Jump to content

Indicatoare Led Din Bord


wortex
 Share

Postare recomandată

salut cum se poate ia jos bordul , am o problema cu ledurile din bord , am inteles , ca ar trebui sa se aprinde un led cand las usa deschie , dar nu se aprinde nimic , ledurile se pot schimba cu bucata , sau numa toate ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am auzit sa fie stricate ledurile la nici un bord.

Poate ca vrei sa le schimbi cu alta culoare ?

De dat bordul jos. Ai doua suruburi inbus, doua mufe - una neagra stanga si alta verde dreapta.

Vezi ca ai o problema cu contactele din broastele usilor. Sau nu ai functia asta ;)

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da functia o am sigur pt ca pana acuma a mers numa acuma nu mai merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum a mai zis si mihai60, nici eu nu as crede sa fie din IC, mai repede as zice sa fie din contactele de la usi. Verifica-le pe alea prima data.

Numai bine!

Modificat de ShMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trbuie sa iau jos interiorul usii ,pt a putea ajunge la contacte ????????

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e ca la golf, da, desfaci tot ca sa ajungi la broasca pt ca acolo sint switch-urile alea.

completeaza profilul, scrie de unde esti si sigur se gaseste cineva care sa te ajute; in bucuresti il ai pe kelu :icon_cool:

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci manerul de la usa, apoi dai jos fatza (are 4 suruburi parca si cateva capse), ai 2 "chestii" rotunde de cauciuc, le scoti si dai gheamul jos pana ajung suruburile in dreptul gaurilor. Dupa ce destrangi suruburile alea, ridici geamul si il PRINZI CU SCOTCH. Ai grija sa folosesti un scotch de calitate. Apoi scoti mufele alea de pe acolo, scoti tabla jos. Desfaciu suruburile de la broasca, o scoti, scoti switch-ul si il schimbi si le pui inapoi in ordine inversa. Cum a zis Dragos, asstea se fac la Golf, Passat. Sper sa iti fie de folos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

E bine ca ai functia de usi deschise si componentele pe IC.Eu din pacate nu am componentele montate pe IC si nu pot activa ce nu am,astfel,am recurs la metode "necrestine" si am facut un modul "home-made"electronic pentru functiile:usi deschise,centura de siguranta,nivel lichid spalator parbriz,lumini ambientale la picioare si lampile alea rosii din portierele fata.Functioneaza exact ca echipamentul original al masinii,dar...nu este original.Am avut mult de lucru la sonda vasului de lichid si la temporizatorul acesteia,plus ca nici la usi nu mi-a fost prea usor,neavind scheme electrice.Dar,avind in vedere ca sint utile si mai ales,ca nu ma bipuie intr-una in cap ci doar afiseaza,merita timpul dedicat realizarii lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Imi poti explica, pe scurt sau pe larg, cum ti-e mai mai la indemana, in ce consta acest modul pentru aceste functii ? As vrea sa-l fac si eu pentru masina mea, macar pentru usi deschise si nivelul lichidului de parbriz. Astept un raspuns din partea ta daca mai esti activ pe-aici ;) Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru nivel lichid parbriz iti mai trebuie un senzor ce se monteaza pe vas si niste fire trase.

Eu am avut martorul in bord, nu a trebuit decat sa trag firele + senzor si sa activez cu vag-com.

Pentru inceput ai putea sa verifici daca ai martorul in bord prin activare cu vag-com:

STG 17 (combination instrument) select
STG coding - > function 07

 

?? xxx: Extra options and optional extras

 

+00 - no extra options
+01 - Brake lining wear announcement actively
+02 - Seat belt warning actively
+04 - Wiping water level warning actively
+16 - Navigation actively

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!