Jump to content

Ce Ulei Trebuie Sa Pun La Un A4 2.0 Tdi 140cp Din 2006?


luk
 Share

Postare recomandată

Se da : Audi A4 2.0 TDI 103KW ( 140CP ) din 2006 Limuzina , cod motor BLB

Mi-a aparut pe Computeru de Bord, indicatorul : Ulei Minim

Ce ulei trebuie sa pun? Ce marca si model?

5w-40 sau 5w-30 ? Mobil1 sau Castrol ? Masina are EURO4 , si DPF ( Diesel Particulate Filter )

Trebuie sa fac schimbul de ulei, sau pot doar sa completez ?

Ce alte revizii trebuie sa fac la 94.000KM? Am luat masina din Germania la 90.300KM.

De unde stiu daca e setat pe LongLife sau nu?

Ce inseamna concret optiunea : LongLife ? La cati km trebuie facut reviziile?

Cum pot sa vad cu VAG-COM , setarile , la ce valori e setat sa se faca schimburile?

In SRI ( Service Interval Reset ) pot sa vad toate valorile astea?

Unde pot sa vad cat a mai ramas in urma, adica, cati km mai pot parcurge pana sa pot face schimbul de ulei si restu?

Ce mai trebuie sa schimb? : Ulei,Filtru Motorina,Filtru Aer,Curea distributie,Pompa de apa?

In cartea Service a masinii ultimul schimb e la 77.000km , si apare si LongLife selectat.

Vreau sa fiu in regula, si sa setez in VAG-COM sa-mi arate corect cand trebuie sa fac reviziile.

Cum fac asta concret si in care meniuri?

Daca am uitat ceva, va rog sa ma completati

mersi si astept raspunsul vostru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar cam trebui sa-l schimbi urgent . Pare sa fi avut Long Life de la 77de mii de km.

1.Marca uleiului ce sa spun Castrol ar fi recomandat de producator 5-40W, eu folosesc Esso sintetic si mi se pare ok

Aici in Franta este in voga Motul care l-ar folosi si masinile de la Word Rally Car sunt multe pareri aici.

2.La conditiile de mediu din Romania eu recomand schimbul la 10 mii de km si filtrul de aer la 5 mii de km.

3.Distributia trebuia sa te pregatesti sa o schimbi intre 90 -120 de mii mai duce .Aici parerile variaza ,functie de masina.

Schimbul distributiei: doua curele , o rola intinz, una de tens, pompa de apa si in plus ceea ce nimeni nu prea spune

schimba si termostatul ,sa nu apari mai tarziu prin topic-uri,,termostatul nu mai deschide help :pale: .

Daca am uitat ceva completeaza colegii. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW 506 00, VW 506 01, VW 507 00 Dieselmotoren

Asta scrie in cartea service de la Audi A4 2.0 TDI 103KW. Iar VW 507 00 apare la 5W-30 , pentru ca 5W-40 are norma 505 01.

Ce ziceti de Castrol EDGE 5W-30 ( SAE 5W-30 )

Ce ulei folositi la modelu asta de A4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scanat cu vag-com 704.1 si e setat ca si in poza atasata.

Ce inseamna Oil Quality : 2?

E setat pe LongLife , ca Min : 15.000km si Max : 30.000km , iar Min : 365 zile si Max : 730 zile

Au trecut 133 zile de la ultimul service, si 16900km

Trebuia sa-i fac schimbu de ulei la 15.000km?

post-385-1205850827_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar cam trebui sa-l schimbi urgent . Pare sa fi avut Long Life de la 77de mii de km.

1.Marca uleiului ce sa spun Castrol ar fi recomandat de producator 5-40W, eu folosesc Esso sintetic si mi se pare ok

Aici in Franta este in voga Motul care l-ar folosi si masinile de la Word Rally Car sunt multe pareri aici.

2.La conditiile de mediu din Romania eu recomand schimbul la 10 mii de km si filtrul de aer la 5 mii de km.

3.Distributia trebuia sa te pregatesti sa o schimbi intre 90 -120 de mii mai duce .Aici parerile variaza ,functie de masina.

Schimbul distributiei: doua curele , o rola intinz, una de tens, pompa de apa si in plus ceea ce nimeni nu prea spune

schimba si termostatul ,sa nu apari mai tarziu prin topic-uri,,termostatul nu mai deschide help :lol: .

Daca am uitat ceva completeaza colegii. :icon_thumright:

acest motor are doua role dirijare , una intinzatoare si o singura curea distributie

Modificat de ovidiubi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna Oil Quality : 2=+ ulei long life

Pt aceste motoare care au norma euro IV automat au filtru de particole si vw recomanda ulei compatibil 507.00 la acest motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Long Life stiu ca merge 30 de mii de km sper sa nu m-a insel.

Teoretic 5-40W e mai bun decat 5-30W, dar pune ce se recomanda.

Cu setarea cand sa te anunte e mai complicat depinde ce ulei vrei sa cumperi , daca pui ulei normal il schimbi intre 10-15 mii de km daca pui Long Life la 30 de mii de km.

La tine distributia trebuie schimbata cam in km care ii ai tu. Trebuie deci schimbata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!