Jump to content

Probleme Consum


budu145
 Share

Postare recomandată

de ce altea mea 2.0tdi dsg nu imi ia sub 10-11 la suta si un audi acelasi motor consuma 7-8?? ps audi are cutie manuala...daca mai are cineva altea sau leon.. de 2.0 cu dsg?? a voastra cat consuma?care ar fi buba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam vaga expunerea ta... n-am inteles unde consuma atat, in oras, in afara, daca e un consum mediu sau instant, etc. In plus, n-ai completat locatia, asa ca nu putem sti de unde esti.

Sincer, ma indoiesc ca 2.0 tdi cu DSG ar putea consuma 7-8 litri la 100 km, in regim de Bucuresti, daca e vorba de acest fel de consum. Mai degraba consumul tau mi se pare aproape de adevar.

PS: ti-am editat titlul ca sa fie mai sugestiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam vaga expunerea ta... n-am inteles unde consuma atat, in oras, in afara, daca e un consum mediu sau instant, etc. In plus, n-ai completat locatia, asa ca nu putem sti de unde esti.

Sincer, ma indoiesc ca 2.0 tdi cu DSG ar putea consuma 7-8 litri la 100 km, in regim de Bucuresti, daca e vorba de acest fel de consum. Mai degraba consumul tau mi se pare aproape de adevar.

PS: ti-am editat titlul ca sa fie mai sugestiv

da de bucurestiu era vorba..scuze pt exprimare...problema legata de consum ar fi ca acelasi motor de 2.0 pe o cutie consuma mai putin si din cate stiu eu dsg nu are voie sa creasca consumul la masina:(deci....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde si de stilul in care mergi, fireste. Octavia mea nu consuma mai mult de 8.9-9/100 km in oras in ore de varf insa nu o felosec decat in D, rareori in S.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leonul meu de 2.0 TDI, DSG si 140 cp are un consum mediu inregistrat de comp de bord de 9,2 l/100km la cei 7200 km de pana acum si am obs ca e in scadere. In proportie de 85% o folosesc in oras (constanta), iar stilul meu de condus nu este chiar economic (daca in mod normal DSG-ul schimba vitezele la 2000+ rpm, cu stilul meu le schimba undeva intre 3000 - 3500, iar uneori 4500 :Driver: )

In noiembrie cand am luat masina am facut un drum mai lung la munte si din cauza faptului ca era inca in rodaj nu aveam cum sa ma "dau la ea" si am scos un consum mediu de 5%.

In cazul tau depinde cati km are la bord masinuta ta si cat de grea ai talpa piciorului :lol:

PS Chiar daca folosesti cutia in D asta nu inseamna ca conduci economic. Si in D se pot obtine performante destul de sportive ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amun mers zic eu normal... ca nai cumsa mergi sportivin bucurestiul asta...dar asta am obs decad am luato...in afara imi ia un 6.5-7 si asta la viteze de 120....cred ca e o problema undeva..:vaidecapulmeu:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Budule145 nu-ti face griji, am acelasi motor ca si tine si aceleasi consumuri.Nu cred sa fie probleme, specificatiile producatorului sunt absolut nereale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

subscriu.

si eu am acelasi motor dar cutie manuala si tot consum de 9-11 am in bucuresti in mod normal. in bara la bara mi-a consumat si 12-13%. noaptea mi-a consumat si 6-7%

prietenul tau cu audi ori merge numai noaptea, ori te-a mintit, ori si-a pus motor 1.5 dci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutam

cu 2.0 tdi 140 cp si dsg, in Bucuresti, in conditii "normale" (specifice Bucurestiului ziua!) 11-12%. Odata am ""obtinut" chiar 18% pe cursa (2 ore din Pipera pina in Berceni. Noaptea sub 7%. Este un consum normal pt. o astfel de masinarie in conditiile noastre locale (in Timisoara am scos cam 8,6%), si nu ii iau apararea pt. ca sint posesor.

stima tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!