Jump to content

Sfat Achizitionare Seat


AndreiGl
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor.

Sunt pe cale sa achizitionez un Seat Toledo 1.6 16v benzina din 2002.Masina are urmatoarele dotari : AC manual , Computer de bord , geamuri electrice fata , inchidere centralizata , 4 airbag-uri etc.

As vrea sa stiu la ce trebuie sa ma uit in momentul cumpararii pentru a nu regreta mai tarziu si daca merita o asemenea masina din punct de vedere al consumului dar si al fiabilitatii.Tin sa precizez ca nu fac mai mult de 10-15 mii kilometri pe an.

De asemenea am o nedumerire legata de computer-ul de bord?Ce afiseaza acesta si de unde poate fi actionat?Care ar fi costul distributiei si al consumabilelor(placute frana, ulei , filtre etc)

Astept sfaturile voastre si sper ca in viitorul apropiat sa fac parte din vwforum. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, acest tip de masina a fost descris in acest topic impreuna cu ce trebuie sa stii despre costuri. Enjoy

NU mai deschideti topic-uri despre teme discutate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sfaturi cu privire la achizitia unei masini SH, vezi ca exista un topic in legatura cu lucrul acesta. Nu-mi mai aduc aminte in ce arie se afla. Poate te ajuta altcineva cu mai multa tinere de minte ;)

Daca vrei sa stii doar plusurile si minusurile masinii citeste post-urile din aria Seat.

LE. Am gasit. Sunt sfaturi generale si care se aplica pt orice masina SH nu numai pt Lupo asa ca ... citeste post-ul lui bbm si nu numai

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Salutare din nou! (sunt AndreiGL a fost o problema cu acel cont)

Avand in vedere ca sunt nou pe aici nu am apucat sa citesc prea mult.

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru link.Sper ca diseara sa am si eu acel Seat Toledo de care ziceam si probabil voi reveni cu cateva intrebari referitoare la masina.

O zi buna in continuare.

Modificat de ToledoGl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Am fost si am vazut acel Toledo.

Masina este albastru inchis si are cateva zgarieturi de suprafata.

Este fabricata in 2002 , euro 4 si are 100.000 km la bord cu carte service.

Masina a fost adusa in tara in 2006 octombrie si are unic propietar in Ro.

M-am intalnit astazi cu propietarul si cand am urcat am constatat ca avea martorul "Check engine" aprins.Acesta mi-a zis ca este din cauza ca a alimentat cu benzina proasta(amestecata cu apa)in cursul zilei de azi si astfel ne-am dus la un service unde am schimbat filtrul de benzina.Dupa aceasta operatiune martorul s-a stins.Masina mergea foarte bine atat cu martorul aprins cat si fara.

Ca dotari are aer conditionat , geamuri electrice fata , abs , epc , esp(?) , inchidere centralizata , radio cd etc

M-am uitat la uzura volanului , pedalelor , a schimbatorului , scaunelor etc si totul parea ingrijit.Am ramas sa ma hotarasc si sa ne ducem cu masina la reprezentanta Seat pentru o verificare.

In opinia voastra care ar fi pretul corect pentru aceasta masina?Cat as putea sa ii ofer avand in vedere ca masina nu are BC iar acesta a spus ca are?Pe mine m-ar fi interesat aceasta dotare si considerat ca merge tras la pret din acest motiv.

Astept sfaturile voastre si scuze daca nu am postat unde trebuie dar chiar imi place masina si as vrea sa o cumpar :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai verifica acel Euro 4, pt. ca e posibil sa fie doar Euro 3 und D4, cod motor AUS. Cat despre martor aprins, apoi stins, e bine sa-i faci o scanare amanuntita, nu te lua dupa aparente. Echiparea e cea de baza, fara climatronic, oglinzi electrice/incalzite/pliabile, BC, posibil fara jante.

E greu de facut o estimare, fara mai multe detalii, poze etc. Cel mai bine sa mergi cu un om de incredere care se pricepe mai in detaliu si care poate sa te ajute in a lua o decizie corecta. Da o fuga si la o reprezentanta.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Masina este Euro4.Nu m-am uitat la codul motorului insa seria masinii se termina in E4/2002.

Intr-adevar masina nu avea nici climatronic,bc,oglinzi electrice,BC,jante deci cel mai probabil este cum zici tu versiunea standard.

Ieri am fost eu la Barlad pentru a vedea masina si am ramas putin descumpanit din cauza acelui martor.. insa omul a spus ca daca ma hotarasc vine el la Galati si mergem unde vreau eu sa facem teste deci cel mai probabil vom merge la reprezentanta sa ii facem o scanare si ceva teste.

Pretul masinii a fost initial 6850 euro si ne-am inteles la 240 de milioane dar nu sunt hotarat daca sa dau atat avand in vedere faptul ca i-ar mai trebui si niste cauciucuri noi si o revizie dupa cumparare pentru siguranta mea.

post-23327-1205556436_thumb.jpg

post-23327-1205556448_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...asta ar insemna aprox 6450 E. Vad ca a lasat ceva. Din pozele tale pare ok, doar in prima sta ciudat roata stg spate, dar banuiesc ca erau denivelari. Pretul final e ok, iar daca masinuta nu prezinta problme la motor, nu a avut avarii serioase, eu zic ca merita niste banuti in plus pentru "incaltaminte" si ceva comsumabile acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Masina este cea din acest link : http://www2.autovit.ro/html/8/3/3/9/828339.php

Referitor la roata stanga spate nu m-am uitat atent sa vad insa bara din spate nu este chiar bine prinsa in partea stanga observandu-se o usoara distanta fata de caroserie comparativ cu partea dreapta.Masina are acceasi nuanta de culoare pe toata caroseria si ma gandesc ca nu o fi fost accidentata sau daca a fost.. s-a reparat totul foarte bine.Pana la urma cred ca raman la aceasta masina pentru ca astia sunt banii pe care ii am si altceva mai bun nu cred ca voi gasi in banii astia.

Multumesc mult de sfaturi!

post-23327-1205572200_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6.500 mi se pare un pret mai mult decat corect la kilometrii respectivi(asta bineinteles daca sunt reali).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Daca sunt reali nu am de unde sa stiu insa volanul arata foarte bine.. este foarte putin tocit.. pielea de la schimbator e intacta iar pedalele de asemenea sunt intr-o stare foarte buna.Tapiteria este putin murdara dar dupa o spalare adecvata totul iese ca nou.

De asemenea am si eu o curiozitate.. masina are discuri de frana si pe spate sau tambure?Avand jante de tabla cu capace nu am putut observa dar cum ar trebui sa fie?

Modificat de ToledoGl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are discuri . Sa verifici totusi si puntea pe spate, o geometrie ceva. Are pe fata anvelope de iarna si pe spate de vara? Mi se pare totusi ceva ciudat in partea stanga spate, e cauciucul cumva tocit spre exterior, sau e o iluzie de la noroi? Nu vreau sa fiu carcotas dar e pacat sa arunci cu banii.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Pe fata are cauciucuri de iarna iar pe spate cauciucuri de vara din cate am observat ieri.Cu siguranta ca in momentul in care ma voi duce la reprezentanta le voi cere sa o ridice pe rampa si sa isi dea si ei cu parerea.Oricum tind sa cred ca , ceva s-a intamplat in partea stanga spate.. dupa cum am spus bara sta putin departata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat mai atent si pe pozele de pe autovit si sunt 2 poze in care se observa mai clar ca are o pozitie ciudata pe stanga spate, iar in poza facuta in curte, muchia portbagajului e un pic ridicata inspre luneta...

Deci, ai nevoie de constatare la service, pentru linistea ta.

L.E are 2 capace de un fel si 2 de alt fel..si le-a schimbat intre ele de cand a pozat in targ si pana ai vazut-o tu.Ce o fi avut cu ele?

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai verificat in prealabil seria de sasiu la o reprezentanta SEAT? Sa vezi cand a fost facut ultimul service, vezi ce s-a schimbat la ea, asta bineinteles daca s-a facut in service autorizat al marcii.

Iar despre pozitionarea rotii si alte defecte constatate din poze, eu zic, cel mai bine este sa mergi tot unde te-am trimis sa verifici si seria de sasiu, te costa probabil 120RON dar te asigur ca merita!

Modificat de TDiFan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Pai acolo in Barlad nu cred ca este reprezentanta Seat.De aceea i-am propus domnului sa vina Luni la Galati sa mergem la reprezentanta Seat din Galati sa facem o diagnoza si alte teste.El a zis ca este de acord sa vina la Galati si ca accepta orice test unde vreau eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cunoscut situatia de fond. Daca e asa, atunci e un pas inainte spre achizitionarea masinii :( De obicei, cei care se simt cu "musca pe caciula" nici sa nu auda de teste :D De mult am incercat sa implementez urmatoarea afirmatie: NU CUMPARA FARA A TESTA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Am cumparat astazi masina.Am fost la reprezentanta Seat si am facut toate testele si a iesit ok.Masina e 2002.Euro4 77kw cod motor AZD.

De azi sunt si eu membru vwforum :)

Modificat de ToledoGl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o conduci cu placere - sa auzim de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Multumesc frumos.

Acum prima intrebare.Dupa ce am facut ieri diagnoza ceasul s-a resetat la ora 0:00 iar temperatura este afisata in grade Fahrenheit cred : :rolleyes:

Cum pot regla ceasul si seta temperatura in grade Celsius?M-am uitat dupa vreun buton ceva dar nu am gasit nimic.Multumesc anticipat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos!

Ce au spus cei de la service despre partea din stanga spate? A avut avarii si a fost reparata ok, sau nu a avut nimic?!

Ceasul se regleaza de la butonul de sub turometru: stanga pt ora, dreapta pt minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Multumesc de ajutor legat de reglarea ceasului.

Cat despre partea din stanga spate intr-adevar a fost lovita dar reparata foarte bine.

P.S : Imi cer scuze pentru chestia cu gradele dar nu observasem punctul (.) dintre cifre :rolleyes:

Later Edit: Nu am gasit niciun buton sub turometru :vaidecapulmeu:

post-23327-1206035567_thumb.jpg

Modificat de ToledoGl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza ta, rotita neagra, din partea dreapta jos, care iese prin plastic....scuze, din graba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Multumesc.Am reusit sa setez ceasul :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!