Jump to content

Frane Touran - probleme


croco
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor.

Am un Touran luat din Germania de o luna. Am facut vreo 4000km cu el pana acum si per total nu regret investitia. Avea 141.000km, dar cu toate astea e ca noua.

Neamtul sau nemtoaica i-a facut revizia aia scumpa cu schimbat distributii, discuri de frana, placute, etc. la 133.000km.

Nu prea sunt multumit de frane in schimb. I-am inlocuit lichidul de frana, am observat o imbunatatire la franare, dar parca franele sunt totusi cam moi.

Toate masinile pe care le-am condus pana acum, aveau franele mai ferme decat la touran.

Nu am condus un alt touran ca sa pot face diferenta si tocmai de aceea va intreb pe voi: Cum sunt franele voastre?

Daca as vrea sa imbunatatesc sistemul de franare ce mi-ati recomanda? Am vazut pe un forum englezesc ca sugestie inlocuirea discurilor de frana cu unele de la golf gti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde in primul rind de calitatea placutelor. In al doilea rind in primii 500 de km ele se rodeaza si nu sint eficiente 100%. Daca esti nesigur mai fa o aerisire la instalatia de frinare si daca tot asa esti schimba placutele. Si daca tot asa esti schimba si discurile ... La km tai (masina luata din G cu 144k km si probabil in nici un caz reali daca masina are peste un 1-2 ani) poate ar trebui sa schimbi si discurile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina am luat-o personal din Germania deci am incredere in cei 141mii km pe care ii avea + ca am si cartea de service. Toate reviziile au fost facute la VW in Germania. Placutele de frana au fost schimbate in Germania tot la reprezentanta, se vede ca sunt aproape noi. Discurile de frana la fel. Toate au fost schimbate la 131mii km. Le am pe toate trecute in cartea de service.

Nu pot spune ca nu am frane, doar ca nu sunt atat de ferme pe cat m-as fi asteptat. Am facut comparatie cu un Renault Megane si un Hyundai Santa Fe pe care le am in familie, drept pentru care rezultatul nu este concludent. La acestea din urma cand pun piciorul pe frana, dau cu capul in volan.

Neputand sa fac comparatia cu un alt Touran, va intreb pe voi: Franele voastre sunt ferme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristy_snacks

Totusi e si normal sa aiba distanta de franare mai mare, are 1650 Kg, si o inertie pe masura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ma gandeam si eu, dar SAnta Fe are 1800kg deci e si mai grea si cu toate astea are alte frane. MA gandeam ca la jeep au adaptat franele la greutate. LA Touran cred ca sunt franele de Golf care sunt proiectate sa opreasca o masina de 13xxkg, deci nu prea fac fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristy_snacks

Sincer, nu mai stiu cum erau franele pe touran ca nu aveam cauciucurile destul de bune, insa nu mi s-au parut slabe deloc. E doar o impresie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt tare multumit de cum se comporta frana la aceasta masina, adica e oki, franarea e ferma la nevoie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut de la golf la touran, si pot spune ca franele de la golf erau mai tari. La touran am asteptat sa treaca acei 500km dar nu am simtit nici o imbunatatire, sunt la fel de moi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa ma duc totusi sa aerisesc franele zilele acestea si mai vedem dupa cum se prezinta.

P.S. ovi hgr: cred ca e normal sa simti diferenta intre ele. Golful are cu vreo 2-300kg mai putin

Modificat de croco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma asteptam ca cei de la vw sa modifice putin franele tocmai din cauza greutatii mai mari a masinii. Dar e bine si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am lamurit cu franele. se pare ca asa sunt franele la touran, mai moi. Este acelasi sistem de franare ca la golf, dar turica e mai gras cu 200 de kg decat golf.

Nu a mai fost nevoie de aerisire pentru ca mi-a schimbat lichidul de frana sub presiune.

Bine ca m-am linistit acum.

Am vrut sa fac un dive-test cu un touran, dar la reprezentanta in Pitesti nu aveau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu comparat frane de Renault cu frane de la alte masini. Renault te va face sa dai cu capul de parbriz la prima franare. Si dupa ce te acomodezi cu alea (de abia sa ciupesti frana) orice alta masina la care chiar trebuie sa apesi pe frana ti se va parea ciudata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu. Mi-a explicat omul la service cum sta treaba. M-am acomodat acum cu franele si merge bine treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

sal croco.pt schimbarea lichidului de frina ai fost la reprezentanta?si cind l-ai schimbat l-ai schimbat odata cu placutele de frina?

ca ma arde si pe mine sa le schimb.nu a fost schimbat deloc si e vremea lor.nu stiu ce sa fac ,sa ma duc la vw cluj sau sa il schimb la un alt service.

discurile inca mai merg.am ajuns la 135000 km si nu a fost schimbat lichidul de frina

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lichidul de frana se schimba cam la 2 ani.

Nu am simtit nevoia sa ma duc la reprezentanta doar pentru asta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de ajutor.foarte explicit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am mers alternativ cu 3 VW (Tiguan, Golf V si Touran) si cu siguranta franele de la Touran sunt cele mai slabe. Tiguanul are sistemul de franare foarte bine adaptat (exact cat ai nevoie), iar la Golf cu greu ma obisnuiesc cu dozarea lor, sunt foarte foarte eficiente. Cand ajung la Touran am impresia ca nu ma opresc, senzatie pe care o aveam la Dacie :unsure:.

Evident conteaza termenul de comparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Spuneti-mi va rog ce discuri de frana sa-mi cumpar pentru Touran-ul meu. Trebuie schimbate discurile si nu sunt hotarat ce marca sa pun. Si inca o rugaminte, ce dimensiune au discurile. Am gasit pe ingaraj.ro discuri dar sunt multe modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

horea intreaba-l pe colegul edy ca el si-a schimbat recent discurile de frina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o dilema in legatura cu aceste discuri , sa le rectific sau sa iau unele noi.Care dintre posesorii de Touran au recurs la aceasta metoda de a le rectifica.

ms.

La multi ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu schimba-le.E mai bine si pentru tine si pentru siguranta ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Buna ziua.

As dori sa stiu cu ce tip de cheie se desfac suruburile de la suportul etrier spate la un turan din 2003?

Eu am incercat cu imbus XZN  M12 este mic M14 este prea mare .iar M13 nu exista

Acesta este surubul in cauza

Multumesc

post-55525-0-78256800-1400828711_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si acel M13 care ar trebui sa se potriveasca pe acolo. Ideea e ca suruburile de la frine sint special facute atipic mai la toate masinile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista M13 in nici un catalog.

post-55525-0-71691800-1400842557_thumb.j

Modificat de catalyyn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sint convins ca M13 nu exista. Dar ceva exista. Care e foarte similar cu acel M13.

N-ai prins ideea. Asta e :)

 

Mergi la un mecanic si nu te mai juca tu la frine. De asta sint suruburi atipice acolo. Si un surub atipic necesita o cheie atipica. Azi filozofez, dar ia-o de buna si mergi la un mecanic auto priceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!