marginea ei era parca cum ar fi frecata de ceva, foarte putin, nu foarte tare incat sa iasa fasii din ea...se poate atunci cand s-a montat sa fi frecat si apoi sa fi mers la locul ei??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarighioleanu lucian
Eram in drum spre servici ieri dimineata cand am auzit un huruit la motor. Fiind pe podul Grant nu am putut sa opresc imediat si dupa 2 min exact cand am ajuns la capul podului s-a oprit. Dar s-a aprins martorul de la alternator(baterie). Am oprit masina si am deschis capota. Cureaua de la alternator plus cea de la agregate erau sfasiate si intortocheate pe acolo iar fulia de la alternator era deplasata(sarise de pe ax).

Am intrebat si eu la cineva de la PBV si mi-a zis ca fulia ar fi cam 200 RON dar ca avand in vedere ca am aproape 90k km sa schimb si distributia. E nevoie sa schimb si pompa de apa? Din ce am inteles e cea mai scumpa si a zis ca cu tot cu manopera si fulia aia de la alternator ma duce pe la vreo 2000RON. Cum vi se pare pretul?

te rog intra pe www.cormar.ro/formular.php completeaza formularul si iti voi face o oferta la orice piesa doresti ,i ar distribuitia nu te-ar ajunge mai mult de 700 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am schimbat astazi distributia la 69.000km si m-a dus 1300 ron : kit , pompa de apa , curea alternator si lichid racire + manopera. A durat 3 ore si ceva.

Modificat de spoon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti da mai multe informatii despre serviceul unde ai efectuat schimbarea distributiei si provenienta pieselor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele sunt de la ei de la service , am vazut ca au magazie proprie cu piese , tipul nu face decat grupul vag, eu am ajuns la recomandarea unui coleg , e undeva vivs a vis de spit. COLENTINA pe STEFAN CEL MARE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva La Seat Ibiza ci motor 1.4 AUD an fabricatie 2001 ce fel de distributie are curea sau lant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Desi nu s-a mai scris aici de aproape un an ,sper sa primesc un raspuns elocvent.

Ibiza mea 1.4tdi AMF, are 74000 de kilometri.Evident ca primul lucru dupa schimbul filtrelor pe care sper sa-l fac la "la service", este distributia.

Este cazul sa ma stresez sau sa o mai las pana la vreo 80000???

Si cam cat ar costa?Ce repere trebuie schimbate?

Multi prieteni mi-au spus ca nu este necesar sa schimb si pompa de apa!

Va rog daca ma puteti scoate din dilema,va raman recunoscator.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut, Ibiza cu motorul tau s-a fabricat intre 2003 si 2005. Cei care ti-au recomandat sa schimbi distributia au avut dreptate, e cel mai bine s-o schimbi cat mai curand. E recomandata sa schimbi si pompa de apa, nu stii cand se strica si atunci vei plati din nou manopera pentru schimbarea ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Din ce am vazut, Ibiza cu motorul tau s-a fabricat intre 2003 si 2005. Cei care ti-au recomandat sa schimbi distributia au avut dreptate, e cel mai bine s-o schimbi cat mai curand. E recomandata sa schimbi si pompa de apa, nu stii cand se strica si atunci vei plati din nou manopera pentru schimbarea ei.

Salut

Eu am 81000 acum, ma gandesc sa-l schimb innainte sa patesc ceva. Imi recomandati sa ma duc cu ea la reprezentante sau orice alt service autorizat care-mi da si garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt oferte acum la service-urile autorizate Seat, inclusiv pentru distributie. Eu pentru schimbat distributie, inclusiv pompa de apa si manopera am primit pretul de 1022 RON, inclusiv TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt oferte acum la service-urile autorizate Seat, inclusiv pentru distributie. Eu pentru schimbat distributie, inclusiv pompa de apa si manopera am primit pretul de 1022 RON, inclusiv TVA.

sper sa gasesc si in Timisoara la un service Seat ceva oferta. De la reprezentanta am primit pana acum oferta doar pentru manopera 526 RON, in cazul in acer aduc eu chitul de distributie. Mi se pare putin scump. Am intrebat si varianta daca iau de la iei piesele, cand vi avea un raspuns, va anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt oferte acum la service-urile autorizate Seat, inclusiv pentru distributie. Eu pentru schimbat distributie, inclusiv pompa de apa si manopera am primit pretul de 1022 RON, inclusiv TVA.

1022?suna bine!!ma gandesc totusi ca difera de la un motor la altul...oricum 1000 la un dealer suna ok...

am sa intreb si eu pt mine

multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
sper sa gasesc si in Timisoara la un service Seat ceva oferta.

Mi se pare scump la Timisoara. Am schimbat-o la Cluj pana la urma, diferenta mare de pret, ambele la service autorizat Seat ...

Adevarat ca la Cj aveau o promotie.

Oricum aveam drum la Cluj :))

In ce priveste recomandarea de schimbare a distributiei, am auzit o groaza de variante.

De la 4 ani/60K, la 5 ani/120K. Asta pentru 1.4 16V 75CP.

Modificat de driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!