Jump to content

Schimbat Distributie


spoon
 Share

Postare recomandată

La 5 ani sau 90.000 km este recomandat sa se schimbe distributia, daca ai codul de motor BKY. Daca ai BBY cred ca e la fel, nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mie in service mi s-a recomandat sa o schimb la 120 000 de km. Am 98 000, tatalui meu la jetta 1.6 mpi tot la 120 000 km i-au schimbat-o si nu s-a intamplat nimic.

In manual scrie ca la 90 000 se verifica iar apoi nu mai scrie nimic. Nu mai inteleg cand trebuie schimbata.

dsc05493l.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu in cine ai incredere, in cei care ti-au recomandat verbal, deci nu ai nici o dovada, sau in manualul de utilizare?

Daca se rupe distributia o sa te duci sa le ceri ceror care ti-au recomandat verbal sa schimbi distributia la 120.000 km in loc de 90.000 km sa-ti repare masina pe banii lor?

Pana la urma e masina ta, sunt banii tai. Eu am preferat sa dau 1500 RON pentru schimbarea distributiei la 90.000 km decat sa imi fac o gaura serioasa in buget daca se intampla ceva rau. N-as vrea sa aflu cat costa schimbarea unui piston sau mai multe, supape, schimbare chiulasa sau alte chestii minore ce se pot strica cand se rupe distributia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost astazi la Dip Motors reprezentant Seat in Brasov iar consilierul de service mi-a zis ca la tipul meu de motor 1.4 benzina se schimba la 60 000 km nu conteaza cati ani are masina, ajuns acasa ma uit in planul de service unde scrie la 90 000 se verifica si daca e cazul se schimba, daca nu, se verifica din nou la urmatoarea inspectie. Acum nici eu nu mai inteleg nimic la fel ca si colegul de mai sus, pentru ca si eu am auzit n variante, nu mai stiu pe cine sa cred cartea sau pe consilierul de service. Va rog sa ma lamuriti si pe mine dar cu o documentatie cu ceva ca nu stiu ce sa mai cred, bineinteles ca n-as vrea sa astept pana crapa distributia dar nu as vrea s-o schimb nici inainte de vreme pentru ca la mine mai este criza :somnmare: .

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de exemplu la bujii scrie clar in manual la 60 000 de km se schimba insa aici doar verificare iar apoi nimic legat de schimbare la un numar fix de kilometri. Banuiesc ca la fiecare revizie se verifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la fiecare revizie se uita mecanicul la distributie si cureaua de accesorii, de obicei insa multi iti vor propune sa schimbi cureaua de accesorii ca e imbatranita, crapata, etc. Verificarea distributiei nu se poate face asa usor, nu vezi starea rolelor decat dupa ce le dai jos de pe motor.

vatt, eu am acelasi motor ca bine, BKY, si am schimbat distributia la 90.300 km. Asa cum am mai scris o data, eu nu m-as baza pe ce-ti recomanda un mecanic sau altul, cartea de service a masinii spune clar care e intervalul recomandat pentru fiecare operatiune. De multe ori dealerii iti scriu alte intervale, de exemplu cand am cumparat masina mi s-a scris de catre dealer ca schimbul de ulei se face la fiecare 10.000 km, desi importatorul recomanda la fiecare 15.000 km. Bineinteles, eu fac schimbul de ulei la 15.000 km.

Acum, ca m-am uitat cu atentie, iti recomand sa schimbi distributia cat mai curand, daca nu a fost schimbata deja, avand in vedere ca masina ta are deja 5 ani sau va face in curand. Se recomanda schimbarea distributiei la 90.000 km sau la 5 ani, care dintre conditii intervine prima.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai un pic s-o luam pe rand in cartea de service cum a pus si colegul Gilded Bullet poza zice de verificare si eventuala schimbare la 90 000 iar de 60 000 de km mi-a zis consultantul de service care ar trebui sa fie cel mai tare la capitolul cunostinte tehnice din tot service-ul, deci nu pot sa-l compar cu orice mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si la mine cel mai tare in cunostinte tehnice mi-a zis ca trebuie schimbata cureaua de accesorii, m-am intors la mecanic si l-am rugat sa se uite la curea sa vada daca trebuie schimbata, a spus ca nu, ca nu e chiar asa cum zice consultantul. In concluzie, consultantul de service nu stia de la mecanicul care s-a ocupat de masina de curea, in schimb probabil a decis ca imi e mai bine cu ceva mai putini bani in buzunar.

Eu nu m-as baza deloc pe ce zice consultatul ala, doar daca masina ta are 5 ani si atunci chiar ar trebui schimbata distributia, indiferent de cum arata curelele dintate (distributia la motorizarea noastra are 2 curele si 3 role).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai dreptate si eu cand vorbeam cu el l-am intrebat ca daca as schimba numai curelele pentru ca sunt constient ca cauciucul imbatraneste a zis daca se blocheaza vreo rola sau pompa de apa atunci ce fac si ca nu dau garantie numai pe curele ok am inteles dar in schimb cand vorbeam cu el nu-mi dadeam seama daca chiar trebuie sa schimb toata distributia sau vrea sa ma lase fara bani in buzunar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din 2009, distributia pe 1.9 tdi se schimba la 120 k si la reprezentante.

eu pe jetta din 2007 am schimbat-o la 140k deoarece atat avea adusa din franta si nu o schimbase nimeni desi avea toate reviziile facute din 15 in 15 mii numai la reprezentanta.

in schimb pe cordoba am schimbat-o la 93k, fiind din 2003, desi km astia sunt dati relativ, mai mult ca sigur sunt facute sa tina cel putin inca pe atat, dar decat sa risti, mai bine previi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
olteanumihaialexandru

Salut, eu am o ibiza 1.9 sdi din 2005 km reali : 29980 si as vrea sa stiu daca se schimba cureaua pt. vechime

masina nu a mers mult din cate se vede la km.

este luata de noua de la Metrotehnica si nu stiu daca trebuie sa ii schimb distributia pentru vechime nu pentru km.a stat mai mult in garaj la tata socru dar acum ne-a facut-o cadou de nunta si vreau sa vad daca trebuie sa ii schimb distributia sa nu am vreo surpriza ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti sugerez s-o schimbi, masina face in curand 6 ani. Chiar daca nu s-a mers cu masina, cureaua de distributie imbatraneste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat distributia la 6 ani si 51150 km ...au aparut fisuri de imbatranire...chiar daca rolele si pompa de apa nu aveau uzura de schimb , se pune chit complet...bafta si multi km fara probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma la cati km/ani se schimba distributia asta?parerile sunt impartite...unii zic ca la 4 ani altii la 5...prima la 90000km apoi la 30000 km sau la 60000km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina are doar 29.000km schimba doar cureaua linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum are 36000 km.Stie cineva un link unde se gasesc termenele oficiale ale Seat pt schimbare distributie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina la 137 000 Km si avea distributia schimbata la 120 000 Km. Avea si un sticker in compartimentul motorului ca urmatoarea schimbare se va face la 240 000 Km. Eu voi respecta asta.Acum am 183 000 Km. Nu aveti decat sa schimbati distributia la 30000 sau la 60000, cheltuiti bani degeaba. Nu mai sunt curele ca si la Oltcit unde te tineau 6000 de km. La fel si uleiul la cutia de viteze. Zice ca nu se schimba niciodata, ei bine nu-l voi schimba. Daca va uitati pe forum, foarte multi se plang de masina nu ca s-a stricat, ci se plang ca s-a stricat dupa ce am facut cutare sau cutare. Majoritatea se plang ca nu mai intra in viteza dupa schimbul inutil de ulei, sau ca distributia este sarita un dinte dupa ce au schimbat distributia. Parerea mea este ca daca merge, nu te uita de ce merge. Sa nu credeti ca sunt un terminator de masini sau ca nu ingrijesc masina. Am avut o Dacie din 1985 si este inca in circulatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti doresc sa vezi ce se intampla daca se rupe distributia. Asta cu daca merge, sa nu te uiti de ce merge... pana cand te uiti de ce nu mai merge, si atunci va fi mai grav. Masina, ca orice lucru intensiv in tehnica, necesita intretinere si schimbare periodica a consumabilelor. Nu cred ca distributia se schimba la fiecare 120.000 km, dupa primul schimb se recomanda schimbarea la fiecare 60.000 km. Prefer sa suport costul acestei schimbari decat sa suport costul schimbarii a multor componente din motor, din cauza ruperii distributiei. Te asigur ca acesta din urma (costul) va fi mult mai mare decat primul.

PS: Cureaua de care zici tu ca tinea 6.000 km era cea de accesorii, respectiv alternator in cazul Oltcitului, nu cea de distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca unul care tocmai a patit-o, va recomand sa verificati periodic curelele, inclusiv cea de distributie si sa le schimbati in perioadele recomandate.

Acum o saptamana, eram prin oras si la o plecare de pe loc aud trosc, o bataie regulata si se aprind toti martorii din bord. Am tras imediat pe dreapta, am deschis la motor si tocmai se rupsese cureaua de accesorii.

Evident ca mi-a zburat imediat gandul la distributie, am mers asa pana acasa, a 2-a zi cu ocazia schimbarii curelei de accesorii, am desfacut si distributia am verificat curelele, rolele, totul pare in regula, insa ma pregatesc sa schimb distributia cat de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua de accesorii nu e problema daca se rupe, s-au aprins martorii la bord pentru ca ai ramas fara alternator. Prea mult nu puteai sa mergi cu masina asa, pentru ca terminai bateria.

Cat despre distributie, ar fi bine s-o schimbi curand, masina are cam 5 ani (nu stiu de cand o ai exact).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina face 5 ani in mai, acum are 75.500km.

Deja mi-am ales un kit de distributie de la SKF cu pompa de apa, ramane sa il schimb cat de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caietul de service ti se pare destul de oficial?

imi poti spune ,te rog ,unde in caietul de service.Am atasat paginile respective.

multumesc

si urmatoarele pagini...

post-2242-0-51308300-1298733362_thumb.jp

post-2242-0-53628500-1298733487_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In imaginea a doua, pe pagina din stanga (nr. 12 din caietul de service), la mijlocul paginii, gasesti urmatorul text:

89280671.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Sper ca acum te-ai lamurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cureaua de distributie la motorizarea vag(seat,vw,skoda)de 1400 16 valve se schimba la 90.000km.nu exista la nici o masina din lume la nici un producator sa schimbi cureaua de distributie la 30.000km.DATELE TEHNICE OFERITE DE PRODUCATOR SUNT 90.000KM,SAU LA 5 ANI VECHIME.ECHIPAREA DE FABRICA ESTE; Continental curele,rolele si intinzatoarele sunt Ina,pompa de apa de regula vine pe Hepu sau Skf. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!