Jump to content

Loguri Vag Com Relevante Pentru Benzinare


abuwz
 Share

Postare recomandată

Salut,

As dori sa aflu de la colegii experimentati ce loguri pe ce grupuri sunt relevante pentru motarele pe benzina. Ideal insotite de cateva explicatii pentru diagnosticarea diverselor probleme.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dupa un PM primit de la abuwz, am redeschis acest topic cu gandul ca acest topic sa se populeze DOAR cu informatii la obiect, succinte, fara discutii pe marginea posturilor. Sa speram ca astfel va ajunge un fel de ghid de referinta pentru diagnoza motoarelor pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Se pare ca nu se vrea populat acest topic...nu e lumea interesata de benzinare?

M-ar interesa si pe mine datele cerute de abuwz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

test debitmetru. log pe engine grupul 002.

"Here's a good sanity check for the status of your MAF. Do a full-throttle run all the way to redline in a single gear (second works fine). Group 002 usually shows air mass in g/s. Your peak airflow should be roughly 0.80 times your horsepower. So, if you have a stock 150 hp 1.8T, expect around 120 g/s. If you see significantly less than that, you MAF may be on the way out. This still works if you are chipped, but "race" programs may make more power through timing, rather than airflow. Therefore, take all readings with a grain of salt."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si logul asta ce spune despre debitmetru?

post-462-1278589840_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si logul asta ce spune despre debitmetru?

Pai nu prea spune mare lucru... LOG-ul se face in mers: treapta 2 de la turatie de 1000-1500, apesi acceleratia pana la fund si nu o mai misti pana ajungi la 6500, cand se taie benzina. Selectezi grupurile care vrei sa le vizualizezi (in cazul tau 001, 002, 008) si vezi ca ai in dreapta jos butonul "Log", cand apesi pe "Log" intri in alt meniu unde iti arata ce fisier salveaza si dai start cand esti gata de inregistrare.

La relanty la debitmetru si eu am aceeasi valoare, 1,42 g/s.

Am atasat eu un log dar nu e bun ca nu am ajuns decat la 5000 rotatii/min...nu am avut drum liber. Zilele astea o sa fac si eu un log intr-o noapte...sa am drum liber.

LOG_01_004_xxx_xxx.CSV.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu un log pentru motorul akl.Ce parere aveti de maf?Mentionez ca sonda lambda este deconectata si nu am reusit sa prind maximul de turatie dar pe la 6200 am ajuns.

log.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

salutari.., dupa 6 ani de inactivitate, poate revigorez acest topic, daca nu raspunde nimeni sunt nevoit sa postez in alte topic-uri apropiate ca subiect,....am facut cateva loguri in mers , in treapta a treia, pe blocurile 002,115,118, sper ca sunt facute bine, ar putea cineva sa le interpreteze ..? Masina este Octavia 1.8 tsi 118kw an 2008.  Mentionez ca nu prea am boost la turatii mai joase, pe la 1800-1900 rpm sa incep log-ul cu viteza a treia ....cam greu, dar iata ce a iesit :

LOG-01-002-115-118.CSV

LOG-01-xxx-115-118.CSV

...iar valorile la sezorul maf parca nu par in parametri, in blocul de masuri, la specific. value imi da 140 g/s la load...nu stiu...e ok oare ?

mentionez ca nu am nici o eroare in modulul engine pe vcds

Modificat de victortlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!