Jump to content

Omologare jante de 16 pe golf2


Atty
 Share

Postare recomandată

Omologarea jantelor la golf se face in functie de model si anul fabricatiei. Daca ai un diesel din '86 nu vei putea nicicum pune jante pe 15" de exemplu. Cei de la RAR te trimit la un reprezentant Volkswagen sa-ti dea o hartie care sa ateste ce dimensiuni s-au folosit din fabrica pentru modelul tau si anul fabricatiei. Dimensiunea maxima pe care o omologheaza, daca te incadrezi, este de 195/50/15. Alte omologari, daca sunt = spaga. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Atty

    13

  • capone26

    7

  • MK16V

    6

  • adriandobrin25

    5

acuma o intrebare de 10 puncte....si ce daca nu omologhezi nimic si mergi asa ce risti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma o intrebare de 10 puncte....si ce daca nu omologhezi nimic si mergi asa ce risti?

eu asa am mers din februarie... :Driver:

Modificat de Atty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia din Sighisoara ti-au luat talonul? Pune roti pe 13, du-te la RAR sa iti dea hartie ca sa iti poti recupera talonul si apoi pune iarasi rotile pe 16 dar razuie cu flexul dimensiunea de pe anvelope ca sa ii bagi in ceata pe militieni :Driver: :angry: :lol: ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce patetici is mai KASHKETARII astia..de ce se leaga ma...in loc sa fie utili si politicosi ....nu BURTOSI...de te omoara cu nasturu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia din Sighisoara ti-au luat talonul? Pune roti pe 13, du-te la RAR sa iti dea hartie ca sa iti poti recupera talonul si apoi pune iarasi rotile pe 16 dar razuie cu flexul dimensiunea de pe anvelope ca sa ii bagi in ceata pe militieni :lol: :P :P :angry:

:Driver: ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia din Sighisoara ti-au luat talonul?

Da aia... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aia sa nu mai dai niciodata actele.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aia sa nu mai dai niciodata actele.....

:D :lol: :lol: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omologarea jantelor la golf se face in functie de model si anul fabricatiei. Daca ai un diesel din '86 nu vei putea nicicum pune jante pe 15" de exemplu. Cei de la RAR te trimit la un reprezentant Volkswagen sa-ti dea o hartie care sa ateste ce dimensiuni s-au folosit din fabrica pentru modelul tau si anul fabricatiei. Dimensiunea maxima pe care o omologheaza, daca te incadrezi, este de 195/50/15. Alte omologari, daca sunt = spaga. ;)

atunci eu cu golfu din semnatura am vreo sansa?:D(, miam luat jante 195/50 r15, as vrea sa-mi spuneti daca pot sa le omologhez, am fost la RAR, era inchis, si am fost de curios la reprezentanta vw, si iam intrebat daca am nevoie de ceva foaie dela ei, si lam bagat pe tip total in ceata, clar nu stia ce sa-mi zica, o stalcea zicand cami trebuie BRIEF din germania....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti trebuie nici un brief....da-i seria de sasiu si spune-i sa se uite in ELSA ce tipuri de jante s-au pus din fabrica pe golf 2 si sa iti dea o hartie semnata si stampilata de la ei cu tipurile alea, printre ele se numara cu siguranta si dimensiunea care ai tu nevoie. S-au pus dinalea din fabrica. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti trebuie nici un brief....da-i seria de sasiu si spune-i sa se uite in ELSA ce tipuri de jante s-au pus din fabrica pe golf 2 si sa iti dea o hartie semnata si stampilata de la ei cu tipurile alea, printre ele se numara cu siguranta si dimensiunea care ai tu nevoie. S-au pus dinalea din fabrica. ;)

ms mult MK16V , sper so scot la capat, ca in ultima vreme sunt cam paranoic cu o gramada de chestii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu azi am fost la VW, dupa acea foaie. ma costat 60de lej. si pot pune pe golful din semnatura 4 feluri de jante: 5Jx13, 5 1/2Jx13, 6Jx14, 6Jx15 si 4 feluri de anvelope: 155 R13 78S, 175/70 R 13 80S, 185/60 R 14 82H, 185/55 R 15 80H

@capone26: pentru anvelopele de 195/50 r15 iti trebuie peste 80de kW dupa cum am vazut pe o foaie acolo la VW.

Modificat de Atty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu azi am fost la VW, dupa acea foaie. ma costat 60de lej. si pot pune pe golful din semnatura 4 feluri de jante: 5Jx13, 5 1/2Jx13, 6Jx14, 6Jx15 si 4 feluri de anvelope: 155 R13 78S, 175/70 R 13 80S, 185/60 R 14 82H, 185/55 R 15 80H

@capone26: pentru anvelopele de 195/50 r15 iti trebuie peste 80de kW dupa cum am vazut pe o foaie acolo la VW.

mai lovit rau de tot atty :huh: , nu e posibil ca la mine fiind din 87 sa se fi schimbat ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu. pe o foaie scria ceva de jante si gumele tale, dar erau pt kW mai mare, cred ca era pt GTI

PS: am si eu jante pe 15, si tot cu cauciucuri de 195... :huh: dar e vremea de niste cauciucuri mai noi ca sunt vechi rau :(

Modificat de Atty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

gata. In sfarsit, am jantele de 15 in cartea de identitate a masini. mai urmeaza sa imi modifice si talonul si gata. si nu numa de 15 am in carte. am voie cu 5 feluri de anvelope si 3 feluri de jante.. :D

@capone26: ai mai rezolvat ceva cu gumele de 195?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu parere de rau va anunt dupa spusele lui atty, ca noi cei cu ,,tractorase,, maxim admis e 185/55 r15, care dupa parerea mea arata destul de urat pe mk2.... nu inteleg de ce nu e admisa si 195/50 r15... talonu de 55 am impresia ca indica decalat vitezometrului.... ce ciuda mie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195/50/15 este admisa, eu am in talon asa ceva; pe 16 nu iti omologheaza nimeni in tara

cu parere de rau va anunt dupa spusele lui atty, ca noi cei cu ,,tractorase,, maxim admis e 185/55 r15, care dupa parerea mea arata destul de urat pe mk2.... nu inteleg de ce nu e admisa si 195/50 r15... talonu de 55 am impresia ca indica decalat vitezometrului.... ce ciuda mie :D
Modificat de ValiB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195/50/15 este admisa, eu am in talon asa ceva; pe 16 nu iti omologheaza nimeni in tara

uitate ValiB ce motor ai tu, si ce ,,atelaj,, am eu, tie iti omologheaza , da la diesel nu, cel putin dupa spusele lui atty

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel putin dupa spusele lui atty

Mie asa mi sa spus la reprezentanta VW Tg Mures

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai dreptate, m-am grabit cand am scris, nu m-am uitat la ce era mai sus scris si la toate detaliile.

uitate ValiB ce motor ai tu, si ce ,,atelaj,, am eu, tie iti omologheaza , da la diesel nu, cel putin dupa spusele lui atty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195/50/15 am si eu in actele masinii,dar are dreptate atty trebuie sa ai peste 80kw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195/50/15 am si eu in actele masinii,dar are dreptate atty trebuie sa ai peste 80kw

chiar nu inteleg de ce trebuie asa multi kw ca sa pot omologa si eu dimensiunea aia de cauciucuri, cand 185/55 cica iti da voie la 40 kw, si pt 195/50(care e urmatoare dimensiune mai mare) trebuie 80 kw adica dublu ca si putere....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

185/55 cica iti da voie la 40 kw, si pt 195/50(care e urmatoare dimensiune mai mare)

ai sa razi, dar e mai mica. 50% din 195 e mai mic decat 55% din 185

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este. am avut eu 185 55 15 pe fata si 195 50 15 pe spate. si e mai mare 185 55 la inaltime ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!