Jump to content

Audi A4 Sau Octavia 2


Jee
 Share

Postare recomandată

Vreau sa-mi iau masina si am ajuns la concluzia ca A4 sau Octi 2 e pt. mine.( 1.9 TDI )

Bugetul meu este de max. 15000 EUR

Am de ales intre:

1. A4 an 2002-2004 km max. 140000

2. Octi 2 an 2006-2007 ( zic eu ) km sub 60.000.

Dvs ce ma sfatuiti sa cumpar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calitativ audi e superior ,ca sa nu mai spun de tinuta de drum .

Deci audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o sa fii sa iti cumperi octavia ai avantaj ca e mai noua , dar din punctul meu de vedere audi este audi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alegere asemanatoare am avut si eu de facut in 2006. Am ales A4 2004 cu 142,000 Km. Sunt foarte multumit de alegerea facuta si as alege la fel daca ar mai fi cazul. Octavia 2 ar avea avantajul unor km mai putini si faptul ca ar fi mai noua. Acum, depinde cati ani vrei sa tii masina. Daca o iei pentru maxim 4-5 ani, ai putea alege A4...daca o iei sa o tii mai multa vreme, poate mai bine ar fi sa iei Octavia 2 din 2007 (sau 2006). Nu are rost sa iti expun diferentele intre cele doua din punct de vedere al tinutei de drum, calitatii interior, etc. Sunt convins ca le stii si tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

m-am oprit si eu la a4 sau oct.2

am aprox 7000-7500eur si la banii astia am gasit a4 din 2003 si oct2 din 2005, a4 are destui km in bord (poate/sigur peste 200k km) iar oct.2 in jur de 100k km

legat de motorizare 1.9 tdi amandoua, consumul fiind aprox la fel (poate mai mic la oct2)

ce stiti despre fiabilitatea lor, respectiv costurile de intretinere

ce ati alege?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca venitul lunar peste 800-1000 euro alege A4

in caz contrar mergi pe Octavia

probabil ca nu te asteptai la un astfel de raspuns insa asta este realitatea

la un moment dat mi-am facut calculele foarte serios pentru a putea alege masina pe care mi-o pot permite si nu o racheta pe care sa o tin sub husa doar de dragul de a o avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord aici, alege dupa puterea financiara. A4-ul va fi mai bun ca masina, insa va trebui intretinut, si peste 140k km va trebui sa ai de unde, altfel va sta in fata blocului, in timp ce o octavia mai noua va mai merge ceva vreme fara probleme..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca a4 e mult mai scump la intretinere decat oct2..(stiu ca oct. tour e mult mai ieftina la intretinere decat a4, dar ma gandeam ca oct2 e mai noua iar costurile de intretinere se apropie de a4, sau ma insel?

si intradevar trebuie sa am o masina mai usor de intretinut (revizii curente/ accidentale)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O2 as zice, e mai ieftina, mai usor de intretinut, mai rezistenta la drumuri proaste cum avem noi. Cand a trebuit sa fac alegerea intre g4 si a4 mecanicul meu mi-a zis ca pentru audi cam trebuie sa inmultesc totul cu 1,5 (ca pret) fata de vw ... asa ca am ales g4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A4 este in clasa premium si asta spune multe despre calitate si fiabilitate.

Dar decat A4 cu 140.000km de ce nu o Octavia 2 noua cu 0km. Versiunea de echipare 1.9TDI Drive costa 16.163Euro si Business 16.948Euro cu TVA 24% inclus.

La Brady se ofera voucher 1 tichet rabla cadou (900Euro) si poate mai reusesti tu sa mai faci rost si de alte 2 tichete. De asemenea poti sa iei o Octavia din stoc pentru care se acorda alt discount: (Brady iti plateste taxa de poluare pentru motorizarea 1.6 MPI, iti acorda un discount de 590 euro pentru motorizarea 1.9. TDI si un discount de 560 euro pentru motorizarea 1.4 TSI de la Octavia.)

Off topic: Eu m-as gandi si la varianta de noua 1.2TSI 105CP, aceasi putere ca 1.9TDI si diferenta de pret este de 1500Euro.

- ajunge la 100km/h cu o secunda mai repede decat 1.9TDI pentru ca e mai usoara

- consumul este foarte mic pentru un benzinar ( nici macar un litru in plus fata de 1.9TDI , cam 0.9L/100km la mixt)

- taxa de inmatriculare 0 si taxe pentru impozit si RCA minime (tot ce e <1200cmc se incadreaza la prima treapta de taxare)

- cutia manuala cu 6 trepte reprezinta un avantaj oferind dinamica buna in oras si consum redus in afara.

La un buget de 15.000 merita sa te gandesti la varianta de masina noua decat ceva de 3-4 ani vechime pt O2 sau 7-8 ani pentru A4. Intretinerea este clar mai ieftina la Skoda decat la Audi.

Eu am 100.000km cu O2-ul meu si nici o problema serioada pana acum. Sunt multumit de 1.9TDI dar daca ar fi sa aleg azi as merge pe 1.2TSI, chiar 1.4TSI pentru ca diferenta de consum s-a redus considerabil la motoarele turbo benzina incat nu mai merita o diferenta de pret de 1500-2000Euro care se amortizeaza la peste 150.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am si A4(diesel 131 CP) si skoda o1(benzina 150CP)....Audi e scump la intretinere,si mie cel putin mi-au cazut o gramada de pe el(ghinionul meu) si m-am sictirit rau sincer

pe cand skoda mi se pare o masina extraordinara....piese ieftine,am schimbat o caruta de piese cu 2000ROn(consumabile bucse,pivoti,bielete,rulmenti...etc...deh,masina de 9 ani,si am vrut sa fie toate noi)....nu o menajez deloc la drumuri,o calc destul de rau...merge absolut impecabil ,nu m-a dezamagit niciodata.Vede numai ulei Liqui Moly si benzina de 95 de la OMW

confortul e mult sub audi,dar fata de audi e mult mai "fun to drive" si din punctul meu de vedere imi place mult mai mult

audi l-am tinut in puf si m-a dezamagit teribil,pe cand skoda imi este ca un soldat loial.

stiu ca topicul se refera la skoda o2 ,dar am vrut sa iti spun parerea mea

Modificat de House M.D.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un buget de 15.000 ...

user-ul @Jee si-a luat probabil masina inca din 2008 cand a deschis topicul..

eu nu am decat cca. 7000..si la banii astia imi permit doar un sh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate Amos, acum am realizat ca topicul e deschis in 2008.

Am vazut de curand pe o strada in Bucuresti, Octavia 2 Elegance 2.0TDI din 2006 cu vreo 80.000km pe la 7500E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu ceva pentru Skoda...recunosc, dar intotdeauna mai bine alegi o masina cu km putini.

Este totusi o diferenta intre ele, una e premium, cealalta o compacta. Dar e o mare diferenta la nr. de km. Audi-ul o sa fie scump de intretinut in mod sigur. la bugetul de care dispui mai bine iti iei una noua vorba colegului, poate mai putin dotata ca una sh (care poate are multe optiuni pe ea), ...dar are 0 km!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt. sfaturi si sugestii..

cum zicea careva pe aici "cumpara-ti masina pe care iti permiti sa o intretii"

mi-ar fi placut a4 dar renunt in favoarea oct.2 din considerente financiare..

am sa va tin la curent ..si o sa va cer sfaturi pe alte topic-uri despre achizitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce sar toti ca intretinerea e scumpa la Audi pentru ca piesele sunt mai scumpe, de 1.5 ori sau ceva de genul.

Culmea e ca piesele de la Audi sunt comune cu VW, Skoda, Seat la motoare (aceasi generatie), deci nu vad absolut nici o diferenta la pret. Manopera poate sa faca o diferenta(daca e cazul reprezentantei), dar altfel nu.

House M.D, tu compari Ocatvia generatia "96 cu Audi din 2000, e normal sa fie diferenta la preturi, nu au piese comune, motoarele sunt generatii diferite, iar tot ce e pe Audi e mult mai complicat decat ce e pe Skoda, deci ai sanse mai mari sa-ti pice ceva de pe Audi, vorbind de cazul tau.

Cat despre fun to drive, e greu de crezut totusi, nu prea se compara. Eu de exemplu, cand am avut Bora pe mana, si trebuia sa plec cu treaba intr-o parte sau in alta, intr-adevar nu aveam nici o problema, nici o parere de rau, mergeam fara griji si fara frica. (a nu se intelege ca imi bat joc, pur si simplu masina mergea foarte usor, cu jante pe 15 nu aveam absolut nici o problema) Cand plec cu Audiul insa, nu prea pot sa ma bucur de drum, jantele creaza disconfort, sunt mult mai atent la gropi, mult mai precaut, imi calculez mai bine rutele, etc. Mai dau cateodata de un greiere de imi vine sa innebunesc. La Bora nu aveam problema asta, sincer le pierdusem numarul. Daca e vorba de asta, da, atunci intr-adevar cu Bora parca eram mai "relaxat" si linistit. Insa ca placere de condus pe un drum calumea, nu pot sa le pun in aceasi ecuatie.

Revenind la intretinere, eu cel putin am spus ca e mai scumpa in sensul ca de la km aia in sus, te poti astepta la diverse schimburi, unele neprevazute, in timp ce la Octavia nu vei schimba nimic o buna perioada de timp, daca nr de km e mai mic.

Acum depinde de tine, insa Audi la bani putini nu prea o sa fie in mintile lui, iar o Octavia 2 2.0tdi la 7500 de euro cu 80k km iar e foarte dubioasa ca pret. Tu stii, insa daca poti, incearca masina noua..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea cred ca este octavia 2.0tdi 140cp la 7.500 de euro si doar 80 de k , este un pic cam ciudat , dupa parerea mea un a4 1.9tdi de 131 de cp din 2004 sau poate modelu mai nou trecut de 100 de k poate gasesti , la bani pe care ii ai , dar diferenta la octavia este ca are km mai putini si piesele sunt mai ieftine , acum depinde de mai multe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce sar toti ca intretinerea e scumpa la Audi pentru ca piesele sunt mai scumpe, de 1.5 ori sau ceva de genul.

Problema nu cred ca se pune intre costurile de intretinere ale unui Audi si la cele de intretinere ale unei Octavii, daca ar fi din acelasi an de productie.

Dar daca vorbim de exemplu de un A4 din 2002-2004 si de o Octavia din 2005-2007, sansele ca mai multe piese sa pice la A4 sunt mult mai mari decat la Octavia. De aici si costurile de intretinere mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind la intretinere, eu cel putin am spus ca e mai scumpa in sensul ca de la km aia in sus, te poti astepta la diverse schimburi, unele neprevazute, in timp ce la Octavia nu vei schimba nimic o buna perioada de timp, daca nr de km e mai mic.
Dar daca vorbim de exemplu de un A4 din 2002-2004 si de o Octavia din 2005-2007, sansele ca mai multe piese sa pice la A4 sunt mult mai mari decat la Octavia. De aici si costurile de intretinere mai mari.

Mircea, asta am zis si eu mai sus, daca tot ai dat quote, citeste pana la capat mesajul..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si ce vrei de la masina respectiva.

Octavia e hatchback si pe langa faptul ca are un portbagaj imens il poti si incarca mai usor datorita haionului. Mi se pare ca si in interior e mai mult spatiu decat in A4.

La 15.000 gasesti Octavia 2 sub 50.000 km din 2008 si chiar 2009.

Daca te chinui un pic mai gasesti si cate un superb care sa se incadreze in banii aia: http://autovit.ro/skoda-superb-C14080660.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as opta catre Octavia 2, e mai noua in primul rand, piesele mai ieftine, mai multe service-uri capabila sa-mi rezolve eventualele probleme.

Audi e peste la toate capitolele, dar 140.000km e totusi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

140.000km nu e mult de loc.

Numai ca eu am rezerve serioase ca o masina diesel mai veche de 2006 are numai 140.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e o regula asta. Am dat acum cateva luni Passat-ul din 2000 cu 183,000 km la bord, din care eu i-am pus 60,000 km in patru ani de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 15000 euro gasesti A4 din 2007-2008 si pana in 120000 km cu multitronic. Clar nu are ce cauta Octavia in discutie. Parerea mea e ca A4 bate si Passat 2007. In fine, treaba cu piesele si service in Romania nu e concludenta. Oricum, sunt extraordinar de putini mecanici care stiu sa umble in masinile dupa anii 2007.

Sa-ti fac un clasament ca sa intelegi diferenta dintre A4 si Octavia. ;)

1. Audi A4 1.9 TDI

2. Bmw 318d

3. Passat 1.9 TDI

4. ....

5. ....

6. Octavia

Eu asa le vad. Parerea mea ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as opta catre Octavia 2, e mai noua in primul rand, piesele mai ieftine, mai multe service-uri capabila sa-mi rezolve eventualele probleme.

Audi e peste la toate capitolele, dar 140.000km e totusi mult.

Exceptand partea cu "e mai noua" la celelalte capitole cred ca te inseli sau cel putin exagerezi. In ceea ce priveste service-urile, daca nenea mecanicu' stie sa-ti faca Octavia, iti face si Audi si Passat si whatever.In alta ordine de idei, Octi 2 mi se pare o masina corecta, echilibrata, fara prea multe pretentii sportive (depinde de motorizare) sau luxoase. Audi are in plus brand-ul puternic, finisajele superioare si probabil tinuta de drum mai buna.

140.000 km reali la o masina intretinuta NU sunt multi dar aici e loc de discutii. Ori iei masina cu zero km, ori mergi la risc si suferi ca masinuta ta iubita are >100.000

Eu am ales cu inima pentru ca nu am vrut sa salivez dupa un A4 pe strada. Acum as alege tot A4 chiar daca Octi ar fi mai noua si cu km mai putini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!