Jump to content

Vreau sa-mi cumpar Polo


gabitzu
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DANNY VW

    8

  • google

    8

  • negoctav

    5

  • biker boy

    4

As dori sa cumpar o masina la aproximativ 7.000 Euro, una dintre principalele alegeri ar fi polo adus din germania la suma de mai sus(care daca e neaparat necesar se poate suplimenta cu cateva sute de euro) tinand cont de faptul ca principalul factor ar fi un cost scazut de folosire dupa achizitionare(comustibil+revizii) ce model de polo imi recomandati:

-benzinar sau diesel (voi merge aproximativ 10-20.000 in primii 2 ani dupa care peste 20.000)

-ce an ar fi indicat sa fie masina(care e diferenta dintre modele)adica unde sa fac concesii daca e cazul la numarul de kilometrii sau la ani vechime la un polo

-spuneti-mi va rog care e frecventa verificarilor periodice si cat costa

-cat costa un casco pentru un polo la 3-5 ani vechime

Cam atat aveam momentan de intrebat, mersi pt rabdare de a citi tot post-ul si mersi anticipat pt raspunsuri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce dotari vrei, ce fel de motorizare, nr de Km parcursi, si cum vrei sa arate masina.

Pentru un buzunar mai subtire ti-as recomanda diesel.

Am avut si un polo variant 1.4 MPI iar acum am un polo variant SDI iar este ceva diferenta(ma refer la bani). Cu cel diesel nu ma duc atat de des la pompa. In afara ia cam 4% iar in oras cam 6.5 max 7 (la drumuri scurte si oras destul de aglomerat - Clujul). Cel pe benzina lua 5.5-6 in afara si 9-10 in oras (avea si clima).

Deci tu trebuie sa stii ce vrei. Cu 7000 gasesti masina buna. Sa aiba carte service si sa-i faci o verificare la compresie daca cumperi diesel ca sa stii ce iei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in principiu si eu ma gandesc la un sdi dar marea intrebare e care e diferenta dintre cele 2 tipuri de ww cel cu faruri patrate si cel cu faruri rotunde (pana in 2001 si dupa daca nu ma insel) adica in afara de faptul ca e mai nou ca si ani e acelasi motor e aceasi parte tehnica, si mai ales cat ma costa intretinerea la cele 2 hai sa luam motoarele sdi la ambele variante ca sa va intreb ceva concret

P.S. va intreb diferente intre cele 2 polo cu motoare sdi fiindca din exact anii respectivi in care s-a schimbat polo vreau sa-mi iau masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as merge pe modelul 9N, cel cu 4 faruri. e mai funny

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa cumpar o masina la aproximativ 7.000 Euro, una dintre principalele alegeri ar fi polo adus din germania la suma de mai sus(care daca e neaparat necesar se poate suplimenta cu cateva sute de euro) tinand cont de faptul ca principalul factor ar fi un cost scazut de folosire dupa achizitionare(comustibil+revizii) ce model de polo imi recomandati:

-benzinar sau diesel (voi merge aproximativ 10-20.000 in primii 2 ani dupa care peste 20.000)

-ce an ar fi indicat sa fie masina(care e diferenta dintre modele)adica unde sa fac concesii daca e cazul la numarul de kilometrii sau la ani vechime la un polo

-spuneti-mi va rog care e frecventa verificarilor periodice si cat costa

-cat costa un casco pentru un polo la 3-5 ani vechime

Cam atat aveam momentan de intrebat, mersi pt rabdare de a citi tot post-ul si mersi anticipat pt raspunsuri :offtopic:

<{POST_SNAPBACK}>

1. daca vrei in continuare sa faci economie la combustibil, motorina te ajuta. nu comentez avantaje sau dezavantaje, au facut-o altii, pe alte topic-uri

2. Inca mai gasesti Polo din 2000-2001 (6N) in stare foarte buna. Dar si 9N arata superb, deci tu decizi. Preturile sunt cam aceleasi la 1 an diferenta. Parerea mea. Diferenta o face clasa de echipare (eu am si recomand Confortline). Iar daca vrei sa ai o family car, incearca sa cauti un Classic (nu te uita la ce zic altii. vezi ca sunt poze postate pe forum, alege varianta care-ti place) Mie personal nu prea-mi place Variant-ul, nu stiu de ce, dar am impresia ca e cam neterminat... Dar e parerea mea!

3. Frecventa normala este de 15.000 (unii zic 10.000). Costul? Depinde: la o revizie de 30.000, de exemplu, te costa (la benzina) cam 5,6 - 6 milioane. Depinde de loc si de ce schimbi. Cred ca intrebarea mai corect pusa ar fi care este rata de defectare sau ceva de genul asta... Intervalul de revizie nu difere fata de cel al celorlate masini VAG. Search pe forum!

4. eu platesc 524 eur pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am cumparat saptamana asta un Polo 1,7 SDI 6N din 2000, cu 151.000 km la bord, cu vama platita. Total distractie: 6500 euroi

Plusuri:

-ABS

-air-bag-uri

-jante aliaj Rondell

-set cauciucuri de iarna (bonus)

-consum mediu sub 5% (deja verificat)

-masina pregatita pentru iarna in Germania

-cartea de service completata, ultima interventie la 143.000

Minusuri:

-fara clima, aer conditionat si alte pretentii de genul asta

-fara inchidere centralizata

-fara alarma

-2 usi

-culoare alba (candy white)

-balciul cu inmatricularea (si implicit stransul actelor si umblatura) este numai al meu

Masina merge mai bine decat ma asteptam (eu sunt un pic mai reticent de felul meu) si nu regret ca am luat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;)

Eu mi-am cumparat saptamana asta un Polo 1,7 SDI 6N din 2000, cu 151.000 km la bord, cu vama platita. Total distractie: 6500 euroi

Plusuri:

-ABS

-air-bag-uri

-jante aliaj Rondell

-set cauciucuri de iarna (bonus)

-consum mediu sub 5% (deja verificat)

-masina pregatita pentru iarna in Germania

-cartea de service completata, ultima interventie la 143.000

Minusuri:

-fara clima, aer conditionat si alte pretentii de genul asta

-fara inchidere centralizata

-fara alarma

-2 usi

-culoare alba (candy white)

-balciul cu inmatricularea (si implicit stransul actelor si umblatura) este numai al meu

Masina merge mai bine decat ma asteptam (eu sunt un pic mai reticent de felul meu) si nu regret ca am luat-o.

<{POST_SNAPBACK}>

felicitari sa sa o stapanaesti cu placere sa te bucuri de ea fara incidente!!!

si eu am una din 2001 1,4tdi consum super 75Cp ....fara aer pe care am luat-o pana in 65oo cu tot....si sunt super multumit.....

@tibi cumparea unu diesel devine rentabila daca efectuezi mai mult de 40.000km/an asta in cazul in care cumperi masini noi....la sh depinde cum gasesti ocazia.....si masina...orcum bafta in continuare si sa geseti una pe gustul tau!!! :)

Modificat de gabi_efi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut !!!Am eu un Polo din 2003, adus pentru mine din Germania pe 20 Decembrie ...vreau sa-ti spun ca sunt foarte multumit de masina mai ales fiindca e 1.4 TDI !Daca vrei ne putem intalni sa o vezi, sa mergi cu ea si daca iti place sa disutam si despre pret !Nr.meu de telefon este 0723392697

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de vanzare Polo 1.4TDI 2003, 64000 km, adus din Germania si vreau sa-ti spun ca din tot ce am adus pana acum ( opel astra, ford focus , opel corsa ) cel mai mult m-am atasat de Polo...merge superb si are si un consum super mic ....la drum intins iti pot spune ca am venit din nurenberg pana in Bucuresti ( in total 1900 KM) direct, fara sa dorm nicaieri, si masina s-a comportat excelent ... eu ca sofer nu m-am simtit deloc obosit, iar masina a mers impecabil !!! Eu zic sa-ti iei Polo fara discutie ...daca cumva te intereseaza POLO meu , suna-ma la 0723392697 , ne intalnim, il vezi si vorbim !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te intereseaza am de vanzare VW POLO 2003 Coupe, 1.4 tdi adus in decembrie din germania..masina este impecabila ...daca te intereseaza suna-ma la 0723392697

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !!!Am eu un Polo din 2003, adus pentru mine din Germania pe 20 Decembrie ...vreau sa-ti spun ca sunt foarte multumit de masina mai ales fiindca e 1.4 TDI !Daca vrei ne putem intalni sa o vezi, sa mergi cu ea si daca iti place sa disutam si despre pret !Nr.meu de telefon este 0723392697

Pune anunt de vanzare a masinii,nu mai face atat reclama pe diverse topic-uri....eventual in anunt baga poze si alte detalii... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Eu de 2 ani de zile aduc masini din Germania (mai mult la comanda, nu-mi place sa stau prin targuri cu ele ) si am avut corsa 2001, iar acum am Polo 2003 ! Sincer iti spun...VW e VW ...Corsa e parca mai frumusel in interior, mai ales cel cu consola cu CD asemanatoare cu cea de la Vectra C , dar ca si piese si fiabilitate, iti recomand un Polo 9N TDI,SDI....numai diesel sa fie....uite la Corsa din 2001 gasesti doar motorul dupa astra 1.7, care mi se pare mult prea zgomotos pt. Corsa ! Acum alegerea ramane a ta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 6000 eur compari corsa cu polo 6n2..dupa cum s-a mai spus.

Fiabilitatea este aproape egala,un plus pt polo,dar corsa este mai dotata pt aceeasi bani.Si are motoarele mai economice (ma refer la acelasi niv de putere).

Ex: 1.2 75 cp (corsa)vs. 1.4 75 cp (polo).Aici polo pierde un pic la consum ,dar castiga la performante

Depinde unde vei merge mai mult cu masina:urban sau extraurban.Pt urban iti recomand corsa 1.0 58 cp ,sau extra 1.2 75 cp.

Sa nu sariti pe mine acum ca ii zic corsa,dar daca se incadra in alti bani ii recomandam cu placere polo 9n.. ;)

parerea mea! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tarziu, l-am cumparat deja de la Porsche, l-am si "chipuit" intre timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai scrie pe "Impresii ciptuning / :())))))))))" cum fu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vreo doi ani imi ramasese sufletul la o Corsa.....

Acum vreo doua luni mi-am luat un Polo si mi-a scos prostiile din cap... :(

E drept ca la aceeasi bani Corsa ofera mai multe accesorii, dar am mers cu Corsa 1,7, conduc Polo 1,7. Motorul meu SDI e mai ascultator (in sensul bun al cuvantului) decat Dieselul Corsei. In masina mea cu 2 usi e vizibil mai mult spatiu decat in Corsa aia cu 4. Consumul e doar putin mai mare la Polo (cam 5 % fata de 4,8%).

EPS poate sa aiba si Polo-ul, nu stiu sigur daca nu se poate monta si dupa (nu neaparat din fabrica).

Ca fiabilitate inca nu am ce povesti, poate preturile la piese sa fie mai ieftine la Opel.

Eu acum daca ar trebui sa aleg intre cele 2 noi, as lua totusi Polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am condus Polo in schimb am condus Corsa prietenei mele, care are motor 1,2 80cp.

Masina este mai mult decat OK si EPS este super parca te joci cu masina, directia nu pune nici un fel de rezistenta.

Acuma eu sunt fac VAG si Polo asta nou e chiar bestial deci as luat Polo asta nou nu Corsa, dar trebuie sa analizezi bine ambele masini fiind SH si sa iei o decizie cat mai inteleapta.Daca se pune problema de Polo 6n2 si actuala Corsa as lua Corsa.

In orice caz Opel poate nu este VW dar e o masina fiabila si confortabila diferentele nu sunt chiar asa de mari cum le place la unii sa zica.

Spor la cumparaturi! si casca bine ochii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Nu stiu daca am nimerit bine (cu scuze, rog moderatorii sa mute topicul) dar urmeaza sa imi iau un Polo pana de Craciun, si problema este ca nu m-am decis in privinta motorizarii.Vreau sa fie din 2001-2003, familie mica (3 pers. 110 kg :icon_thumright: ),mai mult pentru oras+serviciu. In aceste conditii, am de ales zic eu intre 1.2, 1.4 benz. sau un diesel.Nu vreau motor mai mare de 1,5 dar nici consum peste 8 in oras (am un golf 3 care ma multumeste din toate p.d.v. doar norma E2 imi da fiori legat de impozitarea dupa norma de poluare din viitor).Astept pareri si sfaturi,daca se poate din cazuri reale ptr. a nu regreta alegerea facuta.

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mac23: Eu am un benzinar de 1.2 12V 64 CP si sunt multumit de el(consum,dinamica,intretinere) dar ti-as recomanda un diesel de 1.4 TDI,pentru ca Polo este o masina destul de grea(aprox.1100 Kg) si....... un motor diesel altfel "simte" asa o greutate,fata de benzinarele de 1.2.S-auzim de bine si bafta in alegerea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar dupa ce am consultat datele oficiale VW, se pare ca voi avea de ales intre benzinarul de 47 kw si dieselul de 55 kw.Ca si preturi intre 3000-3500 zic eu ca merita.Mersi de pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare si bine v-am gasit. Sunt nou pe forum, si inca nu prea stiu cum se procedeaza si nici n-am apucat sa citesc multe si nu prea stiu nici unde sa caut..

Mi-am vandut masina (un renault safrane adusa de mine din franta) dupa care-mi cam pare rau, dar era din 95 si cu motor de 2000 pe benzina; am mai imprumutat si ceva bani, asa ca bugetul ar merge undeva la 4000-4500 euro. Vreau sa-mi cumpar un polo (second) 1.4 benzina (exclus alte motorizari) varianta de 55kW (75 CP),cam din 2001 incoace. Ce sanse credeti ca am? Nu ma intereseaza masina noua. Care este diferenta intre 6N2 si 9N3 parca, ca io nu-mi dau seama (lamuri-ti-ma cu poze va rog).

Merita sa iau masina din ro sau adusa de dincolo? Suspensia e rigida ca si la golf IV?

Manuale unde pot gasi?pt modelul din 2001 (la ala din 2003 nu-mi place volanul ala cu 4 spite, parca-i capac de wc;scuze dar nu vreau sa ofensez pe nimeni, doar ca mie nu-mi place).

Va multumesc anticipat si sper sa tinem polemicile departe ca nu-mi plac.

Modificat de biker boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pricep prea bine la polo si motoare pe benzina,dar iti spun sigur ca la banii de care dispui iti iei o masina beton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!