Jump to content

Parcarile Cu Probleme/comoditate


Sop
 Share

Parcari  

72 voturi

  1. 1. Senzori parcare sau Camera cu display

    • Senzori
      34
    • Camera
      8
    • Senzori + Camera
      30


Postare recomandată

Diferenta nu este foarte mare ca pret. Pentru varianta camera se poate ajunge cam la 120 euro cu montaj cu tot.

Sa vedem preferinte :P

Modificat de Rapier
Adaugat o noua optiune in poll
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzori, ca nu prea am incredere in camera si asa ma mai asigur si eu pe langa :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu prefer senzorii. Camera nu iti ofera un unghi atat de larg pe cat simt senzorii si, pe de lata parte, dupa parerea mea, cu camera nu poti aprecia foarte precis distanta atunci cand esti, de exemplu foarte aproape de perete. O sa vezi o structura de beton care iti umple tot ecranul, dar cat esti de aproape e greu sa spui. Bineinteles ca si camera are avantajele ei si daca poti combina senzorii cu camera e cel mai bine, dar daca nu eu as alege senzorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am votat pt ca lipseste din poll optiunea mea (pe care o am pe masina): senzori SI camera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt tot pentru amandoua. Nu am votat. Desigur, as prefera sa cumpar masina cu ele montate (adica si cu camera). In caz contrar as alege doar senzorii (pe spate) din motive financiare. Pana acum nici senzori nu mi-am montat macar, ca am auzit ca-i cam greu de gaurit bara de A6.

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am modificat eu si am adaugat si optiunea pentru ambele...si am votat-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio varianta. Nu mi se pare o necesitate, doar comoditate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzori si camera.

cu camera vezi jos langa masina si senzorii prind ce e in afara razei de actiune a camerei.

si nu nu sunt o comoditate. sunt chiar necesari uneori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu camera nu poti aprecia foarte precis distanta atunci cand esti, de exemplu foarte aproape de perete. O sa vezi o structura de beton care iti umple tot ecranul, dar cat esti de aproape e greu sa spui.

Asta doar daca pui camera sa vada paralel cu solul. Daca insa o pui undeva mai sus (de exemplu unde sunt becurile pentru iluminarea numarului) si o orientezi in jos, o sa vezi perfect :)

Votat: senzori + camera.

@Sop De unde iei camera cu montaj cu tot la 120euro? Ai deja display-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Senzori + camera.

Acum am senzori din fabrica in care ma incred, dar nu 100%. Exemple: cand e o bordura mai rasarita dar sub nivelul barei o semnalizeaza ca si cum as intra in ea. Altcuiva, la un Passat nou, nu i-a semnalizat un fierbeton de 12 mm inalt pana la numar. La fel, imi semnalizeaza masinile de pe lateral chiar daca distanta pana la ele este mare. Si ultima chestie: era sa intru intr-o groapa de vreo 2 m in curtea Politehnicii. Noroc ca m-au oprit muncitorii. Cu o camera as fi vazut-o.

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta doar daca pui camera sa vada paralel cu solul. Daca insa o pui undeva mai sus (de exemplu unde sunt becurile pentru iluminarea numarului) si o orientezi in jos, o sa vezi perfect :)

La asta nu m-am gandit. Eu ce camere am vazut erau montate orizontal tot in zona senzorilor, in bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Am vazut la un SUV (imi scapa acum tipul, parca Hyundai) camera montata in zona numarului de inmatriculare. Lentila iesea printr-o gaura din placa numarului de inmatriculare.

Cea mai logica montare este, intradevar, undeva cat mai sus si orientata spre sol, nu paralel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma bate gandul sa montez senzori de parcare, dar uneori mi se pare comoditate, mai ales la variant sau hatchback-uri , in schimb la berlina e cu totul alta treaba.

Referitor la camera, am vazut una de interior si era orientata in jos, prinsa in zona stopului de frana, bineinteles asta la un break si se vedea perfect distanta, totodata am vazut si una prinsa deasupra numarului la un passat break, am impresia ca omul anulase una dintre lampile nr de inmatriculare si montase camera si era putin orientata in jos, iar de furat era f greu ca era bagata prin interior, faza nasoala ca la montaj cica largise un pic gaura aceea ca sa intre camera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin offtopic: la hatch-uri nu se murdareste mai repede camera, daca e pusa mai jos/aproape de numar ? Stiu ca Golf-ul meu se murdarea/prafuia imediat pe spate, chiar si dupa un drum destul de scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea e nevoie de ambele sisteme pentru a putea fi linistit la parcari. Luate individual, oricare dintre sisteme pot avea scapari care sa te coste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Dar de senzorii EPS ce ziceti? Foloseste cineva asa ceva?

Banda montata in interiorul spoilerului. Electronic parking senzor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio varianta. Nu mi se pare o necesitate, doar comoditate.

Mai ales la masinile mari, inalte eu le consider o necesitate.

Ai un copil in spate, un tomberon, orice obstacol...ce faci cobori de fiecare data cind vrei sa dai inapoi?

Camera nu este facuta sa dai inapoi cu viteza si sa te uiti pe ecran, ci doar sa apreciezi distanta sau sa vezi eventualele obstacole.

Pe mine camera ma ajuta foarte mult cind parchez lateral si locul este mic, te poti apropia pina la 1cm de masina din spate, cel putin la mine se vede clar pe camera din fabrica.In plus mai exista afisat pe ecran si traiectoria masinii la mersul inapoi.

Senzorii imi sint la fel de necesari, dupa ce ma atentioneaza ca nu mai pot inainta stiu ca mai am cel putin 5-7cm pina la obstacol.

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzori + ochi de sofer. Am senzori pe masina, si am condus o masina cu camera (inchiriata)... prefer senzorii + uitat in oglinzi + intors capul la nevoie. Personal mi s-ar parea prea greu sa ma tot uit si la navigatie si la senzori si in oglinzi... poate nu m-am obisnuit cu camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu am votat senzori. Camera, deocamdata cred ca nu imi este necesara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii cred ca sunt suficienti. Am si sunt multumit de ei pana acum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!