Jump to content

Schimbat Distributie


spoon
 Share

Postare recomandată

am cautat pe forum dar nu am gasit , ma intereseaza si pe mine la cati kilometrii se schimba distributia la IBIZA 1.4 16v benzina , am 55 de mii si .....MULTUMESC !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia se verifica la 90.000 km, iar apoi la fiecare 15.000 km. Daca e necesar, se schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MULTUMESC

Modificat de spoon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci mai pot astepta pana pe la 70 si ceva . MULTAM

nu, distributia se SCHIMBA la 90000, nu se verifica

Modificat de rizeab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La diesel da se schimba la 90000 ! La benzina se verifica !

Si daca e cazul se schimba !

post-572-1206297154_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.Oricum planul meu era de a o schimba mai devreme de cei 90 de mii doar ca vroiam sa fiu sigur ca nu trebuie schimbata pe la 60 de mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin Doroftei

prima oara se schimba la 90 000 si pe urma se schimba din 60 in 60 000 ... eu asa stiam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alta problema, acum cateva zile mi s-a spus ca trebuie schimbata cureaua de la alternator, desi masina nu are inca nici macar 2 ani. Credeti ca e posibil ca materialul din care e facuta cureaua sa fi imbatranit atat de repede?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

si a mea aluneca daca trec prin apa... asta este o boala frecventa la curelele de accesorii. nu cred ca este un motiv de ingrijorare si din cate stiu schimbarea se face destul de simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eram in drum spre servici ieri dimineata cand am auzit un huruit la motor. Fiind pe podul Grant nu am putut sa opresc imediat si dupa 2 min exact cand am ajuns la capul podului s-a oprit. Dar s-a aprins martorul de la alternator(baterie). Am oprit masina si am deschis capota. Cureaua de la alternator plus cea de la agregate erau sfasiate si intortocheate pe acolo iar fulia de la alternator era deplasata(sarise de pe ax).

Am intrebat si eu la cineva de la PBV si mi-a zis ca fulia ar fi cam 200 RON dar ca avand in vedere ca am aproape 90k km sa schimb si distributia. E nevoie sa schimb si pompa de apa? Din ce am inteles e cea mai scumpa si a zis ca cu tot cu manopera si fulia aia de la alternator ma duce pe la vreo 2000RON. Cum vi se pare pretul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer mi se pare foarte mult pretul pentru o distributie 2000RON, toti prietenii mei cu care am vb si care au schimbat distributia (in aceasta fiind inclus si schimbul pompei de apa) nu au platit asa de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

se verifica la 90k km... tinand cont de starea drumurilor din romania recomand verificarea ei la 75k km..

eu am schimbat la 81k.. asta multumita mecanicului meu care ma ruga mereu s-o fac...

si apropo`.. tot kitul de distributie m-a ajuns 900ron(10x VOLKsman).. + manopera 180 ron.. si nu mai am treaba inca 60k... deci nu-i o avere pt siguranta voastra si pt masina voastra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu niste preturi la distributie pt un Seat Ibiza 1.4 16v 75cp, cod motor BBY? Am aproape 70.000 si as dorii sa o schimb, ca masina e luata second, si mai bine sa stiu o treaba. Ce trebuie schimbat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa-ti faci o idee despre preturi il poti intreba pe Volksman, pe topicul cu magazinul. La el e cel mai ieftin de obicei. Iti poti face mai apoi o idee despre cum iesi cel mai bine, dupa ce intrebi si pe la tine prin oras pe la service-uri.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad_Sunete: La reprezentanta Seat din Cj a costat 1400 de ron (total) schimbul distributiei pentru un Ibiza TDI. Pentru motoarele noastre ar trebui sa fie ceva mai ieftin (acelasi motor ca si al tau il am si eu). Oricum, sa ne anunti si pe noi cand ai schimbat-o cat a costat ca si la mine se apropie momentul intrucat masina are deja 4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai scrie putin mai sus cat e pretul la Volksman, 900 ron. Ma gandeam ca poate mai sunt si alte magazine cu piese. Azi o sa ma uit si pe la eurocar in craiova, ca un prieten a luat de acolo pt 206 si l-a ajuns destul de ieftin. Vreo 3 jumate. Si la peugeot sunt destul de scumpe piesele. Daca ar fi asa ieftin si pt ibiza... :Driver:

Modificat de Vad_Sunete
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La eurocar craiova pretul pt tot kitul de distributie e de 780 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am cumparat acum o luna din spania un seat cordoba 1,4 mpi 75 cp fara carte de service. In aceste conditii nu stiu mare lucru despre trecutul acestei masini.Cand am luat-o avea 64000 km la bord.Ce as fi interesat la ea sunt urmatoarele chestii...:

-cum pot afla daca kilometrajul care il avea cand am luat-o este cel corect?

- m-ar interesa la cat timp se fac reviziile la aceasta masina si ce se verifica atunci?

-sunt ingrijorat in special de distributie deoarece nu stiu daca a fost sau nu schimbata...

-am fost la Seat aici in galati si mi-au spus ca este obligatoriu sa schimb distributia la 60000 km...oare asa sa fie sau isi fac doar reclama....?

-unde as putea gasi si eu un manual de service....sau un loc unde sa pot gasi mai multe date tehnice despre aceasta masina...deoarece la fiecare chestie de care am nevoie trebuie sa intru pe forum.

-cat de buna este aceasta masina...am facut oare o chestie buna ca am cumparat-o sau nu...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kilometrajul e destul de greu de aflat daca e cel real, nu se poate verifica cu VAG-COM, poti incerca eventual la un dealer SEAT sa afli istoricul masinii.

Revizia se face anual sau la fiecare 15.000 km si consta in inlocuirea uleiului si a filtrului de ulei, filtrului de aer, filtrului de polen. In afara de aceste operatiuni, se verifica si aspectul placutelor de frana, nivelul lichidului de racire, a lichidului de frana si a celui de servo, aspectul curelei de accesorii (daca prezinta fisuri sau crapaturi trebuie inlocuita). Cam la 30.000 de km se inlocuieste si filtrul de benzina.

Din cate am citit in cartea mea de service, distributia se inlocuieste la fiecare 90.000 km.

Ca sa ne dam seama cat de buna e masina cumparata de tine, trebuie sa ne dai mai multe detalii despre ea: pret, dotari, eventuale defecte.

Da-mi un PM cu adresa ta de e-mail, ca sa iti trimit un manual pentru Ibiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca cipmail are motor fabricat pana in 2002, iar pt aceste motoare 1.4 benzina sunt cunoscute problemele pe care le au cu kitul de distributie (unele au crapat pana sa ajunga la 60.000 km). Au fost aduse imbunatatiri la piese care compun kitul de distributie pentru 1.4 benzina dupa 2002.

Parerea mea e ca e o alegere buna, numai sa verifici neaparat la o reprezentanta istoricul masinii si eventual sa schimbi distributia daca nu a fost schimbata.

Modificat de adilabv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...la masina din semnatura pe care o am de ceva timp prima distribuite i-a fost schimbata de fostul proprietar la 116 mii km in loc de 90 mii si acum are 220 mii km si trebuie sa o schimb!!!totusi cam cat merge o curea nu tare m-as risca dar criza asta mondiala financiara:P...eu am fost si m-am interesat si costa 90 euro kitul de distributie dar aici e scumpa manopera ..cam cat timp ar dura intr-un service schimbarea ei???asa ca sa imi fac un calcul aici 1 ora de lucru e 90 euro...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seatul cordoba pe care l-am adus din spania am dat pe el acolo 3200 euro este din 2002 benzina 1,4 iar la capitolul dotari pot spune ca are de toate... ABS, casetofon, climatronic, computer bord, ESP, full electric, geamuri electrice, oglinzi electrice, oglinzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spun ca pretul e foarte bun. Defectul pe care-l are masina ta poate fi din cauza clapetei de acceleratie, care trebuie curata si facuta o adaptare cu VAG-COM. De asemenea, ar fi bine sa schimbi si bujiile, filtrul de benzina si filtrul de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si distributia sa o schimb acum las 67000km cati am sau sa astept pana la 90000.am fost la seat si mi-au spus ca trebuie sa schimb nu numai cureaua de distributie si rola intinzatoare ci si pompa de apa, cureaua de transmisie si rola ei intinzatoare in total 630 lei plus manopera 400 lei... desi sincer eu nu m-am uitat la motor...mai ales pentru ca nici nu pot vedea nimic la el... dupa mine merge bine inauntru in afara de acea tendinta de oprire...s-ar putea sa il desfac si distributia sa nu aiba nimic si sa ma fi speriat doar cei de la seat ;) va dati seama ce afacere am facut aducand-o din spania ...acum trebuie sa bag in ea mult.... ce spuneti...chiar trebuie sa schimb acum toate aceste chestii? inteleg filtrele bujiile si celelalte maruntisuri le voi schimba dar distributia este cevqa mai serios si trebuie o investitia mai mare in bani...

Modificat de cipmail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!