Jump to content

Schimbat Distributie


spoon
 Share

Postare recomandată

A zis cineva ceva de 30.000 km?

Cristian,

eu am intrebat unde scrie in caietul de service la cati km se schimba kit-ul de distributie.

Tu mi-ai raspuns la cati km se verifica cureaua de distributie.

Seisezi diferenta?

Sa inteleg ca se verifica din 30.000 km in 30.000 km.Si cum se face acesta verificare?Se uita nea Gigi mecanicu' si zice ca trebuie schimbata sau mai merge inca 10.000?

Si pana la urma unde scrie ca se schimba prima data la 90.000 km sau la 5 ani?

Sau se schimba la 90.000 km si la 4 ani?

Scrie in caietul de service?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca deja facem analiza pe text si ne dam cu parerea. Eu ma retrag din discutia cu tine, chiar te rog sa nu schimbi distributia. Si te mai rog ca daca se va rupe distributia sa nu scrii pe forum. :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Date tehnice SEAT; IBIZA IV (6L1); 1.4 16V

Intervale de schimbare sau de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua la motorizarea vag 1.4 16 valve(e impropriu spus cureaua de fapt sunt 2)se schimba la 90.000 si ei recomanda ca la 30.000 sa se verifice.Spre deosebire de alti fabricanti motorizarea asta vad are o dostributie putin mai dificila si mai plapanda.a doua curea care vine si actioneaza axele cu came este foarte micuta si foarte plapanda,de acceaa producatorul recomanda se se verifice la 30.000.EU AM ACEASI MOTORIZARE CA SI VOI..MASINA IN GERMANIA A AVUT TOATE SERVICE FACUTE LA VW..CUREAUA DE DISTRIBUTIE A FOST SCHIMBATA PRIMA DATA LA 106.000KM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum este mult mai clar...

Mecanicul roman sau chibitul de pe forumuri prefera sa zica 60.000 si gata.

Ca asa e in folclor...60.000.

Iar la 30.000 nu o mai verifica.

Deci in caietul de service nu scrie cand se schimba distributia.

Scrie numai cand se verifica.

Rugaminte catre Cristian:daca nu esti sigur despre un anumit lucru nu are sens sa iti dai cu parerea doar ca sa pari cultivat,experimentat,inteligent,trendy,fancy, cool, smart, macho, latino-lover, etc...

multumesc pentru intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca deja exagerezi. Profiti de faptul ca am spus ca nu-ti mai raspund si incepi sa acuzi. E problema ta ce schimbi si cand schimbi, atata timp cat masina nu mai e in garantie. Multumesc pentru atatea atribute care mi se potrivesc perfect, sunt un fel de amestecatura, am din toate cate putin.

E bine ca stiai ca poti citi caietul de service, insa probabil ti s-a parut mai greu s-o faci, e mai simplu sa intrebi pe forum. Ti-am spus de la inceput ca ti se recomanda schimbarea la 90.000 km. Sunt curios cam cum crezi tu ca se verifica distributia la o masina in service. Iti spun eu, mecanicul se uita la curea (curele, in cazul motorului meu) si isi da cu parerea daca mai tine sau nu. Daca tu esti dispus sa-ti bazezi optiunea de a schimba sau nu distributia pe ce i se pare lui, treaba ta. Eu am preferat sa o schimb la 90.300 km, prefer sa merg linistit decat sa ma gandesc in orice moment ca se poate rupe distributia, mai ales cand sunt la sute sau mii de km de casa.

Drumuri bune si fara probleme iti doresc. Nu mai sari atat la gatul altora ca nu-ti vrea nimeni raul si nici nu profita de pe urma ta.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca deja exagerezi. Profiti de faptul ca am spus ca nu-ti mai raspund si incepi sa acuzi. E problema ta ce schimbi si cand schimbi, atata timp cat masina nu mai e in garantie. Multumesc pentru atatea atribute care mi se potrivesc perfect, sunt un fel de amestecatura, am din toate cate putin.

0.000001% din cele de mai sus nu inseamna "cate putin" inseamna... aproape nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo, sunt curios pe ce se bazeaza Gabivvx cand spune ca distributia se schimba la 90.000 km, nu am vazut sa prezinte vreun document oficial. Eu n-am reusit sa te conving, insa el te-a convins. Sa inteleg ca e vorba de atitudine mai mult decat sursa informatiilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citesti mai sus acum cateva zile te-am intrebat acelasi lucru...si mi-ai raspuns ca scrie in caietul de service...acum imi calci pe urme si intrebi ceea ce am intrebat eu ...

Citez:

Sunt curios cam cum crezi tu ca se verifica distributia la o masina in service. Iti spun eu, mecanicul se uita la curea (curele, in cazul motorului meu) si isi da cu parerea daca mai tine sau nu. Daca tu esti dispus sa-ti bazezi optiunea de a schimba sau nu distributia pe ce i se pare lui, treaba ta.

Daca te-ai fi uitat in caietul de service ai fi vazut ca exista ca fiecare revizie exista o rubrica de reparatii recomandate.Deci mecanicul ar trebui sa recomande inlocuirea distributiei.Dar probabil ca asta se intampla in germania.In romania totul se bazeaza pe vrajala...iar tu stii foarte bine ce vorbesc.

Cristian,imi pare rau dar raspunsurile tale sunt la misto pe acest forum si sunt total lipsite de consistenta...sunt ca niste castraveti as putea spune...90% apa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene, ai 38 de posturi pe forumul asta. Cred ca vorbesti mult, prost si ca sa te afli in treaba. Dai dovada de multe lucruri, insa prefer sa nu le spun, nu sunt aici ca sa-ti spun defectele, spre deosebire de tine. Ignora-ma, eu o sa fac acelasi lucru.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 3 ani personal an intrbat la porsche nord,mi-au confirmat 90.000,auzisem atatea pareri 90.000...prima data..70.000 dupa,merge domne si 120.000..nu mai stiam si eu ce sa cred,toate astea se intamplau eu lucrand in domeniu auto de 10 ani.Nu staim pe cine si ce sa cred.VERIFICAREA DISTRIBUTIEI se face constatanduse;uzura curelei,gradul ei de intindere(daca nu e intinsa bine o rola intinzatoare e mesterita si e cam nasol),rolele sa nu aiba zgomot,cureaua sa nu fie uda de antigel de la pompa de apa sau de ulei de la semeringul de vilbrochen sau de axe cu came(e nasoala combinatia curea..antigel..ulei),pompa de apa sa nu curga sau sa faca zgomot dubios(face parte din distriburie si daca se duce mai intai iti curge si apoi doamne fereste se blocheaza si e deranj mare).Cureaua are inscriptionari pe ea cu fabricantul codul de piesa etc daca accestea nu mai sunt vizibile inseamna ca are peste 100.000km uzura. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca termene de schimbare generale stiam de 90k km la dizel si 120k km benzinare SAU 4 ani. In general folosesc autodata pentru intervalele de schimb. Daca imi spuneti motorul va pot spune ce scrie in program.

Pentru un seat cordoba 1.4 86 cai spune ce e in fiseirul atasat. Totusi acelasi autodata este un indicator gresit la cantitatea de ulei care intra intr-o cutie automata deci cu alte cuvinte autodata nu este infailibila.

Trebuie totusi daca se doreste cu exactitate sa se intrebe la reprezentanta ptr ca de ex la subaru am vazut 45k mile sau 36 de luni iar la masinile frantuzesti 60k mile sau 5 ani.

Deci functie de masini difera si daca ne dorim ceva exact trebuie aflat dintr-o sursa sigura.

Fiind vorba despre distributie recomand schimbarea ei la un service ce prezinta garantie si piese cat mai bune pentru ca daca apar pb reparatiile sunt costisitoare.

post-48099-0-84438800-1298982795_thumb.j

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite tie ce iti scoate pe autodata la g4 1400 cod motor APE,CHIAR SUNT CURIOS... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zice sa verifici la 60k de mile si apoi din 20k in 20k .Schimbi daca e necesar.

Mai spune ca producatorul nu a recomandat un interval de schimb.

Deduc deci ca se schimba la 90k km.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

60 mii mile...cat vine in km?1 MILA =1.609344 KM REZULTA RORUNJIT 96 ,56 KM :lol:

deci e pe acolo pe undeva,repet am vb la porsche nord acum ceva vreme si mi-au spus la 90.000...una peste alta ce rezulta din ce spun aia ce rezulta din manuale,tecdoc,autodata e vorba de 90km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in caietul de service nu se specifica la cat se schimba distributia.Si atunci dealerii profita de acest lucru si recomanda schimbarea la 60.000.

Si te sperie ca se rupe ,ca te costa,etc.

Daca ceri un raspuns oficial se balbaie...

Unless te numesti Cristian si inca de la nastere ti s-a injectat informatia despre schimbare distributie la seat... :ceuameni: :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@i93mid

Ti-am inteles toti ideea si nu ai decat sa-ti schimbi distributia cand doresti tu insa te rog sa-ti temperezi iesirile din posturile tale deoarece incepi sa fi Off Topic; Cristian si-a spus parerea lui, daca iti place sau nu e problema ta insa aici esti pe un forum si trebuie sa te comporti ca atare. Multumesc pt. intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat la dona seat si ei stiu ca distributia se schimba la interval de 90.000 km sau 4 ani.Si dau garantie 90.000 km.deci nu doar prima data 90.000 si apoi 60.000 km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am citit cu atentie tot ce ati scris voi, insa postez si eu pentru Cordoba 1.4 16V ce spune la manualul de intretinere.

Unul din colegi a postat acelasi lucru despre Ibiza 1.4 16V, dar e cam acelasi lucru: producatorul nu a prevazut un interval de schimbare, ci o verificare la 90.000km si apoi din 30.000km.

Dar, asa cum spunea cineva daca se observa crapaturi, zgomtote este bine sa se schimbe, fiindca distributia nu este o chestiune banala, de ea depinde insasi motorul. S-a rupt cureaua, s-a zis cu motorul.

Insa, pana la urma fiecare este "stapan" peste masina lui, si face cum crede de cuviinta.

Date tehnice

SEAT CORDOBA (6L2) 1.4 16V

Pentru datele de service:

Curea dinţată - interval de schimbare a comenzii motorului

nu este prevăzută de producător

Curea dinţată - mod de verificare a comenzii motorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este dificil pentru producator sa dea un nr. de km fix, poate estima pentru ca intr-un fel se uzeaza cureaua la o masina care merge numai in oras, in alt mod la alta care merge vara pe caldura mare cu 120km pe o autostrada timp de 4 ore iar uzura rezultata este o medie a conditiilor de utilizare. De aceea cureaua se verifica dupa un anumit procedeu descris de Seat pentru mecanici. Intr-un manual de la Peugeot 206 diesel scria ca se schimba cureaua la 140.000 km sau in conditii grele la 120.000km. Eu am schimbat-o la 100.000 km si nu arata excelent, iar pompa de apa prezenta urme de inceput de curgere. Fiecare face ce vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La celelalte marci producatorul specifica un nr de km sau un interval de timp pt schimbare distributie.

Pana si la logan scrie in caietul de service 60000km.Deci nu este greu pt producator sa specifice nr de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Fiecare producator face niste estimari si da niste indicatii, insa uneori nu se dau km se dau verificari. In manualele de reparatii sunt mai multe explicatii insa in manualul clientului iti spune doar cand sa te duci la revizie urmand ca mecanicii sa te indrume ce sa faci in functie de informatiile pe care le detin ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

daca mi-as face reviziile la un service autorizat seat,mai mult ca sigur ca as merge pe mana lor daca mi-ar garanta ca distributia si cand scriu distributie ma refer la tot ce include acest cuvant adica 2 curele de distributie,2 role de intindere ,2 role de ghidaj si daca vreti sa fiti linistiti cu totul,si pompa de apa,rezista sau nu numarului de km indicat de ei.In cazul meu la masina din semnatura am schimbat distributia la 72000km pentru ca cureaua de distributie dintrcele 2 axe cu came prezenta o usoara desfacere a insertiei de panza .asa ca nu am riscat si mi-am schimbat distributia singurel ca la service nu-mi permite buzunarul si morala.Vreau sa va spun ca pe langa cureaua incriminata am mai gasit si o usoara uzura la rulmentii rolelor de ghidaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!