Jump to content

Jante Superb


florin1
 Share

Postare recomandată

12 minutes ago, fanatykul said:

Salut tuturor.As vrea sa cumpar 4anvelope noi 235/45/17 si ma gandeam daca pe spate as putea monta 245 45 17 pentru un look mai fain si o stabilitate mai buna,acum nu stiu daca anvelopele de 245 latime  merg puse pe jantele originale de superb de 17 ,sau daca o sa imi atinga ceva prin spate fiind prea late.Astept pareri ,Multumesc!

Am avut eu 245/45/17 pe jantele originale de 17. Doar pe cele din spate. Ca aspect arata urat deoarece janta avea J-ul mic. (7J). Zici ca erau pe 16. De atins nu atingea. Nu recomand 245/45 deoarece asta implica si modificarea diametrului rotii. Vitezometrul nu iti va mai arata exact.. Eventual 245/40 sa pastrezi acelasi diametru daca tot vrei anvelope mai late. Talonul va fi la fel de mare ca cel de pe 225/45 doar ca anvelopa va fi mai lata. cu 245/45 arata ca in poza.. 

92974272_2_1000x700_jante-originale-skod

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru răspuns!Deci cel mai bine cred ca e sa cumpăr 235 45 17 4 bucati,cu toate ca în cartea masini îmi scrie doar 225 45 17.Apropo nu prea ma pricep,dacă pun 235 pe jantele originale cred ca este ok,nu?Ma refer la faptul ca dacă jantele vin pe fabrica cu 225, sa nu fie prea late alea de 235.Abia am vândut anvelopele astea Pt ca aveau dot-ul Putin vechi Si dacă tot trebuie sa cumpăr noi sa încerc să pun ceva mai late.Ms

IMG-20160721-WA0005.jpeg

Modificat de fanatykul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/24/2016 at 3:00 PM, fanatykul said:

Mulțumesc pentru răspuns!Deci cel mai bine cred ca e sa cumpăr 235 45 17 4 bucati,cu toate ca în cartea masini îmi scrie doar 225 45 17.Apropo nu prea ma pricep,dacă pun 235 pe jantele originale cred ca este ok,nu?Ma refer la faptul ca dacă jantele vin pe fabrica cu 225, sa nu fie prea late alea de 235.Abia am vândut anvelopele astea Pt ca aveau dot-ul Putin vechi Si dacă tot trebuie sa cumpăr noi sa încerc să pun ceva mai late.Ms

IMG-20160721-WA0005.jpeg

Pe 245 erau ok. Ma refer la latime. Doar ca talonul era prea mare si arata urat. Aceeasi problema si la 235. Vor fi o idee mai late si talonul o idee mai mare. Eu as zice sa mergi totusi tot pe 225. Sunt suficiente ca si latime. Dar daca ti s-a pus pata pe 235, poti sa pui linistit, nu o sa ai probleme. :D 245 e exagerat. Fa o comparatie intre poza cu janta ta si a mea.. jantele sunt identice la specificatii :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara! Mai revin cu o întrebare :) Ma gândeam să vând jantele astea originale de superb 1 si sa îmi cumpăr niste jante de superb 2 care le-am găsit la un pret destul de ok.Singură problemă e ca jantele mele originale sunt ET 37 iar cele de pe superb 2 au ET 49 si sincer nu stiu dacă o să fie ok sau nu.va rog sa îmi dati un răspuns dacă stiti despre ce este vorba.o sa atașez Si niste poze cu acele jante.Ms.

20160803_122209.jpg

Screenshot_20160812-222234.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ET-ul e 49, vor arata destul de urat. Dar poti sa iei niste distantiere de 10mm si ai rezolvat problema.

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!