Jump to content

Tratament Chedere


Bogdan N
 Share

Postare recomandată

Eu folosesc de multi ani solutia oem de chedere VW Gummipflege , are aplicator cu burete cod VAG 000096310B

post-34129-0-64429900-1444672806_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pret ptr respectivul produs se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Hayate. Am folosit pana acum si glicerina si Sonax gummipflege - genul stick. Multumit in perioada sezonului rece. O sa incerc si varianta asta dar si ceva de la wurth- stiu ca vazusem ceva acum 2 ani la PBV2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa mare diferenta este intre ce face glicerina de 6 lei si tubul vw de 10e? adica atunci cand am folosit prima oara glicerina, m-a surprins placut, ce face solutia de la vw in plus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu in timp efecte. Doi ani am mers pe glicerina si doi pe sonax. Nu am vazut cine stie ce diferente notabile. Cea de la sonax lasa o urma albicioasa - trebuia sa insist un pic sa fie absorbita. Destul de incomoda aplicarea prin stick, mai bine lichid sau roll on.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc asta de vreo 3 ani. Nu lasa urme, se absoarbe bine, chederele arata ca noi, nicio problema pe timp de iarna. Dau cu el inainte sa vina frigul dar si la sfarsitul primaverii.

 

post-104992-0-88932300-1444676704_thumb.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cel mai ok cu aplicator burete fata de stick. Hayate de unde il iei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa mare diferenta este intre ce face glicerina de 6 lei si tubul vw de 10e? adica atunci cand am folosit prima oara glicerina, m-a surprins placut, ce face solutia de la vw in plus?

O parte din preț este justificata ca scrie vw pe el. :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca am achizitionat ultima data prin vara cu 36 sau 38 ron nu mai retin exact de la reprezentanta, mai mult ca sigur ca o parte din pret vine de la sigla :vwrullz:

dar m-am obisnuit cu el si iarna nu am avut probleme cu chederele niciodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bine si cel mai simplu merge cu spray ulei siliconic (intretinere plastice si cauciuc) se gasesc mai peste tot , uneori chiar si la Lidl (pretul cel mai mic).

Nu se lipesc, nu ingheata, apa aluneca, merge dat si pe la balamale, si in interiorul incuietorilor.

Drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am incercat glicerina boraxata. Pare OK, dar a intrat cam repede in cauciucul chederelor, asa ca o sa mai fac un tratament peste cateva zile. Cred ca nu au fost date niciodata cu nimic. 3,5 lei flaconul, (pentru adulti sau pentru copii ?  :winter: ), mi-a ajuns pentru toate chederele: 4 usi, hayon si capota motor si mi-a mai ramas putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am incercat solutia de la Nigrin... sambata la pranz am aplicat-o pe chedere, luni dimineata abia am putut deschide portiera :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lidl, spray destul de mare ptr chedere, super bun, am luat 2 :) chiar inmoaie cauciucul si il face sa luceasca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uit cand ajung acasa, in orice caz e bestial, am luat sa dau si pe chederele de la termopane, astept sa mai intre la raft sa mai iau :-)

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e cel cu silicon si capac galben, am luat si cu grafit, bun la multe chestii :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia de la Nigrin e apa de ploaie. Efectul tine foarte putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de 2 ani o folosesc la ambele masini si nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc stick de la de Sonax si mi se pare ca isi face treaba bine de tot.

Trebuie un pic de rabdare pentru a fi aplicat corect (sa nu lase urme albe) insa efectul e vizibil.

post-2-0-82943400-1450335636_thumb.jpg

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am stick dar se aplica greu si raman urme albe pe cheder.

probabil se schimba treaba daca il aplic la temperatura mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari. La MK6-le meu incepe sa apara o problema la chederele usii spate, de care am vazut ca se plang si cei de afara. Incep sa scartaie si devine enervant in mers. Eu am tot folosit Nigrin si incep sa cred ca substanta asta nu lubrifiaza absolut deloc, ba dimpotriva. Baufixul ar fi mai ok? Are rol si de lubrifiere? Mai nou vad ca si pe WD40 scrie ca e "safe on rubber".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!