Jump to content

Cand apare Fabia 2?


ray78
 Share

Postare recomandată

Acum, ca SO2 a "iesit in lume", probabil ca designerii lucreaza la Fabia 2. Nu am gasit nimic pe net referitor la asta... Stie cineva cand apare / eventual schite, prototipuri etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    11

  • Aer Curat

    7

  • Michael

    6

  • R4z

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Chiar ma gandeam... prima Fabia a aparut in 1999 sau 2000? Ar cam fi cazul de un urmas! Poate urmatoarea masina o sa fie tot Fabia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actuala Skoda Fabia a aparut in 2000 si in 2004 a fost prezentat face-lift-ul drept Model Year 2005. Urmand aceeasi traiectorie ca si a Octaviei (1998 - 2004) cred ca de-abia in 2006 - 2007 am putea vedea o urmasa Fabia 2, functie si de restul competitorilor din gama (Clio 3 - 2005, Punto - 2006).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actuala Skoda Fabia a aparut in 2000 si in 2004 a fost prezentat face-lift-ul drept Model Year 2005

Mai exact in 1999. Iata anul nasterii fiecaruia dintre modele:

-1996: Octavia

-1998: Octavia Combi

-1999: Fabia

-2000: Fabia Combi

-2001: Fabia Sedan

-2002: Superb

Daca este sa ne luam dupa acest ritm, daca se decide un fel de trecere Fabia I catre Fabia II, avand in vedere ca Octavia Combi II a aparut in acest an, e posibil ca acest lucru sa se intample chiar anul viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca actualul model a aparut la Geneva in 1999, noua Fabia ar trebui sa fie prezentata la Geneva 2006, conform ciclurilor uzuale de 7 ani de prezenta pe piata a unui model. Insa fiind inca un model mai mult decat competitiv, chiar poate cel mai bun din clasa mica, ar putea aparea mai tarziu, abia prin 2007, doar daca nu va fi utilizata acceasi platforma, caci nu cred ca VW va crea o noua platforma pt clasa mica, Polo si Ibiza fiind destul de recent lansate.

Apropo, Punto 3 apare la Frankfurt 2005, Clio 3 la Frankfurt 2005 sau Geneva 2006, Corsa 4 apare la Frankfurt 2005 sau Geneva 2006, iar Peugeot 207 trebuie si el sa fie inlocuit incepand cu anul viitor, probabil va fi prezentat tot la Geneva 2006. Deci, Fabia va avea o multime de concurenti noi si extrem de puternici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere faceliftul pe care tocmai l-au facut nu cred ca va aparea ceva inainte de 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
probabil ca designerii lucreaza la Fabia 2. Nu am gasit nimic pe net referitor la asta... Stie cineva cand apare / eventual schite, prototipuri etc?

Iata ce am gasit pe pagina de net a revistei britanice Autocar.

"Noua generatie Fabia de la Skoda va cuprinde o versiune MPV produsa pe baza conceptului Roomster (...). Va fi primul model al companiei cehe care va oferi o noua orientare stilistica dupa recentele oferte mai conservatoare, asa cum este cazul Skodei Octavia.

Documente interne care au "transpirat" confirma ca Fabia MPV va fi lansata in 2006, in acelasi an cu inlocuirea actualului supermini. Gama va cuprinde trei versiuni: un hatchback conventional de dimensiune supermini, un sedan si noul MPV care va concura cu Vauxhall Meriva si Fiat Idea.

Noile Skodite vor prelua echiparea de la noul Polo, a carui platforma este codificata PQ24. Aceasta inseamna preluarea unor atribute tipice masinilor de dimensiuni mici, cu tractiune fata, motoare transeversale pe benzina si turbodiesel, precum si ultimele inovatii cum sunt controlul electronic al stabilitatii si sistemul optional de navigatie prin satelit.

Thomas Ingenlath, seful echipei de design de la Skoda, a declarat la inceputul acestui an pentru Autocar ca prototipul MPV Roomster - prezentat pentru prima data in toamna lui 2003 la Salonul Auto de la Frankfurt - a fost analizat ca o viitoare extindere a gamei de modele Skoda. El a spus ca acesta ar putea reprezenta o noua directie de proiectare pentru compania ceha.

Lucram la aceasta tema, pentru a vedea daca va exista o versiune pentru productia de serie, a spus el. Vom vedea - cu siguranta proiectul este inca viu. Suntem mandri sa avem o gama de succes cu trei modele, dar cautam modele noi pentru viitor. Roomster este o directie pentru viitorul design al companiei Skoda.

Skoda va lansa mai intai un mini-MPV, urmat mai tarziu in cursul anului 2006 de Fabia hatchback; micul sedan va fi oferit cam dupa un an. Preturile preconizate pleaca de la 8000 de lire sterline, aproximativ aceleasi ca si pentru modelele actuale."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe site-urile si forumurile auto de pe net circula de vreo saptamana o poza cu noul model Fabia care va fi lansat in 2007. Daca masina din poza este intr-adevar noua Fabia, eu unul sunt cam dezamagit. Dar poate ca ar trebui sa vedem poze din mai multe unghiuri pentru a ne forma o parere obiectiva

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam ciudata in viziunea virtuala,cred ca va arata ceva in genul lui Octi 2 la faruri,ca si modelul actual parca sunt farurile Octaviei I mai mici,dar frumoase oricum!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare rea. Fara culoarea in cauza ar arata altfel. Numai ca simt un photoshop p-acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau

Cred ca e doar "fictiune"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata ce scrie si revista Auto Express din Marea Britanie (traducere pe alocuri aproximativa):

"Este Fabia! Procesul de inlocuire a uneia dintre masinile cu cea mai buna valoare (best-value cars?) din Marea Britanie este in desfasurare, iar revista Auto Express a zarit-o deja.

Spionii nostri au localizat versiunile prototip ale noii Skoda Fabia la o testare in Germania. In timp ce vehiculul prototip (mule vehicle?) ar parea ca seamana cu o Fabia break obisnuita, o examinare mai atenta a panourilor neajustate ale caroseriei (ill-fitting body panels?) – in special in jurul rotii din spate – dezvaluie ca nu este ceea ce pare. Sub invelisul (shell) familiar se afla o platforma cu totul noua. Fabia va fi prima dintr-o noua productie de vehicule supermini, care va fi insotita destul de curand de viitoarele modele VW Polo si Seat Ibiza.

Desi platformele vor fi comune, impresia exclusiva a revistei in legatura cu modul in care produsul finit va arata demonstreaza ca designerilor producatorului ceh le-a fost data mai multa libertate ca niciodata sa creeze o infatisare unica. Urmand designul partii din fata si infatisarea de ansamblu a conceptului SUV Yeti – prezentat la Salonul Auto de la Geneva din martie – Fabia va avea o forma mai joasa si mai aerodinamica decat versiunea existenta.

Spre deosebire de modelul actual, se pare ca un hatchback cu trei portiere va fi vandut impreuna cu unul cu cinci portiere si cu un break. Varianta sedan este putin probabil sa ajunga in Marea Britanie. Toate Fabiile vor avea un interior mai indraznet realizat din materiale de calitate superioara.

Desi sursele din interior au buzele sigilate cand vine vorba despre gama de motorizari, este posibil ca Fabia sa adopte ultimele motorizari TDI diesel si FSI pe benzina de capacitate mica ale grupului VAG. Dupa succesul actualului model vRS, cumparatorii ar trebui sa se astepte la un urmas hatch pe masura.

Programul lansarii este inca tinut secret, dar Skoda a confirmat ca Fabia va fi vanduta in Marea Britanie incepand cu anul 2007. Ca si in cazul Octaviei, este putin probabil ca masina sa fie prezentata sub forma unui concept. In schimb, ea va debuta ca model de serie la unul dintre saloanele auto internationale din 2006."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un posibil viitor model Skoda din clasa VW Fox? Sau cineva nu a avut ce face si s-a jucat putin pe computer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La poza in albastru mi se pare ca profilul aduce foarte mult cu Mitsubishi Colt si oarecum si farurile. Sincer nu ma prea incanta. Oricum cred ca sunt departe de modelul final aceste poze. Mai intai cred ca vor veni cu un concept la un salon auto si mai apoi vor prezenta modelul de serie. Cam asa fac toti producatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seamana cu un Colt fiindca poza este bazata pe colt. E doar un colt modificat in Photoshop cu farurile de la Roomster.

Oricum, sper ca vor lansa mai repede Fabia2, am vrut sa imi iau un 1,2 avantaj acum, insa mai bine astept un pic. Sau imi iau noua Toyota Yaris la toamna. Inca nu stiu ce sa fac. Sa astept Fabia2?

Se pare ca va fi lansata abia la Paris 2006 sau, in cel mai fericit caz la Geneva, in primavara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau imi iau noua Toyota Yaris la toamna. Inca nu stiu ce sa fac. Sa astept Fabia2?

Se pare ca va fi lansata abia la Paris 2006 sau, in cel mai fericit caz la Geneva, in primavara.

<{POST_SNAPBACK}>

Daca modelul MY2005 ce include restilizarea a aparut doar anul trecut/acesta, nu as baga mana in foc ca la anul va apare Fabia2. As zice ca mai repede acest lucru se va intampla in 2007.

In ce priveste Yaris2 cred ca va fii o masina foarte buna, dar scumpa. Nici actuala Fabia nu e chiar un chilipir...dar Yaris e si mai scumpa. La Yaris platesti mai scump marca dar cred ca si calitatea. Eu as astepta sa o vad pe Yaris (daca vine mai repede) asta daca nu-ti plac new Polo sau Seat Ibiza.

Pana sa apara Fabia2 nu m-as mira sa vina pe piata Roomster sau Yeti.

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

rvacaru .. daca asa va arata noua fabia, atunci clar ca o sa rupa tot :( .. anyway, eu unul am mai auzit si de la amici si pe unele site-uri ca Fabia 2 va aparea undeva prin 2007 iar Polo VI (cu acte in regula, nu restilizat) cam tot asa poate chiar 2008.. oricum tot ce auzim noi sunt doar barfe, asa ca mai bine lasam viitorul sa decida :), mie imi place mult fabia actuala si design si tot .. asadar, ptr moment e cea mai buna optiune ptr o masina 9, mai ales daca tinem cont de promotiile Avantaj + Elite ! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Revin cu o noua imagine cu Fabia 2... inclin sa cred ca e f aproape de realitate (nu stiu de ce, dar mie asa imi pare)...

de asemenea iata si niste modele reale, niste studii si, de asemenea, cateva fakes:

Prototip ENVE

O octavia 1 interesanta....

un mic fake, Octavia 2 cabrio....

si o fabie albastra superba .....

si o octavia "supersport" si gata....

cred ca autobild de azi prezinta imagini cu Fabia II (cea rosie).

Imediat ce intru in posesia fotografiilor, le postez aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super tare fabia cu wide body kit ... imi place la nebunie, oare la noi se poate aduce un astfel de kit ?! :blink: eu sigur as cumpara ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca intr'adevar poza din autobild e reala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca intr'adevar poza din autobild e reala

Sincer... mi se pare cam uratica... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca intr'adevar poza din autobild e reala

au furat stopurile de la astra ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa o vedem si din fata si lateral, si in primul rand poze de prezentare (pentru o calitate mai buna), s-ar putea sa fie chiar interesanta.

Am senzatia insa ca plafonul este putin cam plat si un pic cam jos ca linie, pe partea de spate in special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!