Jump to content

Setare Ceas A4


vicos
 Share

Postare recomandată

Cim pot sa setez ceasul la masina din semnatura. Ceasul meu este cu o ora in urma???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul tau este cu acele doua butoane in bord ca niste creioane, care se rasucesc/apasa? Cel din dreapta reseteaza kilometrajul partial (prin apasare), cel din stanga regleaza ceasul...se rotea de buton intr-o parte pentru reglajul orelor si in partea cealalta pentru reglajul minutelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc dar nu cred ca se rasuceste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU MERGE.Esti sigur ca asa se face la masina din semnatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude un mic click cand rotesti 'creionul' din stanga? Rotatia e de maxim 5 grade, nu te gandi ca e ca potentiometrul de volum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa tragi de el... Nu stiu daca e la fel la modelele mai vechi, dar la mine asa e. Daca tragi de el incepe sa clipeasca ora si cand rotesti stanga/dreapta se seteaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi si ti tras cateva secunde de cel din stanga, sa intre im mod reglare (palpaie ora) si apoi rotesti stanga sau dreapta pentru inainte sau inapoi, apoi mai tragi incet si trece la minute si faci la fel, apoi tragi peentru data tot la fel si apoi tragi sa termine de setat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar trebui sa se regleze automat dupa ceasul atomic de la Frankfurt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vap_66, nu toate masinile au acea optiune. Si in acest caz, se regleaza manual de catre proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Optiunea aia a inceput sa se comporte suspect.

Dovada:

Si nu cred ca sunt extraterestrii de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ptr vicos: cum spuneau si baietii mai sus trebuie sa tragi da "creionasul" din stanga dupa care ar trebui sa palpaie ora, minutele si apoi data

dar o intrebare: cand dau sa-mi fixez ora/data si revin nu-mi mai apare data pe display, ci doar ora, dar cand dau sa o fixez imi apare :D

si apropo de antenutza aia care cica se fixeaza automat, sunt cazuri si cazuri cand imi apare/dispare, este ceva buton sau ceva ptr a se fixa automat?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotitul se foloseste pentru reglaj. La tragerea butonului insa, ar trebui sa "cicleze" printre optiuni. La mine este un buton "mode" pentru asta si apasand repetat pe el ajunge sa pulseze data...daca atunci apas pe +/- o face sa fie afisata sau sa dispara. La modelul vostru cred ca tragerea "creionasului" este echivalenta cu butonul "Mode" si rotirea cu butoanele "+/-". La fel este si cu antenuta aia care apare/dispare. Probabil ca se poate seta pe reglaj automat/manual al ceasului. Nu am cartea cum in fata sa vad detaliile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

"Antenuta" apare cand ceasul masinii primeste semnal. Si intra/iese automat, functia nu poate fi activata/dezactivata (daca tin masina mai mult de 2-3 zile in garaj, pierde semnalul - dupa 1-2 ore in aer liber, iar apare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
florin_andrey86

salut

vad ca toti te invata sa tragi de "creionul" din stanga, eu iti zic sa apesi si sa rotest spre stanga pt ora si spre dreapta pt minute, sa incerci si sa-mi zici daca merge, ok

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A 2-a gluma din partea celor de la Frankfurt:

A mai gasit cineva ceasul setat asa in modul automat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
A 2-a gluma din partea celor de la Frankfurt:

A mai gasit cineva ceasul setat asa in modul automat ?

unde ai gasit poza, p net!? :icon_thumright: ... interesant

eu nu inteleg un lucru, se poate activa/dezactiva antenuta aia? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pe net, e o poza facuta de mine, cand trebuia sa plec, si data mi-a atras atentia. E a 2-a eroare de genul asta, de cand am masina. Nu cred ca se poate dezactiva optiunea aceasta. Iese cand nu mai receptioneaza semnalul, si apare cand e in zona cu semnal :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu siguranta ca se poate seta din BC optiunea ca fiind inexistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin la mine nu se poate interveni. Poate cu VAG-COM, dar din BC in nici un caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru A4 B8-01.2008/2.0 TDI va rog frumos daca cunoasteti modalitatea de setare a ceasului, ora este perfecta(pot sa-mi dau seama dupa stirile de la radio) - dar este cu o ora in urma, in setup si celelalte meniuri nu am gasit nimic, sau nu stieu sa caut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin la mine nu se poate interveni. Poate cu VAG-COM, dar din BC in nici un caz.

cu siguranta din VAG-COM, nu ma refeream la BC ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

De vreo doua zile nu mai am semnalul de la satelit, cel ce controleaza ceasul. Masina nu este tinuta in garaj si chiar am fost astazi plecat toata ziua cu ea. A mai patit cineva asa ceva? Se mai poate face ceva fara VAG-COM (nu prea am timp sa umblu dupa asa ceva)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
florin_andrey86

salut, am si eu o intrebare, am un audi A4 (B5) din 1995 cu compuder de bord, si imi scrie in germana, pot sa-l fac sa-mi scrie in engleza????(sau romana ceea ce nu prea gred ca e posibil, da ma rog), sunt posesor de vag-com 704 pot sa-mi razolv problema cu vag-comu sau nu, si daca da care sunt masi.....ms anticipat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Incerc si eu sa dau capat unei probleme. Un A4 2001 a inceput sa faca mici probleme la bord si anume ceasul palpaie intermitent. Cand opresc motorul, in loc ca ledurile ce indica ceasul si kilometrajul sa se stinga, ele indica in continuare valorile corecte, cu ceasul palpaind. Nici macar atunci cand inchid masina, sau a doua zi dupa o noapte de somn, ledurile nu se sting iar ceasul tot palpaie. Precizez ca butoanele + - si MODE nu mai reactioneaza de nici un fel.

Astept pareri, va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!